1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kritik görüşme !
ORTAK CEPHE KARARI

ORTAK CEPHE KARARI

SAAT: 12:35 Başbakan ile görüşme sona erdi. Başbakanlıktan çıkan başkanlar birer açıklama yaptı. CTP Genel Başkanı Yorgancıoğlu: İnsanların yasalara rağmen nedensiz darp edilmelerini Başbakan Küçük’ün gündemine getirdik. Emir verenler soruşturu

A+A-

SAAT: 12:35

Başbakan ile görüşme sona erdi. Başbakanlıktan çıkan başkanlar birer açıklama yaptı.

CTP Genel Başkanı Yorgancıoğlu: İnsanların yasalara rağmen nedensiz darp edilmelerini Başbakan Küçük’ün gündemine getirdik. Emir verenler soruşturulmasıni ve yasaların yerine getirilmesini talep ettik, bunun takipçisi olacağımızı ilettik. Başbakan raporları beklediğini bize iletti ve gereğinin yapılacağını söyledi bizlere. Biz de sonuna kadar bunun takipçisi olacağımızı vurguladık.

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı: Bunu birkaç polisin emri olarak değerlendirmek yanlış olur. Erdoğan’ın gelişiyle başlayanlar, baskı rejiminin ilk adımlarıdır. Başbakanlık ve polisten öte, adres Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığıdır. Polisin “orantısız güç” kullandığı terimi yanlıştır, polisin yaptığı toplu işkencedir. Uluslar arası kuruluşlara da şikayet edeceğiz.

DP Lefkoşa İlçe Başkanı Kemal Öztürk: Demokrasiye herkesin ihtiyacı vardır. Polisin yaptıklarını benimseyenler, gelecek sefere kendi başlarına da gelebileceğini bilmelidir. Şiddetin her türlüsüne karşıyız. Polisin sivile bağlanmasının zamanı geldi ve geçti bile.

Üç parti de geniş cephe oluşturmak bir birlikte mücadele edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

 

Açıklamaların ardından eylem sona erdi.

Başbakan Küçük, görüşme sonrasında herhangi bir açıklamada bulunmadı.


 

SAAT 11:49

CTP, TDP ve DP, Başbakanlık önünde toplandı. CTP  Başkanı Yorgancıoğlu, TDP Başkanı Çakıcı ve DP Lşa İlçe Bşk Öztürk, Başbakanlık önüne siyah çelenk bıraktıktan sonra, Başbakan İrsen Küçük ile görüşmeye girdi.


 

‘Polis şiddeti’ protesto edildi

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), polisin göstericilere karşı tavrını kınamak için bu sabah Polis Genel Müdürlüğü önünde eylem gerçekleştirdi.

Bu sabah saat 10:00’da Polis Genel Müdürlüğü’ne yürüyen CTP’liler, “protesto etkinliklerine katılanlara karşı polisin takındığı tavır ve orantısız güç kullanımı” protesto etti.

Polis Genel Müdürlüğü önünde konuşan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, “İnsanların yalnızca eylem yaptıkları için saldırıya uğramaları kabul edilemez” dedi. Polise olan güvenin tazelenmesi ve adaletin yerini bulması gerektiğine vurgu yapan Yorgancıoğlu, eylemcilere saldıran polisler hakkında soruşturma açılmasını talep etti.

CTP’nin, saat 11.30’da, “Toplumsal Varoluş ve Dayanışma Hareketi” ile Başbakanlık önünde aynı gerekçeyle eylem yapacağını ifade eden Yorgancıoğlu, “bu konudaki taleplerimizi az sonra Başbakanı da ileteceğiz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1742 defa okunmuştur