Saçma ve gereksiz

'Saçma ve gereksiz'

Atıcılık Federasyonu’nun ekonomik şartları öne sürerek faaliyetlerini durdurma kararı almasına tepkiler büyüyor. Federasyona bağlı kulüpler alınan kararın yanlışlığı üzerinde dururken, kendilerine açıklayıcı bilgi verilmemesini eleştirmekle Atıcılık

A+A-

Atıcılık Federasyonu’na bağlı kulüpler, federasyon başkanı Mahmutoğlu’nun yönetimine veryansın etti ve faaliyetleri durdurma kararını YENİDÜZEN’e değerlendirdi:

 

“Saçma ve gereksiz”

 

·        Hasan Kolozali: “Mahmutoğlu ve yönetiminin bu kadar başarısız ve yanlış yönetildiği günlerde bir de maddi sıkıntılar sebebi ile atıcılık sporlarındaki tüm faaliyetleri biz ve başarılı sporcularımıza durdurması da saçma ve çok gereksiz bir karar”

 

·        Hüseyin Şener: “Hesap vermek, hesap sormaktan kolay oldu. Böylesine geçmişi başarılarla dolu bir federasyonda üst düzey yönetici ve idarecilerin görevinde alınan bu sorumsuzca kararları kendisine hiç yakıştırmıyorum. Federasyon başkanının ve yürütme kurulunun aldığı bu kararı şiddetle kınıyorum”

 

·        Erol Adalıer: “Aylar geçmesine rağmen bir kuruşluk yardım gelmedi ve bu konu son zamanlarda hiç gündeme bile alınmadı. Yani kısacası bizim sorunlarımız ve beklentilerimiz adına oldukça duyarsızlığını ve tavrını sürdürmeye devam ediyor” 

 

Atıcılık Federasyonu’nun ekonomik şartları öne sürerek faaliyetlerini durdurma kararı almasına tepkiler büyüyor. Federasyona bağlı kulüpler alınan kararın yanlışlığı üzerinde dururken, kendilerine açıklayıcı bilgi verilmemesini eleştirmekle Atıcılık Federasyonu başkanı Atilla Mahmutoğlu’nun yanlı tutumundan yakındı.

Gönyeli Avcılık ve Atıcılık Başkanı Hasan Kolozali, Atilla Mahmutoğlu ve yönetimin yanlı davrandığını belirtirken, Lefke Avcılık ve Atıcılık Birliği Başkanı Hüseyin Şener, alınan kararın kendilerine de sorulması gerektiği üzerinde durdu.  

Mağusa Avcılık ve Atıcılık Kulübü Başkanı Erol Adalıer, federasyon başkanın duyarsız olduğunu söyledi.

 

KULÜP BAŞKANLARININ GÖRÜŞLERİ

 

Hasan Kolozali (Gönyeli Avcılık ve Atıcılık Başkanı):

 

“Mahmutoğlu ve yönetimi yanlı ve ayrımcı bir idare içindedir. Mahmutoğlu göreve geldiği günden itibaren sürekli tek başına hareket etti. Federasyon bünyesindeki 9 üye kulübün Lefkoşa Avcılık Atıcılık Kulübü dışında kalanları pek dikkate almadı.

Lefkoşa Avcılık ve Atıcılık Kulübü’ne gösterdiği önem ve hassasiyeti açık ve netti. Diğer üye kulüpleri ile sürekli sorunlar yarattı. Federasyon bünyesi altında Mahmutoğlu’nun yönetim kurulu ile yapacakları, aldıkları kararlar ve çalışmalar hakkında görüşlerimize veya onayımıza hiç başvurmadı. Bırakın başvurmayı, alınan kararların bilgilendirmeleri, bize sunumları talep ettiğimiz halde yazılı belgeler hemen hemen hiç sunulmadı.”

 

“KENDİ BAŞINA HAREKET ETTİ”

Mahmutoğlu ve oluşturduğu yönetimi hep kendi başlarına hareket etti ve hâlâ daha etmeye devam ediyor. Gönyeli Avcılık Atıcılık Kulübü olarak, maddi manevi hiçbir fedakarlıktan kaçınmadığımız ve tamamen maddi olanaklarını bizim kulüp bünyesinde harcama yaparak yetiştirdiğimiz ve Türkiye Milli Takımı’na kadar seçilen başarılı sporcularımızı bile kendilerinin başarısı olarak göstermeye çalışıp demeçler atıyor. Biz Gönyeli Spor Kulübü olarak bugüne kadar kendi imkanlarımız ve çalışmalarımızın dahilinde kendi yarattığımız maddi olanaklarımızla ayakta durduk.

