1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 'Lefke', Güzelyurt'a hastane istemiyor
Lefke, Güzelyurta hastane istemiyor

'Lefke', Güzelyurt'a hastane istemiyor

Lefke Platformu, Bakanlar Kurulu’nun ‘Güzelyurt’a yeni bir hastane yapılması için yer tahsis edilmesi’ kararının iptalini istedi…

A+A-

 

‘Cengiz Topel Hastanesi’nin kapanmasına yol açar’

Lefke Platformu, bölge halkı olarak yapılacak yeni hastanenin Cengiz Topel Hastanesi’nin bugünkü yeri dışındaki bir yere yapılmasına karşı olduklarını ve bunun gerçekleşmesine kesinlikle izin vermeyeceklerini açıkladı. 

Platform, Lefke Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde geçtiğimiz gün toplantı gerçekleştirerek, Bakanlar Kurulu tarafından ‘Güzelyurt’a yeni bir hastane yapılması için yer tahsis edilmesi kararı’ ile bu kararın Cengiz Topel Hastanesi üzerine etkilerini değerlendirdi.

Yapılan toplantı sonrasında Bakanlar Kurulu kararının Cengiz Topel Hastanesi’nin kapanmasına veya faaliyetlerinin çok düşük seviyeye düşmesine neden olacağı tespiti yapıldı.

Bakanlar Kurulu kararının iptal edilmemesi halinde tepkilerinin büyük olacağını savunan örgütler, böyle bir durumla karşılaşmaları halinde kısa sürede eylem planı hazırlayacaklarını açıkladı. 

Yayınlanan deklarasyon ise şöyle: “Yaklaşık 85 yıldan beridir bölge insanına hizmet vermekte olan Cengiz Topel Hastanesi bölgemizin olmazsa olmazlarından biridir. Cengiz Topel Hastanesi kurulurken tesadüfen bugünkü yerine kurulmamış bölgemizde hastane inşa edilebilecek en iyi yer seçilmiştir. Denize sıfır, yeşili bol, geniş genişleme alanına sahip, nem ve rutubetten uzak bir yer aranmış ve bulunmuştur. Daha kuruluş aşamasında, Poli’den, Serhatköy’e ve Trodos Dağı zirvesinden Akdeniz sahillerine kadar uzanan bir coğrafyaya hizmet vermesi düşünülerek yer seçilmiştir. Güzelyurt – Lefke bölünmüş yolu inşaatının önümüzdeki aylarda tamamlanacak olduğu düşünüldüğünde, çok yakın gelecekte gerek Güzelyurt ve gerekse Lefke Merkezden Cengiz Topel Hastanesine ulaşmak hem kolaylaşacak ve hem de süratlenecektir. Şimdiye kadar Cengiz Topel Hastanesinin yerinden veya ulaşım zorluğundan kaynaklanmış herhangi bir istenmeyen olaydan söz etmek mümkün değildir. Bizler Lefke ve Yöresi Halkı yapılacak yeni hastanenin Cengiz Topel Hastanesinin bugünkü yeri dışındaki bir yere yapılmasına kesinlikle karşıyız ve bunun gerçekleşmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz. Cengiz Topel Hastanesi doktor kadrosunda kayıtlı olan ve başka hastane ve sağlık merkezlerine görevlendirilen doktorların derhal kendi hizmet kadrolarını olduğu Cengiz Topel hastanesinde göreve başlamalıdırlar. Bu aşamada yapılması gereken hastanemizin yeni bina yatırımlarıyla fiziki altyapı eksikliklerinin tamamlanıp, eksik uzman doktor ve diğer personelin en kısa sürede atanıp hastane kadrosunda bulunan 25 doktor kadrosunun derhal doldurulması ve  II. sınıf hekimlik hizmetini tam anlamıyla veren bir hastaneye dönüştürülmesidir ve bunu ısrarla talep ediyoruz. 40 yıldan bu yana hep kaybetmiş olan Lefke’nin 6. ilçe olma hakkı doğmuş ve ilçe olma kararı alınmıştır.”

Bu haber toplam 1357 defa okunmuştur