1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Küçük, "hareketlendi"
Küçük, hareketlendi

Küçük, "hareketlendi"

Küçük, “Vallahi bilirsiniz ben seçim kokusu aldım mı duramam ve hareketlendim de... Hade hoşça kalın”

A+A-

Cumhuriyet Meclisi Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi, UBP’nin 21 Temmuz’da; muhalefet partileri ve UBP’nin muhalif grubu milletvekillerinin ise 29 Eylül’de yapılması için bugün Meclis Genel Kurulu’na karar önerisi sunduğu erken seçim için, 28 Temmuz 2013 Pazar gününü belirledi.
Komite, Meclis Genel Kurulu toplantısının ardından UBP Girne Milletvekili Mehmet Arif Tancer başkanlığında toplandı. Kısa süren toplantıdan 28 Temmuz tarihi çıktı. Komitenin kararı, Meclis Genel Kurulu’nun Perşembe günü yapacağı toplantıda ele alınarak tarihle ilgili son söz söylenecek.
Öte yandan Meclis Genel Kurulu yarın “Kıbrıs konusuyla ilgili gelişmeler” gündemiyle olağanüstü toplanacak. Meclis Genel Kurulu, TDP, DP ve UBP grubuna bağlı bazı milletvekillerinin istemi üzerine Meclis Başkanı Hasan Bozer tarafından toplantıya çağrıldı.

BOZER: “28 TEMMUZ OLABİLECEK EN ERKEN TARİH”

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Meclis Başkanı Hasan Bozer, iç tüzük gereği 10 milletvekilinin olağanüstü toplantı çağrısı üzerine Meclis Başkanı’nın toplantı çağırması gerektiğini ve bunu yaptığını açıkladı.
Erken seçim için en az 2 aylık süreye ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Bozer, buna göre 28 Temmuz’un erken seçim için en erken tarih olduğunu söyledi.
Meclis Başkanı Bozer, güvensizlik önergesinin yine tüzükte belirlenen kurallara göre Meclis’te okunmasından sonraki ikinci birleşimde dikkate alınıp alınmamasının oylanacağını; bunun da 27 Mayıs Pazartesi günü olacağını ancak yarın olağanüstü toplantı yapılırsa ikinci birleşimin Perşembe olacağını kaydetti.
Hasan Bozer, Meclis Genel Kurulu devam ederken yapılan bomba ihbarıyla ilgili sorulara karşılık da, Meclis müdürünün kendisine polise telefonla bomba ihbarı yapıldığına dair bilgi verdiğini ancak genel teammül gereği konuşmaları kesmediğini ama hemen gereğini yapmaya başladıklarını ve polisi çağırdıklarını anlattı.

BOMBA İHBARI

Meclis Başkanı Bozer, bomba ihbarının nedeniyle ilgili yorumunun sorulması üzerine “Henüz (saat 16.00 itibarıyla) polisle detaylı konuşma fırsatım olmadı, yoğunluğu gördünüz. İdari müdür bana polisin kendisini aradığını ve bu bilgiyi verdiğini söyledi. Ben de yasanın görüşülmesini hızlandırdım. Polisi de gerekli tedbirleri alması için çağırdım. Gündem zaten bitmek üzereydi, süratli bitirdim. Şu ana dek bombaya rastlanmadı ancak tedbir almaya mecburuz” diye konuştu.

BAŞBAKAN KÜÇÜK: “SEÇİM KOKUSU ALDIM MI DURAMAM”

Başbakan İrsen Küçük, Meclis’ten ayrılırken gazetecilerin sorusu üzerine erken seçim tarihini yorumladı. Erken seçim için 28 Temmuz tarihinin komitede oybirliğiyle alındığını belirten Küçük, “Seçimimiz halkımız için ülkemiz için hayırlı olsun” dedi.
Başbakan Küçük, bir gazetecinin “Çok neşelisiniz bu arada...” yorumu üzerine “Vallahi bilirsiniz ben seçim kokusu aldım mı duramam ve hareketlendim de... Hade hoşça kalın” diyerek makam arabasına bindi.

TANCER: “ARTIK SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ”

Komite Başkanı Tancer, toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, iki önerinin komitede birleştirildiğini ve UBP ve CTP’li üyelerden oluşan komitenin 28 Temmuz’da uzlaştığını kaydetti.
“Artık sözün bittiği yerdeyiz, halkın söz söyleyeceği yere geldik. Hayırlı uğurlu olsun. Şeriatın kestiği parmak acımaz. Söz vatandaşın. Her şeyin sahibi yine vatandaşımızdır. Meclisin sahibi olan vatandaşımız sözünü söyleyecektir” diyen Tancer, bir soru üzerine komite toplantısına, üyeler dışında sadece CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem’in katılarak konuşma yaptığını bildirdi.
(tak)

Bu haber toplam 1782 defa okunmuştur