1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ŞİDDET HİÇBİR AMACA HİZMET ETMEZ'
ŞİDDET HİÇBİR AMACA HİZMET ETMEZ

'ŞİDDET HİÇBİR AMACA HİZMET ETMEZ'

Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, polisin eylemcilere ve özellikle KTAMS Başkanına “gereksiz şiddet ve güç” kullandığını ifade ederek, “Kullanılan bu orantısız güç ve şiddet toplumu daha da gerip, gruplara ayrıştırmaktan öte hiçbir

A+A-

“ŞİDDET HİÇBİR AMACA HİZMET ETMEZ”

Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, polisin eylemcilere ve özellikle KTAMS Başkanına “gereksiz şiddet ve güç” kullandığını ifade ederek, “Kullanılan bu orantısız güç ve şiddet toplumu daha da gerip, gruplara ayrıştırmaktan öte hiçbir amaca hizmet etmez” dedi.

Özkardaş, yazılı açıklamasında, “ülkede yaşanan sosyal ve ekonomik sorunlara çözüm üretmemekle” suçladığı UBP hükümetinin; “hem kendi polisiyle halkını çatıştırıp eylemcilere saldırdığı, hem de her yaptığı yasa dışılığı, partizanlığı, usulsüzlüğü Türkiye’nin üzerine atarak, Türkiye’ye karşı tepkilerin büyümesine neden olduğu” iddiasında bulundu.

Özkardaş, “UBP hükümeti de artık kararını vermelidir. Halkın beklentilerini yerine getirmeli, basiretsizliğini ve yasa tanımamazlığını Türkiye’ye fatura etmekten vazgeçmelidir. Ya da kendilerine yapılan bir dayatma varsa, bunu halkına açıklayıp istifa etme erdemini göstermelidir” dedi.

Sendikalarının kontrolsüz nüfus, kaçak iş gücü ve bunların neden olduğu sorunların çözümü ile kurumların başında ülke insanlarının olması için mücadele vermeye devam edeceğini belirten Özkardaş, “Ancak, 20 Temmuz gibi anlamlı bir günde toplumu gerecek eylemlerin Kıbrıs Türk halkının mücadelesine bir katkısı olmayacağına inandıkları ve eylem zamanlamasını uygun bulmadıkları için de eylem yapmadıklarını; yapanlara da saygı gösterdiklerini” kaydetti.

“SAĞDUYULU DAVRANIP ÇÖZÜM EKSENİNDE BİRLİK OLMALIYIZ”

“Artık hepimiz sağduyulu davranıp, çözüm sürecine odaklanmamız ve çözüm ekseninde birlik olmamız gerekir” diyen Özkardaş, şunları ifade etti:

“Üzülerek görmekteyiz ki; bazı marjinal gruplar ki; bunlar sadece bir tarafta değiller… kimisi Türkiye karşıtlığı üzerinden rant peşindeler, diğerleri de ‘bakın bizi Kıbrıslı Türk kabul etmiyorlar, biz ikinci sınıf olduk…’ söylemleriyle meclisin kapısını aralamaya çalışıyorlar.

Her iki davranış da bizim için son derece tehlikeli ve yanlıştır. Halkımızın bu yaşananlardan morali bozulmakta ve mutsuz olmaktadır.”

Özkardaş, “Türkiye’yi yönetenlerin de artık bizim bir halk olduğumuzu, ilişkilerimizin iki devlet ilişkilerinde olması gerektiğini kabul etmesi gerekir” dediği yazılı açıklamasında, “Bu halk, kontrolsüz nüfus istemiyor, bu halk gollifa gibi vatandaşlık dağıtılmasını istemiyor, bu halk kaçak iş gücü istemiyor, bu halk tüm bunlara bağlı kriminal olayların faturasını ödemek istemiyor, bu halk üstüne olmayan gömlek giymek istemiyor, bu halk Türkiye ile kavga etmekte istemiyor. Ama bu halk, çözüm, barış ve huzur istiyor” ifadelerine yer verdi.

Herkese düşen görevler bulunduğunu ve “biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız” diyen Özkardaş, ayrışmanın, kavganın, ötekileştirmenin kimseye, hele de çözüm sürecine hiçbir katkısı olmayacağını ifade etti.

Özkardaş, “İstediğimiz tek şey; Kıbrıs Türk’ünün bu ada üzerindeki kimlik, varlık ve iradesine saygı gösterilmesidir. Bunu konuşarak sağlamanın yollarını zorlamalıyız. Şiddet ve baskı daha çok ayrışmayı ve gruplaşmayı getirir. Bunu yapmayalım. Polisimiz daha soğukkanlı ve sevecen olmalı…” dedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 949 defa okunmuştur