1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Müzakere için diplomasi
Müzakere için diplomasi

Müzakere için diplomasi

Kıbrıs Sorunu’nda diplomasi ve hareketlilik tavan yaptı

A+A-
  • ABD ve İsrail Kıbrıs Rum Yönetimine açıkça, Kıbrıs Sorununda açılımlar için konjonktürün uygun olduğunu söyledi
  • Anastasiadis önceki gün sabah ABD, öğleden sonra İsrail büyükelçisiyle görüştü
  • Downer Kıbrıs Yunanistan-Kıbrıs Türkiye hattında mekik dokuyacak, AB büyükelçilerini bilgilendirecek

  • Obama’dan Anastasiadis’e mesaj... Federasyon çözümüne bağlılığını yeniden teyit et”
  • Kıbrıs Sorunu, Doğal gaz, Maraş, Ercan, Limanlar, doğrudan ticaret, Türk Üyelik Başlıkları, v.b. her şeyin masada olacağı sıcak sonbahar

 

“Türkiye gaza karşılık rota değişikliği vaat ediyor”

ABD ve İsrail’in Güney Kıbrıs’taki büyükelçileri önceki gün Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le Kıbrıs sorunu ve tali konuları görüştü, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer Ankara ve Atina ziyaretleri öncesinde AB büyükelçileriyle görüşmek üzere dün Ada’ya geldi, İsrail savaş gemileri Limasol’da... Rum basını bu yoğun hareketliliğe “Kıbrıs sorununda diplomasi tavan yapıyor” yorumu getirdi. Politis “Hareketlilik Tavan Yaptı... Anastasiadis ABD ve İsrail Büyükelçileriyle Görüştü... Downer’ın Seyahatleri” başlığıyla yansıttığı haberinde, son dönemlerde Doğu Akdeniz’le ilgi yakıcı konular, dengeler ile şekillenmekte olan ve Kıbrıs sorunu ve bölgedeki enerji faslıyla -bir dereceye kadar sürükleyen- ilgili diplomatik istişarelerin yoğunluk kazandığını yazdı. Diplomatik kaynaklara dayanarak uluslararası unsurun Kıbrıs sorununu, çok daha büyük ölçekli projelere ilerleyebilmek için öncelikli olarak halletmeleri gereken konular listesinin en başına yerleştirdiğini yazdı, şöyle devam etti:

ABD ve İsrail: “Konjonktür uygun”

“ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Türkiye’yi 3, İsrail’i 2 kere ziyaretiyle tam gaz hareketlilik içerisinde olan Amerikan unsuru menüye Kıbrıs sorunuyla ilgili konuları da koyuyor. Aynı kaynaklara göre Amerikan unsuru ve Tel Aviv Lefkoşa’ya açıkça, konjonktürün Kıbrıs sorununda açılımlar için uygun olduğunu söyledi. Ancak aynı zamanda uluslararası unsur, ekonomi belasının Kıbrıs Rum tarafının şu anda bütün dikkatini toplayarak yeni bir çabaya girmesine engel olduğuna anlayış göstererek süre tanıyor. Tanınan süre, Anastasiadis hükümetinin istediği gibi, eylül ayına kadar uzatılacak mı, çok yakında ortaya çıkacak. Yine aynı diplomatik kaynaklar, Suriye’nin civar bölgeye kıvılcım yayabileceğini ima ederek, Kıbrıs meselelerinin genel görüntüsünün askeri nitelikli meseleler ve ittifak değişiklikleri de barındırdığını belirtiyorlar.

Anastasiadis ABD ve İsrail Büyükelçisiyle görüştü

Başkan Anastasiadis önceki sabah Amerika, öğleden sonra da İsrail büyükelçisi ile görüştü. ABD büyükelçisiyle görüşme açıklanmadı. Edinilen bilgilere göre esasen, Başkan Anastasiadis’in müzakere ve çözüm hedefine bağlılık derecesi araştırıldı. Amerika Büyükelçisi’nin Ankara’nın, olumlu cevap vermeye hazır olduğu, buna paralel olarak ABD hükümetinin de çeşitli düzeylerde yardım edebileceği, bunu arzuladığı mesajı da getirdiği de öğrenildi. Anastasiadis’in Michael Hariri ile görüşmesi konusunda ise açıklama yapıldı ve görüşmenin, Başkan’ın İsrail ziyareti ile alakalı olduğu belirtildi. Hariri “Başkan’la çok iyi bir görüşme yaptık. İsrail ziyaretini dört gözle bekliyoruz. İsrail’e gelecek olmasından mutluyum” ifadelerini kullandı. Bu arada Ortak arama kurtarma tatbikatı çerçevesinde ilk İsrail savaş gemileri dün Limasol’a geldi. Önceki gün ayrıca İsrail heyeti; Türk hükümetiyle ikili ilişkilerin daha da normalleştirilmesine yönelik temaslarda bulunmak üzere Ankara’daydı. ABD’nin Tayyip Erdoğan’dan (Barak Obama ile 16 Mayıs’taki görüşmesinden sonra) Gazze ziyaretini ertelemesini istediği de haber verildi.

