1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Sosyalist Demokrat Grubu'ndan "Kıbrıs" talebi
Sosyalist Demokrat Grubundan Kıbrıs talebi

Sosyalist Demokrat Grubu'ndan "Kıbrıs" talebi

“Bir grup Avrupa vatandaşının, AP’nin önemli çalışmalarında temsil edilmemesi artık kabul edilir bir durum değildir."

A+A-

Swoboda: Kabul edilmez

Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist ve Demokrat Grubu,  2014 Avrupa seçimleri öncesinde, AP Başkanı Martin Shulz’u, Kıbrıs Cumhuriyeti yetkilileri ile görüşüp, Kıbrıslı Türk seçilmişlerin, AP’nin çalışmalarına dahil edilmesi için çözüm üretmesini talep etti.
Sosyalist ve Demokrat Grubu Başkanı Hannes Swoboda, şunlar kaydetti;
“Bir grup Avrupa vatandaşının, AP’nin önemli çalışmalarında temsil edilmemesi artık kabul edilir bir durum değildir. Kıbrıslı yetkililer, bir sonraki Avrupa seçimlerinde, bu temsiliyetin nasıl ele alınacağı konusunda, geçerli ve pratik öneriler sunmalıdır. Tüm Avrupa vatandaşlarının AP’nin gelecekteki çalışmalarında temsil edilmesi için bir çözüm üretilmelidir.”

***
ADİLANE BİR AÇILIM
Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Avrupa Parlamentosunda Kıbrıslı Türklere ait olan iki koltuğun gerçek sahiplerine iade edilmesinin “hem adilane hem de yaratıcı bir açılım” olacağını kaydetti.
Kıbrıs Türk Ticaret Odası’ndan, Kıbrıslı Türklerin de AB Parlamentosu’nda temsil edilmeleri ile ilgili olarak yapılan açıklamada, “Kıbrıslı Türklerin de Avrupa Birliği içinde temsil edilmesine imkân sağlamak üzere 2 koltuğun gerçek sahiplerine iade edilmesini hem adilane hem de (AB-Türkiye-Kıbrıs ilişkilerinde) yaratıcı bir açılım olarak değerlendirmektedir” denildi.
Odanın AB-Türkiye-Kıbrıs ilişkilerine yeni ve olumlu bir ivme yaratabilecek böylesi bir açılımın gereğini muhataplarına sürekli anlattığı kaydedilen açıklamada, bunu açıklayan bir mektubun ise tüm Avrupa Parlamentosu üyelerine gönderildiği belirtildi.
AB Parlamentosu’nun bu yönde bir karar üretmesine engellemek maksadıyla siyasi gruplar nezdinde kampanya yürüterek, Kıbrıslı Rumların Avrupa’nın hiçbir olumlu değeriyle uyuşmadığı ifade edilen açıklamada, “Katılımcılık, demokrasi ve insan hakları gibi temel değerleri göz ardı ederek, köhnemiş ve yıllardır tekrarlanmaktan anlamını yitirmiş resmi politika kalıplarının arkasına sığınan Kıbrıs Rum idaresinin yaklaşımı, halkımız arasında hayal kırıklığı yaratmaktadır” denildi.
Açıklamada, “İçinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle tüm dünyadan, özellikle de AB’den işbirliği, destek ve empati bekledikleri bu dönemde aynı empatiyi Kıbrıslı Türklerin haklarını teslim etme konusunda göstermemeleri de tutarsız bir davranıştır” ifadelerine yer verildi.
Kıbrıs Rum Yönetiminin ısrarla soğuk savaş dönemi dilini kullanarak adada iki kesim arasındaki ilişkileri zehirlediğini kaydedilen açıklamada, “Güney’deki yeni yönetimin alışılageldik eski siyaset anlayışını sürdürmesi durumunda, uzlaşı umutları zarar görecek, işbirliğinden yarar sağlayacak bölgedeki tüm taraflar kaybedecektir” denildi.
YD

Bu haber toplam 1644 defa okunmuştur