Sendikal Platform, Pazartesi gününki eyleme destek

Sendikal Platform, Pazartesi gününki eyleme destek

Sosyal güvenlik sisteminde değişiklik öngören çalışmalara karşı Dev-İş tarafından pazartesi günü düzenlenecek grev ve eyleme, Sendikal Platform’un da destek vereceği bildirildi. Sendikal Platform adına KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel tarafından ya

A+A-

Sendikal Platform, Pazartesi gününki eyleme destek

 

Sosyal güvenlik sisteminde değişiklik öngören çalışmalara karşı Dev-İş tarafından pazartesi günü düzenlenecek grev ve eyleme, Sendikal Platform’un da destek vereceği bildirildi.

 

Sendikal Platform adına KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel tarafından yapılan açıklamada, UBP hükümetinin Anayasa ve yasaya aykırı bir şekilde, kimseyi kaale almadan Sosyal Güvenlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı hazırladığı belirtildi.

 

“65’E KADAR PRİM YATIRMA ZORUNLULUĞU”

Gökçebel, değişiklik yasa tasarısının “emeklilik yaşını 51’den 60’a çıkarma, 65 yaşına kadar prim yatırma zorunluluğu, işsizlik sigortası almayıp uzun süre prim yatırma, ölen birinin yerine hak sahibine maaş bağlanmaması, Bakanlar Kurulu’na prim kesinti oranını 2 katına çıkarma yetkisi verilmesi, kadın çalışanların yıpranma payının kaldırılması, özelde çalışanlara prim yatırma oranının yükselmesi, maaş bağlanma oranının düşmesi, mevsimlik işçilerin emekli çıkamaması” gibi değişiklikler getirdiğini kaydetti.

Tasarı ile prim oranları ve dolayısıyla sigortalının yükünün artırıldığını, ayrıca devletin işsizlik sigortası primi ödememek için elinden geleni yaptığını kaydeden Gökçebel, yükün sigortalı ve işverene yüklendiğini savundu.

 

“GENÇ İNSANLARA ACI BEDEL ÖDETMEK İSTİYORLAR”

Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı’nın, sözde sürdürülebilir bir sistem yaratma adına özelleştirmelerin önünü açacağını ve hakları budayacağını savunan Gökçebel, “Emeklilik yaşı ve hizmet yılları konusunda geçmişte adaletsizlikler yapan ve bunları düzeltme basiretini gösteremeyen yönetimler, şimdi de genç insanlara çok acı bedel ödetmek istiyor. Yapılmak istenen, çok küçük mutlu bir azınlık yaratılarak, büyük kesimlere hizmetkar ve fakir yapmak” ifadelerini kullandı.

Gökçebel, Sendikal Platform’un, pazartesi grev yapacağını ve saat 09.00’dan itibaren Kuğulu Park’tan eylem başlatacağını açıklayan DEV-İŞ’e destek vereceğini kaydetti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 751 defa okunmuştur