1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Otellerin yarısı boş
Otellerin yarısı boş

Otellerin yarısı boş

KITOB, üye otel, bungalow, tatil köyleri ve butik otellerin Nisan ayı doluluk oranlarını kamuoyu ile paylaştı.

A+A-

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB), Nisan ayında otellerin doluluk oranlarının, ortalama yüzde 47 ile geçen ayın yüzde 9.6 altında gerçekleştiğini bildirdi.

KITOB, üye otel, bungalow, tatil köyleri ve butik otellerin Nisan ayı doluluk oranlarını kamuoyu ile paylaştı.

Buna göre, 5 yıldızlı büyük otellerin Nisan ayı doluluk oranları yüzde 55 olarak gerçekleşti. Nisan ayı doluluk oranı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,8 artış göstermesine karşın geçen aya oranla yüzde 12,7 düşüş gösterdi.

5 yıldızlı otellerin dışında kalan küçük otellerin doluluk oranı ise yüzde 39 oldu. Bu ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 azalmayı, bir önceki aya göre de yüzde 4,9 düşüşü işarete diyor.

Nisan ayında ortalama otel doluluğu geçen yılın aynı dönemiyle ayni olarak yüzde 47 düzeyinde gerçekleşirken, bir önceki aya oranla yüzde 9,6 azalma yaşandı.

Nisan ayının turizm sezonunun en önemli ayı olduğunu vurgulanarak, düşüşün çeşitli faktörlere bağlı olarak incelenmesi gerektiği ifade edildi.

KITOB açıklamasında, KITOB üyesi kapalı otel sayısındaki azalmanın olumlu bir gelişme olduğuna dikkat çekilerek, bir önceki ayda kapalı, tadilatta veya boş geçiren otel sayısı 30 iken Nisan ayında bu sayının 17’ye düştüğü açıklandı. (tak)

Bu haber toplam 1267 defa okunmuştur