1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Şehit ailelerinden sitem
Şehit ailelerinden sitem

Şehit ailelerinden sitem

Ziyarette konuşan Dernek Başkanı Ertan Ersan, derneğin faaliyetleri ve şikayetleriyle taleplerini anlattı.

A+A-

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği’nden bir heyet, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nu ziyaret ederek taleplerini aktardı.

Ziyarette konuşan Dernek Başkanı Ertan Ersan, derneğin faaliyetleri ve şikayetleriyle taleplerini anlattı.

Babaları şehit olduğu zaman yaşları küçük olup arsa hak sahibi olan 14 şehit evladına hala daha arsa verilmediğini savunan Ersan, Gazimağusa’daki şehit arsalarının bazılarının arasında mandıralar bulunduğunu ve bunların sökülüp atılması gerektiğini ifade etti.

Alayköy’de verilen 327 şehit arsasıyla ilgili olarak hala tahsis belgesi almayanlar bulunduğunu belirten Ersan, Taşkent köyünde kayıp şehitler için yapılması planlanan anıtın ne aşamada olduğunu da sordu.

ÇAVUŞOĞLU

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu da, göreve geldiğinden bu yana Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği’nin birçok sorununu çözdüklerini kaydetti.

Çavuşoğlu, derneğin sanki bir şey yapılmıyormuş gibi bir hava estirmesinin çalışanlar açısından motive edici olmadığını belirtti.

Derneğin 14 şehit çocuğuna nerede arsa verilmesi konusunda fikrini oluşturmasını istediklerini ve bunu derneğe ilettiklerini belirten Çavuşoğlu, kendisinin bu kişilere yaşadıkları yerde arsa verilmesinden yana olduğunu, konuştukları dönemde dernek yetkililerin de aynı fikirde olduğunu belirtti.

Gazimağusa’daki şehit arsalarının arasında mandıra bulunduğu konusunun şimdi bilgisine geldiğini ve bu konuyla ilgileneceğini kaydeden Çavuşoğlu, bu arsaların altyapılarına büyük emek harcadıklarını fakat bazı gelişmelerin şartlardan dolayı yavaş olduğunu vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu, Alayköy’deki arsalarla ilgili bir tören düzenlediklerini ve arsa verilecek 327 kişiden gelenlerin kuralarını çektiklerini, tahsis belgelerini de aldıklarını, gelmeyenlerle ilgili eksikliğin kendilerinde olmadığını söyledi. Çavuşoğlu bununla ilgili olarak yeniden bir kura çekimi gerçekleştirilebileceğini de ifade etti.

Çavuşoğlu Taşkent’deki anıt ihalesinin ise sözleşme aşamasında olduğunu, kendi bakanlığı döneminde ilk kez Anıtlar Komitesi’nin çalışmaya başladığını, şehitlere layık oldukları hizmeti yapmaya çalıştıklarını, bunun bir görev olduğunu vurguladı.

Komitenin başarılı bir şekilde çalıştığını dile getiren Çavuşoğlu, şehitliklerin, komitenin çalışmalarıyla da daha bakımlı olmasını umut etti.

(tak)

Bu haber toplam 1106 defa okunmuştur