1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Mazabata Yasası" havada kaldı
Mazabata Yasası havada kaldı

"Mazabata Yasası" havada kaldı

Soyer, Meclis’ten devletin borçlanmasıyla ilgili bir yasa geçtiğini, ihaleye çıkıldığını ve devletin yüzde 7,5 ile borçlanacağını ifade ederek, devlete yüzde 7,5 veren bankaların vatandaşa yüzde 20 faizle borç verdiğine dikkat çekti.

A+A-

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Gazimağusa milletvekili Mustafa Emiroğluları, ekonomi konusunda gündem dışı konuşa yaptı.

Emiroğluları, Meclis’in, devlet içerisindeki yerini önemseyenin olmadığını savunarak, ülkede kimsenin Hükümet’ten Meclis’ten umuru olmadığını ifade etti. Meclis’in yaptığı yasaları kimsenin uygulamama lüksü olmadığını vurgulayan Emiroğluları, Meclis’ten geçen borçlarla ilgili yasanın uygulanmadığını, bazı bankaların siyasilerin işini yaptığını vatandaşın işini yapmadığını ifade ederek, bu konuda Başbakan ve Maliye Bakanı’nı uyardı.

Emiroğluları, uygulamanın herkese eşit yapılması gerektiğini, ancak bankalar tarafından adamına göre yapıldığını iddia ederek, eğer uyulmayacaksa Meclis’te yasa yapmamalarını istedi.

TATAR: “YASA UYGULANMIYORSA HUKUK YOLU AÇIK”

Maliye Bakanı Ersin Tatar da, borç ilişkilerini yeniden yapılandırma yasası için uzun süre çalıştığını ve doğru bir yasa ortaya çıktığını ifade ederek, oybirliğiyle geçen yasanın, Barolar Birliği tarafından Anayasa Mahkemesi’ne götürdüğünü, ancak çoğu bankanın yasayı uyguladığını söyledi.

Tatar, yasanın uygulanması gerektiğini, uygulanmıyorsa da mahkemeye taşınabileceğini, ancak Anayasa Mahkemesi’nden sonuç çıkana kadar bazı bankaların uygulamamazlık yapabileceğini, fakat yasanın uygulanması gerektiğini yineledi.

Yasa’nın takipçisi olduklarını, ancak bir yasa uygulanmıyorsa hukuk yolunun açık olduğunu vurgulayan Tatar, muhalefetin Türkiye ile ilgili yaptığı eleştirilerde ise dayanaksız iddialarla “haddini aştığını”, iki ülke arasını açacak eleştiriler yaptığını ifade ederek, Türkiye’nin gerçekten KKTC için çok mesai harcadığını, çok çalıştığını, büyük yatırım ve yardımlar yaptığını belirtti. Tatar, eleştirilerle Türkiye’ye büyük haksızlık yapıldığını kaydetti.

Tatar’ın ardından tekrar söz alan Emiroğluları, Tatar’a birçok kez belge verdiğini, yine vereceğini belirterek, kimsenin burada hamaset yapmadığını, bu kürsüden eleştiri yapılmayacaksa ne yapacaklarını sordu.

Emiroğluları, muhalefet olarak hükümeti uyarmak zorunda olduklarını, hükümetin yaptığı politikaları desteklemek zorunda olmadığını ifade etti.

Türkiye’yi, TDP’nin de görüşlerini alması gerektiği konusunda uyarmak istediğini söyleyen Emiroğluları, Türkiye’de faiz oranlarının yüzde 4’lere düştüğünü, ancak KKTC’de yüzde 30’larda olduğunu ifade ederek, bunun nasıl olabileceğini sordu.

SOYER: “KAMU BANKALARI YASAYI DERHAL UYGULAMALI, ÖN AYAK OLMALIDIR”

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Gazimağusa milletvekili Ferdi Sabit Soyer ise ekonomi, bankacılık ve faiz konularında gündem dışı konuşma yaptı.

Soyer, Meclis’ten devletin borçlanmasıyla ilgili bir yasa geçtiğini, ihaleye çıkıldığını ve devletin yüzde 7,5 ile borçlanacağını ifade ederek, devlete yüzde 7,5 veren bankaların vatandaşa yüzde 20 faizle borç verdiğine dikkat çekti.

Bunu eleştiren ve olayın kamudan gizli bir şekilde yapılmaya çalışıldığını ifade eden Soyer, Meclis’ten oybirliğiyle geçen Borç İlişkileri Yasa’nın uygulanmadığını, tüm bankaların bu yasaya tavır aldığını, özelin yanı sıra kamu bankalarının da uymadığını savundu.

Hiçbir bankanın bu yasaya uymama lüksü olmadığını, Hükümet’in bankaların başında “topuz” ile durması gerektiğini ifade eden Soyer, Komite’de tüm partilerin birlikte çalıştığını ve yasayı oybirliğiyle onayladığını, yasanın bankacılık sektörüne zararı olsaydı oybirliği çıkmamış olacağına değindi.

Kamu bankalarının Meclis’ten geçen yasayı derhal uygulayarak, yerleşmesine ön ayak olması gerektiğini vurgulayan Soyer, yasaya uyulması gerektiğini, yasanın beğenilmemesi gibi bir durumun olamayacağını kaydetti.

Soyer, kimsenin hukukun üstünlüğünden üstün olmadığını ifade ederek, Barolar Birliği’nden, “yasa ile ilgili Anayasa Mahkemesi’nden sonuç çıkana kadar yasa uygulanmalıdır” açıklaması beklediğini söyledi.


TATAR YENİDEN KÜRSÜDE

Maliye Bakanı Tatar, Soyer’e büyük ölçüde katıldığını belirterek, oybirliğiyle çıkarılan yasanın toplumun isteklerine karşılık verdiğine inandığını söyledi..


SOYER

CTP-BG Gazimağusa milletvekili Soyer yeniden söz alarak, hukukun üstünlüğünü vurgulayarak, bazı davalarda eşitlik olmaması durumunda yargıya güvenin kalmayacağını, bu yüzden yargının da kendi özeleştirisini yapması gerektiğini kaydetti.

(tak)

Bu haber toplam 1181 defa okunmuştur