1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Sağlık dökülüyor"
Sağlık dökülüyor

"Sağlık dökülüyor"

Ekenoğlu, yasayla ilgili durum nedeniyle sağlık çalışanlarının herhangi bir sorun yaşamaları durumunda mahkemeye açacakları davaları kazanacaklarını düşündüğünü belirtti.

A+A-

“Uluslararası Sağlık Tüzüğü”nin, Meclis Genel Kurulu’nda vekillerin bilgisine sunulmasının ardından ilk sözü CTP-BG Milletvekili Fatma Ekenoğlu aldı.

Ekenoğlu, Bulaşıcı Hastalıklar Yasası altındaki tüzükleri tek tek geçirmek yerine Uluslararası Sağlık Tüzüğü’nü ele almayı tercih ettiklerini söyledi

UBP hükümeti döneminde iki bakanın değiştiğini söyleyen Ekenoğlu, Kamu Sağlık Çalışanları Yasası’yla ilgili bir gelişme olmadığını ifade etti.

Ekenoğlu, yasayla ilgili durum nedeniyle sağlık çalışanlarının herhangi bir sorun yaşamaları durumunda mahkemeye açacakları davaları kazanacaklarını düşündüğünü belirtti.

Sağlık çalışanlarının sürekli grevde olduğunu anlatan Ekenoğlu, hizmeti alanın da verenin de memnun olmadığını belirtti.

UBP döneminde görev yapan Sağlık Bakanları’ndan sağlık alanında yapılacağı dile getirilen teknik çalışmaların ne zaman hayata geçeceğiyle ilgili bilgi alamadığını anlatan Ekenoğlu bu tip teknik düzenlemelerle sağlık alanındaki ilaç ve ekipman gibi unsurların israfının önlenebileceğini kaydetti.

Akçiçek Hastanesi’nde açılan servislerin eleman eksikliği nedeniyle hizmete giremediğini kaydeden Ekenoğlu “Demek ki ihtiyaç duyulan yerlere istihdam yapılmıyor” dedi.

Ekenoğlu, ziyaret ettikleri hastanelerde planlama eksikliği nedeniyle sorun yaşandığını gözlemlediklerini ifade etti.

Personel eksikliği yanında var olan personelin organize edilmesi konusunda da sıkıntı yaşandığını belirten Ekenoğlu bunun bazı başhekimlerin doğru planlama yapamamasından kaynaklandığını ifade etti.

“Sağlık dökülüyor” diye konuşan Ekenoğlu, vatandaşın sağlıkla ilgili sürekli şikayetçi olduğunu belirtti.

Bulaşıcı hastalık nedeniyle öldüğü ifade edilen bir vatandaşla ilgili Sağlık Bakanı’ndan açıklama beklediğini söyleyen Ekenoğlu, sağlığın ihmale gelmeyen bir konu olduğunu kaydetti.

Uluslararası Sağlık Tüzüğü’nün gereklerini yerine getirecek ekipman ve teknik kadro bulunup bulunmadığını soran Ekenoğlu, sağlık yasalarının ne zaman gündeme getirileceğinin açıklanmasını da istedi.

SENNAROĞLU

CTP-BG Milletvekili Önder Sennaroğlu, elektronik sigaranın zararlı olup olmadığı konusunda farklı görüşler olduğunu ve kendisinin de merak ederek araştırdığını belirterek, bunun Türkiye de dahil birçok ülkede yasak olduğunu öğrendiğine işaret etti.

Elektronik sigara içine konulan maddenin ne olduğunun belli olmadığını, kutu üzerinde de bunun içeriğinin belirtilmediğine dikkat çeken Sennaroğlu, son zamanlarda yaygın şekilde kullanılmaya başlanan bu sigaranın bakanlık tarafından izinlendirilip izinlendirilmediğini; bunun bakanlığın bilgisi dahilinde olup olmadığını sordu.

SINAY

CTP-BG Milletvekili Abbas Sınay da, geçen gün bir kişinin ölümü üzerine gündeme gelen zatürre konusunda Sağlık Bankalığı’nın görüşünün ne olduğunu merak ettiğini söyledi.

65 yaş üzerindeki herkese zatürreyle ilgili aşının yapılması gerektiği görüşünü belirten Sınay, Bakanlığı bu konularda açıklama yapmaya çağırdı.

Girne Akçiçek Hastanesi’nde personel eksikliği nedeniyle bazı birimlerin hizmete açılamadığını belirterek eleştiren Sınay, bakanlığı göreve çağırdı.

“500 istihdam yapabildiğinize göre 3 hemşire de alabilirsiniz” diyen Sınay, kurultayın da geçtiğini, bu eksikliğin giderilerek yeni binanın bir an önce açılmasını istedi.

Kolan British Hospital ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokolü eleştiren Sınay, YDÜ’yle iptal edilen protokolün yenisinin yapılıp yapılmadığı konusunda da açıklama beklediğini söyledi.

Sınay, sağlıkta konuşulacak çok şey bulunduğunu, kanser hastalığının giderek yaygınlaştığını belirterek, gıda denetiminin de önemine işaret etti.

Bu haber toplam 1237 defa okunmuştur