1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Şehir insan dışkılarıyıla dolacak"
Şehir insan dışkılarıyıla dolacak

"Şehir insan dışkılarıyıla dolacak"

Akdeniz TV’de Şinasi Başaran’ın “Günaydın Akdeniz” programına katılan Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, yaptığı açıklamada, gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

A+A-

GİRNE BELEDİYE BAŞKANI SÜMER AYGIN:
'Kent insan dışkılarıyla dolma tehlikesi ile karşı karşıya…'

Muhtaç insanların ev tamiratları ve bahçe temizliklerini ücret almadan yapıyoruz
Girne’nin Atık Su İstasyonu’nun elektriğinin KIB-TEK tarafından kesilmesi turizm kenti Girne’ye zarar veriyor
CTP hükümette olduğu dönemde elektrik kurumu ile sorunları çözmüştük
“Partim bana “adayımız sensin” derse yeniden adayım

Akdeniz TV’de Şinasi Başaran’ın “Günaydın Akdeniz” programına katılan Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, yaptığı açıklamada, gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.
Sümer Aygın, bugünlerde kentin en büyük sorununun Elektrik Kurumu’na borcu nedeniyle atık su pompa istasyonunun elektriğinin kesilmesi ve Belediye’nin elinde imar izni olmadığını vurguladı.
Sümer Aygın, “KIB TEK yetkilileri insan sağlığını ilgilendiren konularda adım atmıyor. Bugün hastanelerde grev olduğunda insan hayatı düşünüldüğünde acil servisler greve girmiyor. Ancak bu turizm mevsiminde şehirlerimizin insan dışkılarıyla dolmasına göz yumularak adeta voyvodalık yapılarak atık su sisteminin elektrikleri kesiliyor “dedi.

İki büyük parti ülkenin kaderini her zaman belirlemiştir
İki büyük parti olan Ulusal Birlik Partisi ve Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin ülkenin kaderini her zaman belirlediğine işaret eden Aygın, ancak parti içerisindeki sorunların basın yoluyla halka yansıtılmasının yanlış olduğunu söyledi.

Çevre temizliğine önem veriyoruz
Girne Belediye Başkanı Aygın, çevre temizliğine önem verdiklerini belirterek, Girne-Lefkoşa arasındaki kendilerine ait yolun temizlenmesinde yetki karmaşası yaşandığını kaydederek şöyle dedi:
“Geçen yıl Turizm Bakanlığı Lefkoşa yolunun bakımını ve peyzajını iki özel firmaya verdi.  Özel firmalar temizlik yaptılar. Başkalarının yetkisinde olan firmalara ben o yolda görev yaparsam etik olmaz. Lefkoşa boğaz bölgesinde bizim sınırlarımız dahilinde o yollara da gireceğiz. Yeter ki karmaşa olmasın.”

Muhtaç insanlara yardımlarımız sürüyor
Muhtaç insanların ev tamiratları ve bahçe temizliklerini ücret almadan yaptıklarını dile getiren Aygın,  belediyenin kamusal alanlar dışında her yere yetişmesinin mümkün olmadığını, her kesin, her iş yeri sahibinin kendi yerini temizlemesi geleneğini yeniden yerleştirmeye çalıştıklarını vurguladı.
Sümer Agın, “Ülkemize sahip çıkmak gerekir. Sigaranın külünü bile dışarı atmazsak o zaman güzel bir ülke olacağız” dedi.

