1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. KRİTİK OYLAMA YARIN
KRİTİK OYLAMA YARIN

KRİTİK OYLAMA YARIN

"Güvensizlik önergesi"nin yarın mecliste oylanmasına karar verildi.

A+A-

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer başkanlığında toplanan Danışma Kurulu, hükümete yönelik güvensizlik önergesinin yarın Meclis Genel Kurulu'nda oylanmasına karar verdi.

Meclis Genel Kurulu yarın saat 10.00'da bu gündemle toplanacak.

Danışma Kurulu, Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu, Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı İrsen Küçük, Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ve Demokrat Parti (DP) milletvekili Hasan Taçoy’un katılımıyla bu sabah toplandı.

KARARI BOZER AÇIKLADI

Kısa süren toplantının ardından basına açıklama yapan Bozer, hükümete yönelik güvensizlik önergesinin oylamasının yapılacağı tarihi saptamak amacıyla toplandıklarını ve oybirliğiyle önergenin yarın oylanmasına karar verildiğini söyledi.

KÜÇÜK: “OYLAMA YARIN”

UBP Genel Başkanı ve Başbakan Küçük, güvensizlik önergesinin genel görüşmesinin bir günde tamamlandığını dolayısıyla oylamanın da yarın yapılmasına karar verildiğini kaydetti. Küçük, Cumhuriyet Meclisi’nin yarın toplanarak, oylamayı yapacağını ifade etti.

YORGANCIOĞLU: “DAHA ÖNCE HEDEFLENEN TARİH ONAYLANDI”

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, DP'nin de grup olmasının ardından Danışma Kurulu’nun yeniden toplanarak, daha önce oylama için hedeflenen tarih olan yarını oybirliğiyle onayladığını söyledi.

TAÇOY: “ÇIKACAK SONUÇ NE OLURSA OLSUN DEMOKRASİ KAZANACAK”

DP Milletvekili Hasan Taçoy da, gelinen noktada güvensizlik önergesinin oylanmasının önemli olduğunu söyleyerek, bugün Danışma Kurulu’nun toplanarak tarih olarak yarını saptadığını kaydetti. Taçoy, “Çıkacak sonuç ne olursa olsun ülke demokrasisi kazanacak” dedi. İrsen Küçük hükümetinin ülkeye tam anlamıyla hizmet veremediğini iddia eden Taçoy, bu nedenle güvensizlik önergesinin gündeme geldiğini söyledi.

DP OLAĞANÜSTÜ KURULTAYI YARIN

Taçoy, yarın DP’nin isim değişikliği gündemli olağanüstü kurultayının yapılacağını, hemen ardından da siyasi parti başkanlarının bir araya gelerek ülkenin hükümet bazında nasıl temsil edileceğinin görüşüleceğini ifade etti. Taçoy, ülkenin geleceğinden umutlu olduğunu, KKTC’nin layık olduğu şekilde idare edilmesi noktasında halkın sesine kulak verileceğini kaydetti.

28 Temmuz’da yapılacak milletvekilliği erken genel seçimiyle ilgili süreç Cumartesi günü başlarken Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, CTP, TDP, DP ve UBP’den ayrılan 8 milletvekilinin imzasıyla verilen güvensizlik önergesinin görüşmesini dün yapmıştı.

Başbakan İrsen Küçük başkanlığındaki hükümet 17 Mayıs 2010’dan beri işbaşında bulunuyor. Hükümetteki bazı bakanlar 6 Nisan 2011 ve 10 Eylül 2012 tarihlerindeki değişikliklerde görevden alınmıştı. (tak)

 

Bu haber toplam 1185 defa okunmuştur