1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LEFKOŞA SANATSIZ KALMAYACAK
Müdür görevden alındı

Müdür görevden alındı

Geçtiğimiz hafta adı ‘rüşvet’ olaylarına karışan Şehir ve Planlama Dairesi Müdürü Hasan Baltacıgil görevinden alındı. İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı, bugün yaptığı yazılı açıklamada, “son günlerde basında yer alan bazı iddialar

A+A-

Geçtiğimiz hafta adı ‘rüşvet’ olaylarına karışan Şehir ve Planlama Dairesi Müdürü Hasan Baltacıgil görevinden alındı.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı, bugün yaptığı yazılı açıklamada, “son günlerde basında yer alan bazı iddialar doğrultusunda, bakanlığımızca yapılan araştırma ve değerlendirmenin sonucunu beklemeden, görevden alınmasına karar verilmiştir” denildi..

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Bugün geldiğimiz noktada bakanlığımızca yapılan değerlendirme sonucu, ilgili daire müdürünün yaptığı savunma doğrultusunda, iyi niyetle dahi olsa özel bir şirkete verilmek üzere aldığını iddia ettiği ve kabul ettiği söz konusu fatura tutarının tahsil edilmesinde “aracılık” yapması, kamu yönetimi etik kuralları açısından büyük bir hatadır ve bakanlığımız tarafından asla kabul edilebilir bir durum değildir. Bu çerçevede, Şehircilik ve Planlama Dairesi Müdrü Sn. Hasan Baltacıgil’in görevden alındığını kamuoyuna duyururuz.”

OLAY BASINA NASIL YANSIMIŞTI?

Şehircilik Dairesi Müdürü Hasan Baltacıgil’in odasını “rüşvet verildiği” iddiasıyla Basın Danışmanı Nazmi Pınar ve Başbakanın Şoförü Kerem Toka’yla baskın düzenlediği öne sürüldü.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Şehircilik Dairesi Müdürü Hasan Baltacıgil’in, “proje onaylama karşılığında” bir şirketin işlerini yürüten Ayşeli Özdemir’den, “15.000 Sterlin istediği” iddia edildi. Bunu duyan İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun da Baltacıgil parayı alırken, makam odasına baskın yaptı.

Baskın için Basın Danışmanı Nazmi Pınar, Ayşeli Özdemir’in üzerine “ses ve görüntü” kayıt cihazları yerleştirdi. Makam odasına giren Bakan masa çekmecisinde bulunan 6 bin TL’yi alarak, Baltacıgil’in suratına attı. Konu Başbakan İrsen Küçük’ün de bilgisine geldi. Küçük, Özdemir’e, “Bu adam görevden alınacak” dedi. Konu hakkında Star Kıbrıs’a konuşan Ayşeli Özdemir, “Baltacıgil görevden alınacak dediler, ama hala almadılar” dedi. Konu hakkında Star Kıbrıs’a konuşan Baltacıgil de, olayı yalanladı ve “Bana haksızlık yapılıyor, ben Ayşeli Özdemir ile projeyi yapacak şirketin mühendisleri ile arasını bulmak için yardımcı oldum” dedi. Baltacıgil, “kendisinin iyilik kurbanı olduğunu” kaydetti.

Bu haber toplam 1703 defa okunmuştur