1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. REHBERLERİN SIKINTISI ÇOK
REHBERLERİN SIKINTISI ÇOK

REHBERLERİN SIKINTISI ÇOK

KKTC vatandaşı olmayan bazı kişilere turist rehberliği yapmaya yönelik belge verebilmek için iki haftalık kurs düzenleneceğini de belirten Altıner, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Rehberler Birliği (KITREB), 21 Şubat Rehberler Günü dolayısıyla bir basın toplantısı düzenleyerek rehberlerin sorunlarını dile getirdi.
Kuğulu Park’ta yer alan basın toplantısında KITREB’in hala bir binaya sahip olmayışı “utanç tablosu” olarak değerlendirildi ve basın toplantısının ardından bir temsili bina açılışı yapıldı.
KITREB Başkanı İbrahim Altıner, basın toplantısında yaptığı konuşmada 2008 yılında geçen yasalarının hala tam olarak uygulanmadığını kaydederek, defalarca Turizm ve Çevre Bakanlığı yetkililerine aktarılmasına rağmen hiçbir sorunlarının çözülmediğini savundu.
Altıner, seyahat acentelerinin belgesiz kişileri gayrı yasal olarak “rehber” olarak çalıştırdığını; Güney Kıbrıs’tan gelen turlarda yaşanan sorunların devam ettiğini, KKTC’li rehberlere anlatım izni verilmediğini ve Rum rehberlerin anti propaganda yapmasına izin verildiğini; rehberlerin sosyal haklar açısından sorun yaşadığını, sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarının yapılamadığını; rehberlere hak ettikleri ücretlerin verilmediğini ve yasalar delinerek protokollere dayalı rehberlik kurslarının açılması yönünde girişimlerde bulunulduğunu anlattı.
Son aldıkları duyumlara göre, Turizm Bakanlığı tarafından KKTC vatandaşı olmayan bazı kişilere turist rehberliği yapmaya yönelik belge verebilmek için iki haftalık kurs düzenleneceğini de belirten Altıner, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.
Birliklerinin henüz bir binaya sahip olmayışını da bir “utanç tablosu” olarak değerlendiren Altıner, yetkili makamların turizmde önemli bir yere sahip olan KITREB’e bir yer göstermemesinin üzücü ve düşündürücü olduğunu öne sürdü.
Tek inandıkları ve sığındıklarının Kıbrıs Türk halkı olduğunu ifade eden Altıner, “Bu ülkenin umutlarını bağladığı turizmin ağır işçileri olan turist rehberlerine bu zor günlerde gerekli desteği vereceklerine olan inancımız tamdır. Aksi takdirde ilerde rehberlik mesleğini hakkıyla yapmaya çalışan üyelerimizin bugünden daha büyük ekonomik zorluklarla karşı karşıya kalacakları, daha da kötüsü ülkeyi temsil edecek Kıbrıslı Türk bulunmayacağı yadsınamaz bir gerçektir” diye konuştu. TAK

 

 

 

Bu haber toplam 927 defa okunmuştur