 

“SAÇMA VE GEREKSİZ BİR KARAR”

“Mahmutoğlu yönetimindeki Atıcılık Federasyonu’nun bize maddi desteği ve katkısı olmamıştır. Sayın Mahmutoğlu ve yönetiminin bu kadar başarısız ve yanlış yönetildiği günlerde bir de maddi sıkıntılar sebebi ile atıcılık sporlarındaki tüm faaliyetleri biz ve başarılı sporcularımıza durdurması da saçma ve çok gereksiz bir karar. Kısacası bize kulüplerinizi kilitleyin, kapatın ve evinize gidin demeye geliyor. Lütfen artık bir takım kendi istek ve egoları için ısrarcı tutumlarını bıraksın, inat etmesin ve yapamadığı, başarılı olamadığı görevi kendisi bıraksın ve gitsin.”

 

“SÜRPRİZ OLMADI”

“Gönyeli Avcılık Atıcılık Kulübü olarak; Atıcılık Federasyonu’nun faaliyetlerinin durdurulması bize hiç de sürpriz gelmedi. Çünkü Atilla Mahmutoğlunun yapmış olduğu tutarsız icraatlarının bu sonucu getirmesi kaçınılmazdı. KKTC’de bulunan hiçbir trap-skeet poligonu çalışmıyor. Atıcılık Federasyonu uhdesinde getirilen atış plakaları getirilmedi yani para olsa da şu an bu müsabakalar yapılamaz durumda.

Hep sporcuların başarısı ile övünen federasyon, başarılı sporculara 30-40 TL’lik kupalar dışında ne ödül veridi veya katkı verdi. Özellikle Gönyeli’nin genç sporcuları Türkiye’de başarılı sonuçlar aldı. Bu gençlere verilmek üzere gelen hiçbir fişek vermemiştir. Kulübümüzün sporcuları Türkiye’de yapılan müsabakalarda 22 kasa fişek ve plaka hakkı kazanmıştır. Bu federasyon sporcuların haklarını almak için çalışma yapacağına verileni bile iade etmiyor. TC müsabakalarında  destek olmuş. Evet 4 müsabakanın sadece 1’inde masraflarına ortak oldu.”

 

“PLAKA YOK”

TC Milli Takımı’na girmeniz için en az 3 müsabakaya girmeniz gerekli, kalan müsabakaları Gönyeli  kulüp bütçesinden ve aileleri karşıladı. Ali Çeler ve Ali Somuncu genç skeet sporcularımız 23 Temmuz’da Türkiye Milli Takım kampından döndüler ve 6 Ağustos’ta ise Sırbistan’da yapılacak Avrupa şampiyonasına katılacak. Bu gençler 23 Temmuz’dan beri plaka bulunmayan ülkemizde antrenman yapmak için şahısların evinde bulunan plakaları rica ile aldılar onlar da bitti tepelerden kırılmayan plakaları toplayıp attılar, onlar da bitti Rum tarafından satın almak zorunda kaldılar. Takdir tüm sporseverlerin uluslararası alanda sporcu yetiştirmenin en kadar zor olduğunu biliyorsunuz. Federasyonumuzda bu yaptıkları ile övünüp sporcu yetiştiriyoruz demeyi biliyor. Kendilerine sporu durduran kararlarından dolayı teşekkür ederim. Başarısızlıklarının dikkatini çekmeyi başarmışlardır. Herhalde çok başarılıdır ki hâlâ federasyon başkanlığı makamını işgal edip başkalarının çalışmasına da engel oluyor. Başkan istifa edip bir an önce atıcılık sporunun önünü açmalıdır.”

 

 

Hüseyin Şener (Lefke Avcılık ve Atıcılık Birliği Başkanı):

 

“Atıcılık Federasyonu’nun tüm yarışma faaliyetlerini askıya alması bizi derinden üzmüştür. Sebep her ne isterse olsun hiçbir federasyonun kendisine bağlı bulunduğu birlik ve veya kulüplerin görüşünü onayını almadan var olan problemler çerçevesinde böyle bir sorumsuzca karar alması kabul edilebilir bir durum değil, etik değildir ve doğru olamaz. Yapılan bu yanlış bizleri nereye götürür meçhul bir durum.”

