1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. ÖZERSAY GÖREVDEN ALINDI
ÖZERSAY GÖREVDEN ALINDI

ÖZERSAY GÖREVDEN ALINDI

Cumhurbaşkanlığı, Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi Kudret Özersay’ın görevden alındığını açıkladı.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı, Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi Kudret Özersay’ın görevden alındığını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklama şöyle;

“Kıbrıs konusunda hassas ve kritik bir süreç yaşanmaktadır.
Cumhurbaşkanımız gazetecilerin değişik zamanlarda yönelttikleri Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili soruları üzerine, ‘Kıbrıs konusundaki görüşme sürecine yoğunlaştığını, kararını en erken Kasım ayında vereceğini’ açıklamıştı.
Cumhurbaşkanımızın Şubat ayında Kıbrıs konusundaki görüşmelerde müzakereci olarak görevlendirdiği Sayın Kudret Özersay ise Cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklamış bulunuyor.
Cumhurbaşkanımız Sayın Derviş Eroğlu bu sabah Sayın Kudret Özersay’la görüşmüş ve bu durumda Sayın Özersay’ın Doğu Akdeniz Üniversitesi’ndeki görevine dönmesinin daha uygun olacağını kendisine bildirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız müzakerecilik görevinde verdiği hizmetler dolayısı ile Sayın Özersay’a teşekkür etmiştir.
Kudret Özersay ve Cumhurbaşkanlığı ekibi ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide arasında bu sabah yapılan görüşmeye Cumhurbaşkanımızın görevlendirmesi ile Diplomatik İşler Özel Danışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sayın Osman Ertuğ ve Cumhurbaşkanlığı ekibi katılmışlardır.
Cumhurbaşkanımız Sayın Eroğlu müzakerecilikle ilgili yeni görevlendirmelerini daha sonra açıklayacaklardır.

ÖZERSAY'DAN YAZILI AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmaya karar verdiğini açıklamasının ardından bu sabah Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından müzakereci görevinden alınan Kudret Özersay, “Makamlar, mevkiler geçicidir… Kalıcı olan verdiğiniz hizmettir” dedi.

Yazılı açıklamasında,   Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun kararına saygı duyduğunu belirten Özersay, özetle şunları ifade etti:

“Şubat ayından bu yana bana verilen Müzakerecilik görevini Kıbrıs Türk halkının haklarını koruyarak Kıbrıs’ta kapsamlı bir çözüme ulaşılması için elimden gelen çabayı ortaya koyacak şekilde yerine getirmeye çalıştım. Gerek Rum tarafı ile, gerekse yurt dışında pek çok yabancı ülke diplomatıyla çok sayıda görüşmeler yaparak Kıbrıs Türk tarafını Cumhurbaşkanı’nın verdiği görev çerçevesinde temsil ettim. Ancak makamlar, mevkiler geçicidir. Kalıcı olan verdiğiniz hizmettir.”

Cumhurbaşkanlığı’na aday olma kararı verdiği için görevine son verilmesinin Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun kendi kararı olduğunu ve buna saygı duyduğunu belirten Özersay, şunları ekledi:

“Bu noktadan sonra artık ileriye bakmak gerektiğini düşünüyorum. Bu ülkede bazı şeylerin değişmesini istiyorsak, gerçek bir değişimin ve yenilenmenin olmasını istiyorsak, bazı şeyleri yitirmek pahasına cesaretle bazı adımlar atmamız gerekiyordu. Ben bu bağlamda üzerime düşeni yapmaya hazır olduğumu, bu nedenle de 2015’te Cumhurbaşkanlığı’na aday olacağımı açıkladım. Bu yeni durum memleketimiz için hayırlı olsun.”

(YENİDÜZEN/TAK)

 

Bu haber toplam 2744 defa okunmuştur