Downer mekik dokuyacak


Bütün bu hareketliliğin üzerine, Genel Sekreter’in Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer da dün Ada’ya geldi. Avustralyalı diplomat bugün 19.30’da Başkan Anastasiadis, yarın sabah saat 09.30’da da Derviş Eroğlu’nu görecek. Perşembe sabahı BM Barış Gücü’nün etkinliğine katılacak Downer daha sonra Atina’ya uçacak ve orada Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos’la görüşecek. Downer aynı gün Kıbrıs’a geri dönerek Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’le görüşecek ve ardından AB üyesi ülkelerin Kıbrıs’taki büyükelçilerine bilgi verecek. Pazartesi günü ise Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmek için Ankara’ya uçacak.
Diplomatik kaynaklar Downer’ın ‘gezisinin’ zaman ve yöntem açısından Kıbrıs sorunundaki yeni gelişmeleri açmak hedefini taşıdığı görüşünde birleşiyor. Downer Mayıs sonunda Ada’ya geri dönecek.”

Obama’dan Anastasiadis’e.... Federasyon çözümüne bağlılığını teyit et”

Alithia “Obama’dan Anastasiadis’e Mesaj... Eylül’de Kıbrıs Sorununun Derinliklerine... Amerikan Başkanı Büyükelçi John Koeing Aracılığıyla Ne İstedi” başlığıyla manşete çektiği haberinde, ABD Başkanı Barack Obama’nın dün Güney Kıbrıs’taki ABD Büyükelçisi John Koeing aracılığıyla Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e Kıbrıs sorununa hararetli ilgisini gösterdiğini yazdı. Gazeteye göre Obama Anastasiadis’ten, Rum yönetiminin zaman zaman verdiği Kıbrıs sorununa federasyon temelinde çözüm taahhüdüne bağlılığını yeniden teyit etmesini istedi. John Koeing’in “olumlu cevap” aldığı ancak Anastasiadis’in Obama’ya, Güney Kıbrıs’ın ekonomik sorunlarından kurtulması ve iki ayağı üzerinde durabilmesi için zamana ihtiyacı olduğu mesajını gönderdiği kaydedildi. Gazete Amerikalıların, Anastasiadis’in tezine anlayış gösteriyor ve Kıbrıs sorunundaki ciddi gelişmelerin yaz döneminden sonra cereyan etmesi gerektiği fikrini içselleştirmiş göründüklerini, ancak düşük politika konularının canlı tutulmasının ve iki toplum arasındaki ilişkilerle alakalı her şeyin öldürülmemesinin (sözgelimi Kıbrıs sorununa ilişkin teknik komitelerin çalışmalarını sürdürmeleri) faydalı olacağı görüşünü ortaya koyduklarını belirtti.

Sıcak sonbahar

Bütün bilgiler, Başkan Anastasiadis’in önümüzdeki eylül ayında Kıbrıs sorununun derinine gireceği ve Kıbrıs’ı; Kıbrıs sorunu, doğal gaz, ekonomi, Güven Yaratıcı Önlemler (Maraş, Ercan, Türk limanlarının Kıbrıs uçak ve gemilerine açılması), doğrudan ticareti Türk üyelik başlıklarının (enerji) açılması v.b. bütün meselelerin masada olacağı sıcak bir sonbahar beklediği noktasında birleşiyor.

“Türkiye gaza karşılık rota değişikliği vaat ediyor”

Fileleftheros “Gaza Karşılık Kıbrıs Sorununda Adımlar... Ankara, Kendisini Enerji Alanına Katmamız Halinde ‘Rota Değişikliği’ Vaat Ediyor... Türk Yetkiliden Mesaj” başlıklı haberinde TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın açıklamalarından, Türkiye’nin Kıbrıs sorununda atacağı her türlü adımı, Doğu Akdeniz’deki doğal gazdan istifadeye kendisinin de katılmasına bağlamakta olduğunu sonucu çıktığını yazdı. Türkiye’nin bunu ilk kez dillendirmediği, ancak bu dönemde Ankara için ön hat teşkil ediyor göründüğü yorumunu yapan gazete “Türk hükümetinin doğal gaza yatırım yaptığı ve gerek Kıbrıslı Türkler aracılığıyla, gerek doğrudan, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin doğal zenginliğine el atma çabasıyla hareket ettiği aşikardır” ifadesini kullandı. Gazete devamla Yıldız’ın Itar-Tass isimli Rus haber ajansına; Kıbrıs Rum tarafının da aynısını yapmak arzusunda olması halinde, Türkiye’nin Kıbrıs sorununda özlü yaklaşım adımları atmaya hazır olduğunu söylediği açıklamasını iktibas etti.
Devamla, Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak’ın Rusya’nın Doğu Akdeniz’deki faaliyetleriyle ilgili bir soruya karşılık, “Kıbrıs etrafında sularla alakalı bazı zor meseleler var. Biz Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilerimizi bozmayacağız çünkü işbirliğimiz yıllara dayanıyor” sözünü okurlarının dikkatine getirdi. (tak)

Bu haber toplam 1453 defa okunmuştur