 

“HESAP VERMEK, HESAP SORMAKTAN KOLAY OLDU”

“Hesap vermek, hesap sormaktan kolay oldu. Böylesine geçmişi başarılarla dolu bir federasyonda üst düzey yönetici ve idarecilerin görevinde alınan bu sorumsuzca kararları kendisine hiç yakıştırmıyorum. Federasyon başkanının ve yürütme kurulunun aldığı bu kararı şiddetle kınıyorum. Buna seyirci kalınmamalı ve biz de Lefke Avcılık Atıcılık Birliği olarak sessiz ve seyirci kalmayacağız. Ülkemizde var olan atıcılık sporunu daha iyi seviyelere ve konuma taşımak için devletin üst yetkililerini göreve çağırır, gereğinin bu yetkili kurumlar tarafından en kısa zamanda yapılmasını arz ederiz.”

 

Erol Adalıer (Mağusa Avcılık ve Atıcılık Kulübü Başkanı):

 

“Mağusa Avcılık ve Atıcılık Kulübü olarak geçen hafta Atıcılık Federasyonu Mahmutoğlu başkanlığında yürütme kurulu tarafından faaliyetleri askıya alma kararının haberini alınca şok olduk. Nedeni ise durdurma haberi öncesi aynı gün içerisinde bir şaşırtıcı haber daha almıştık. Federasyonda görev yapan Mehmet Paralik tarafından telefoniyen alınan bilgiye göre o gün Dumlupınar Spor Kulübü bünyesinde kurulan atıcılık branşı adında bir dernek üyeliğini kabul edip onay vermeleriydi.

Bir yandan tüm üye kulüplerine maddi olanaksızlık sebebi ile faaliyetleri maddi kaynak bulana kadar askıya alma, durdurma kararı veriyorlar, diğer taraftan da sessiz ve sinsice hatta gereksizce küçük bir bölge olan Mağusa bölgesinde biz ve Maraş Atıcılık Kulübü olarak faaliyet gösteren mevcut 2 kulüp dışında bir başka kulübe üyelik için onay veriyorlar. Bize göre alınan bu iki kararda çelişki söz konusu.”

 

“MANTIK GETİREMEDİK”

Anlamsızca ne yapmaya çalıştıklarına yorum ve mantık getiremedik. Biz federasyon bünyesi altında bunca yıldır faaliyet gösteren üye kulüplerin görüşleri alınmadan, fikirleri sorulmadan tek başına alınan ilk karar değil aslında bu. Geçen ay 20 Temmuz havalı silahlar müsabakaları son 2-3 gün kala sebebi bilinmeyen bir şekilde iptal edildi. Bu iptalin ardından 20 Temmuz sonrası yanılmıyorsam ayın 22’sinde üye kulüpler mesaj atarak bu iptal olunan müsabakalar için bir toplantı kararı aldıklarını ve iptal edilen müsabakanın onayı ve oylamasını istediler. Bu kadar saçma bir davranış sebebi ile biz Mağusa Atıcılık Kulübü olarak katılmadık çünkü böyle bir saçmalık olamaz. Sen iptal et sonra bizi çağır bu iptal edilen müsabaka sonrası benden onay vermemi bekle.”

 

“İLİŞKİLERİ ÇOK BOZUK”

“Başkan Mahmutoğlu’nun üye kulüpler ile ilişkileri çok bozuk. Bizim geçen yıldan beri kendisinden bir talebimiz, isteğimiz olmuştu. Bu istek Mağusa’da bulunan Havalı Silahlar Poligonumuz ve binamızın tamiri için 14 milyarlık bir maddi katkı sağlanması. Bu talebimiz daha sonra başkan Mahmutoğlu’nun bizle yapmış olduğu pazarlıklar sonucunda 9 milyar olarak aşağıya çekilerek yardımcı olacağını söylemiş ve konuyu Spor Dairesi Koordinatörü Süleyman Göktaş’a götürerek 3 milyarlık üç çek olarak bunu temin etmesi konusunda söz vermişti. Aradan aylar geçmesine rağmen bir kuruşluk yardım gelmedi ve bu konu son zamanlarda hiç gündeme bile alınmadı. Yani kısacası bizim sorunlarımız ve beklentilerimiz adına oldukça duyarsızlığını ve tavrını sürdürmeye devam ediyor.” 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1185 defa okunmuştur