1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Londra öncesi Marsilya reddedildi
Londra öncesi Marsilya reddedildi

Londra öncesi Marsilya reddedildi

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF), Londra Türk Toplumu Futbol Federasyonu (LTTFF) Karması ile oynadığı özel maç öncesi NF-BOARD (FIFA’ya üye olmayan ülkeler birliği) üyesi Provence’in Marsilya’da düzenleyeceği “Kültürler Turnuvası” için teklif aldı.

A+A-

ZÜRİH TARİHİ... KTFF ile KOP arasında UEFA’nın Zürih’teki merkezinde önce Mart, ardından Mayıs ayında yapacağı görüşmenin son olarak Haziran ayında gerçekleşeceği belirtilmişti. KTFF danışmanı Jerome Champage’in haziran başında adaya gelmesi beklenirken, KOP ile bir final görüşmesi yapılacağı ve Zürih tarihinin o zaman belli olacağı öğrenildi

YENİDÜZEN Spor Servisi

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) Karması, 19 Mayıs tarihinde İngiltere’de oynadığı Londra Türk Toplumu Futbol Federasyonu (LTTFF) Karması maçını 2-0 kazanırken bu müsabakadan önce KTFF’nin bir diğer NF – BOARD (FIFA’ya üye olmayan ülkeler federasyonu) üyesi Provence Futbol Federasyonu’nun 22 – 29 Haziran 2013 tarihleri arasında Fransa’nın Marsilya şehrinde düzenleyeceği “Kültürler Turnuvası” (Tournoi des Cultures) teklifi aldığı öğrenildi.

Marsilya’da düzenleniyor
Provence geçtiğimiz yıl Kuzey Irak’ta düzenlenen VIVA World Cup turnuvasını dördüncü olarak tamamlamıştı. Turnuvada aynı grupta yer aldığı Kuzey Kıbrıs Milli Takımı’nı 2-1 mağlup eden Provence 22 – 29 Haziran 2013 tarihleri arasında Marsilya’da düzenleyeceği “Kültürler Turnuvası”na KTFF Karması’nı davet ettiği öğrenildi. Turnuvaya katılıp katılmayacağı yönünde bir süre cevap bekleyen Provence, KTFF’den olumsuz yanıt aldı.

Katılmama sebebi
Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu yönetim kurulu üyesi ve dış ilişkiler sorumlusu Orçun Kamalı’dan alınan bilgiye göre, Provence’in teklifi LTTFF Karması ile oynanacak özel maçtan bir süre önce aldığı, zamanın dar olması, yaşanacak olası hazırlık dönemi ve turnuvanın haziran sonu olması nedeni ile teklifin reddedildiği öğrenildi.

Katılacak takımlar
Turnuvaya şu ana kadar ev sahibi Provence’in yanı sıra onay veren ekipler şöyle: Nagaland (Hindistan), Ladakh (Hindistan), Chagos Adaları (Hint Okyanusu), Tibet (Avrupadaki Tibetlilerin karması), Kürdistan B takımı (Kuzey Irak)
Turnuvaya davet alan ve cevap beklenen ülkeler: Gozo, Sicilya, Monako, Quebec, Korsika.

Champagne’in görev süresi bitiyor
KTFF ile KOP arasındaki görüşme süresi öncesi danışman olarak göreve atanan Jerome Champagne’in görev süresi 30 Haziran 2013 tarihinde sona eriyor. 1 Eylül 2012 tarihinde 10 aylık bir süre için göreve getirilen Champagne, dışa açılım konusunda gerek yabancı basın mensuplarının adaya gelmesi gerekse KOP ile yaşanan görüşme sürecinde önemli rol oynamıştı. Champagne’in görev süresi tamamlanmadan Zürih’te iki federasyonun görüşmesinin yapılması ve orada alınacak kararların üyelerin onayına sunulması bekleniyor. Champagne ile KTFF arasındaki anlaşmanın gelişmelere göre uzatılması bekleniyor.

Zürih tarihi belli değil
Konu ile ilgili görüşünü aldığımız Orçun Kamalı, Champagne’in FIFA’nın ay sonunda gerçekleştireceği toplantıya katılacağı, bu toplantının ardından haziranın ilk iki haftası içerisinde adaya geleceğini belirtti. Zürih öncesi KOP ile bir final görüşmesinin yapılacağı, ondan sonra Zürih’e gidileceğini belirten Kamalı, bu önemli görüşmenin tarihinin henüz belli olmadığını sözlerine ekled

Bu haber toplam 1262 defa okunmuştur