Su arıtmada elektrik kesintisi
Belediye Başkanı Sümer Aygın, Girne Atık Su İstasyonu’nun elektrik kesintisi nedeniyle KIB-TEK yönetimini eleştirdi.
Hastanelerde grev olduğunda acil servislerin greve gitmediğine işaret eden Aygın, ancak Girne’nin Atık Su İstasyonu’nun elektriğinin KIB-TEK tarafından kesilmesinin turizm kenti Girne’ye zarar verdiğine dikkati çekti.
Sümer Aygın şöyle dedi:
“Elektrik Kurumu kullanılan elektriğin parasını alacak. Bunları çözülmesi için diyalog gerekir.  Biz ödeyelim anlaşalım diyoruz. CTP hükümette olduğu dönemde elektrik kurumu ile sorunları çözmüştük.  Yeni gelen hükümet o sözleşmeyi bozdu. Başbakan, İçişleri, Ekonomi ve Enerji ve  Maliye Bakanı ile KIB TEK yetkilileriyle toplantı yaptık. Toplantıda hizmet binaları, atölyeler ve park bahçelerinin parasının ödenmesi ve ayrıca geçmiş borçların da  yapılandırılması kararlaştırıldı. Ancak 2,5 yıldır bekliyoruz. Ansızın şehirlerimiz karanlıkta kaldı. Okkalı zamlar yapıldı. Bizim ortaya koyduğumuz çözüm önerileri değiştirildi ve garip bir durum çıktı.  Öyle garip bir durum çıktı ki ortaya hem onlar aydınlatma ücreti almaya başladılar hem belediyeler. Şimdi bunları düzeltmeye çalışıyorlar.  Çağırsınlar oturalım konuşalım anlaşalım. Belediyelerin tüm mal varlıklarını satsanız 1974 yılından bu yana biriken borçları ödeyemezsiniz.

Şehir insan dışkılarıyıla dolacak
Biz Borçtan kaçmıyoruz. Bunları çözmeye hazırız. Voyvodalık yaparcasına  elektrikleri keserlerse bu turizm mevsiminde şehirlerimiz insan dışkılarıyla dolacak ve bu tehlike var. Girne limanında da neler yaşanacağını kimse kestiremez.

Girne Limanı parseli Turizm Bakanlığı’nda
Girne Limanı’nın bir yasal düzenleme yapılarak bütün yetki ve yönetimin Turizm Bakanlığı’na verildi. Yanlıştır dedik dinlenmedi.  Kesilen elektrik bu parselin içindeki bir pompa istasyonu. Bu istasyon liman içindeki iş yerlerine hizmet veriyor. Madem bu parsel Turizm bakanlığına ait elektrik parasını da o bakanlık ödemeli.  Ben o parselden vergi alamayacaksam neden elektrik parasını ben ödeyeyim. Oturup konuşmamız lazım. Başbakan’a, Turizm Bakanı’na, KIB TEK ve sendika yetkililerine ulaştım. Bizi muhatap almalarını ve ödemeye hazır olduğumuzu söyledim. Şu ana kadar bir netice alamadık. Turizm bakanına bu tehlikeyi hatırlattım ilgileneceğim dedi.”

Gölge etmesinler
Ben 16 senedir sorunları çözmeye çalışıyorum. Bu kadar yatırım yapılan başka belediye yok. Gölge etmeyin başka ihsan istemiyoruz. Mali gücümüz araç ve insan donanımız mevcuttur. Gölge ettikleri sürece zaman zaman sıkıntı yaşayacağız ama yere düşmeyeceğiz.”

Amfi Tiyatro
Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın yapılan yatırımlarla ilgili bilgi verirken de, çöp bölgesi olarak anılan bölgeye Amfi Tiyatro yapıldığını, 16 kilometrelik “Yüzyılın Projesi” olarak nitelendirdiği Sahil Projesi’nin başlatıldığını söyledi.,

İmar Planı
Sümer Aygın, bundan sonra kentin geleceğinin planlanması gerektiğine vurgu yaparak, Girne’nin imar planı olmadan gelişmeye açılmaması gerektiğine işaret etti.
Sümer Agın, “Yetkilerimiz geri verilmeli. İnşaat ruhsatı planlama emirnamelerle idare ediyorlar. Sayın bakan Girne’yi gökdelene açtım derse biteriz.  Bir imal planı yapılırsa biz ne yapacağımızı biliriz. Çok büyük kaos  yaşanıyor.”

Halkım ve partim isterse önümüzdeki dönem de aday olacağım
Akdeniz TV’nin yeniden yayına başlamasından dolayı mutlu olduğunu dile getiren Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, önümüzdeki dönemde de halk ve partisi istediği takdirde aday olacağı sinyalini verdi. Aygın şunları söyledi:
“Partim bana 'adayımız sensin' derse yeniden adayım. Halk istemiyorsa parti istese bile kazanamazsınız. Girne’yi ve halkımı çok seviyor ve bu sevginin karşılığını görüyorum.”

Bu haber toplam 1236 defa okunmuştur