MARAŞ TURLARI BAŞLASIN

'MARAŞ TURLARI BAŞLASIN'

KITREB, yüzün üzerinde otel ve iki bin üzerinde iş ve eğlence yeri bulunan Kapalı Maraş'ın turistik ziyaretlere açılması çağrısında bulundu.

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Rehberler Birliği (KITREB), yüzün üzerinde otel ve iki bin üzerinde iş ve eğlence yeri bulunan Kapalı Maraş’ın turistik ziyaretlere açılması çağrısında bulundu.

KITREB Başkanı Hasan Karlıtaş, yazılı açıklamasında, “Kıbrıs sorununun çözümü konusunda çok büyük bir öneme sahip olan Maraş’ın, sorunun kapsamlı çözümüne kadar, turistik amaçlı ziyaretlere açılması, yapıcı bir adım ve iyi niyet bakımından geleceğe yönelik olumlu bir girişim olacaktır. Böylesi bir adım dünyanın en güzel ortaçağ şehri olan Mağusa’yı da olumlu yönde etkileyecektir” iddiasında bulundu.

Bir dönem uygulandığı gibi rehberler eşliğinde belli güzergahlarda düzenlenecek Maraş turistik gezilerin önemli bir tatil deneyimi olacağını kaydeden Karlıtaş, “Maraş’ın ziyaret edilebilir olması, Maraş’ın bu hali ile bile, sosyal, siyasal ve ekonomik anlamda bir değer olduğunu tescil edecektir” dedi.

Karlıtaş, Maraş turlarının turizm hareketine farklı bir ivme kazandırabileceğini kaydetti.

Hayalet bir şehir konumundaki Maraş’ın 1970’li yıllarda Doğu Akdeniz’in en önemli turizm çekim merkezi ve kitle turizminin en yoğunlukta yaşandığı bir turizm merkezi konumunda olduğunu belirten Karlıtaş, 1974’te ilk 6.5 ayda 700 bin turistin ağırlandığı Maraş’ta 105 konaklama tesisi bin 953 iş yeri, 99 eğlence yeri 9 kilise, türbe ve mezarlık bulunduğuna işaret etti.

Bu haber toplam 1062 defa okunmuştur