Lefkoşa’nın ‘Safir’ şifahanesi…

Lefkoşa’nın ‘Safir’ şifahanesi…

İnsanoğlunun sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için tıp dünyası alternatif yöntemler üretmeye devam ederken, bunun en büyük ürünü olan doğal bitkiler ve yağlar ‘ilaç’ almadan da sağlığa kavuşturabiliyor

A+A-

Lefkoşa’nın ‘Safir’ şifahanesi…

 

 

İnsanoğlunun sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için tıp dünyası alternatif yöntemler üretmeye devam ederken, bunun en büyük ürünü olan doğal bitkiler ve yağlar ‘ilaç’ almadan da sağlığa kavuşturabiliyor. Eski zamanlarda doktora gitmeden, dağ ve ovalardan toplanan doğal bitkiler yaraya çare olurken, ilerleyen tıp dünyası bu alışkanlığı yavaş yavaş yokolma noktasına getirmişti. Ancak yinede kimyasal zararlardan kurtulmak isteyen kimi insan, doğanın mucizelerini kendi elleriyle hazırlayıp eski geleneği daha uygun fiyata sürdürmeye devam ediyor. Özellikle ilaç içme sorunu yaşayan kişiler için doğal bitki ve yağları inanılmaz kolaylık sağlıyor. Çağın getirdiği hazır ihtiyaçlar nedeniyle unutulmaya yüz tutmuş doğal bitkilerin kullanımı, son zamanlarda yine gün yüzüne çıkmaya başlıyor. Kuzey Kıbrıs’ta doğal bitkilerle derdine şifa bulmak isteyenler Büyükhan’daki ‘Safir’e uğruyor. ‘Safir’ aslında kuruyemiş ve kuru kahvelerle dolup taşan bir dükkan iken yaklaşık 6 yıl önce yanına doğal bitkiler ve yağlarını da misafir etmiş. İnsanları sağlıklı ve mutlu etmek için kendisini doğal mucizelere adayan Mehmet Kâhya, Büyükhan’daki mis kokulu ‘Safir’ine yaşam veriyor.

 

SAFİR DE BİR ŞİFACI…

Uzun yıllar kahve ithalatı yapan ancak yaşanan devalüasyon nedeniyle iflas eden Mehmet Kahya, kendisini doğal ürünler satmaya adamış bir insan. Okuyup, araştıran, tedavi uygulamalarına katılarak her gün kendisini geliştiren, yaptığı işin ciddiyetine bir doktor kadar önem veren bir ‘şifacı’. Fitoterapi Uzmanı olan Dr. Turgay Çınar sayesinde başladığı işini başarıyla sürdüren Mehmet Kâhya, eski bir futbolcu, hakem ve tiyatro sanatçısı, ayrıca büyük bir devrimci. Hayatta sağlıktan önce başka bir şey olmadığını savunan Kâhya, insanlara şifa dağıtmaktan büyük mutluluk duyuyor.

Mehmet Kâhya, çoğunlukla Türkiye, Hindistan, Pakistan ve Avrupa’nın çeşitli bölgelerinden getirttiği doğal bitkileri, Kıbrıs’tan da en faydalı bitkileri dükkanında satışa sunuyor.

Kıbrıs’ın florası, tülümbe (yabani kekik), adaçayı, mersin yaprağı, avakado yaprağı, mısır püskülü ve kiraz sapı bitkilerinin çok kaliteli ve keskin olduğunu anlatan Mehmet Bey, dalında az meyve olan ağaçların yapraklarının da çok faydalı olduğunu söylüyor.

 

AMANSIZ HASTALIKLARIN DERMANI…

Son zamanlarda doğal bitkilere büyük bir artış gösterildiğini söyleyen Mehmet Kâhya, özellikle kanser hastası ve kalp rahatsızlığı olan kişilerin dertlerine çare aradığını dile getirdi. Kanser hastaları için ‘ısırgan otu ve tohumu’, ‘kantoron’ ve karabaş otu’nun bulundukça etkili olduğunu belirten Mehmet Bey, kalp hastaları için de ‘melisa ve karabaş otu’nun damar açıcı özelliği bulunduğunu vurguladı.  Mehmet Kâhya, özelikle erkeklerin prostat rahatsızlığı, kadınların da rahim ağzı ve adet problemleri için doğal bitkilere ihtiyaç duyulduğunu ifade ederken, prostat için 50 gram ‘kabak çekirdeği’, adet dönemleri için de ‘altın otu’nun faydalı olduğunu, tabii tüm bu doğal bitkilerin yağlarını da bir damla su ile karıştırılarak içilebileceğini anlattı.

Kıbrıs’ta doğal bitkilere fazla rağbet olmadığını, insanların daha çok doktora gidip ilaç kullanmayı tercih ettiklerini söyleyen Mehmet Bey, birkaç kişinin doğal ürün satışını ayakta tutmaya çalıştığını dile getiriyor. Bu işin en az bir doktor kadar zor olduğunu anlatan Kâhya, sürekli okuyarak, bilgi edinmeye devam ettiğini dile getiriyor.

 

İYİ BİR TİYATROCU VE DEVRİMCİ…

Mehmet Kâhya, Lefkoşa Devlet Tiyatrosu ve Andaç Tiyatrosu’nda uzun yıllar tiyatro sanatçılığı da yapmış. Ancak yaşadığı huzursuzluk nedeniyle ayrılmış tiyatrodan ve ilk önce eşi için açtığı ancak daha sonra kendisinin çalıştırdığı ‘Safir’ini açmış. Tiyatro’da Nazım Hikmet’in oyununu sahneye koyduklarını dile getiren Mehmet Kâhya, kendisinin de bir devrimci olduğunu dile getiriyor. Nazım Hikmet ve Che Guevera gibi ülkesi için büyük mücadeleler vermiş, bağımsızlık için ölüme başları dimdik giden Deniz Gezmiş, Yusuf İnan ve Hüseyin Aslan’ın da büyük hayranı Mehmet Bey. Onlara duyduğu sevgi ve saygıyı kalbinden öte insanların görmesi için dükkanının camlarına astığı gazete haberleri, broşürlerle göstermeye çalışıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2363 defa okunmuştur