1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Köy yolları ihalesi Ankara'da tamamlandı, çalışmalar başladı
Köy yolları ihalesi Ankara'da tamamlandı, çalışmalar başladı

Köy yolları ihalesi Ankara'da tamamlandı, çalışmalar başladı

Yerli müteahhitlerin tepki gösterdiği, köy yolları yapımının  Türkiye’de iki firmaya verilmesi ihalesi Ankara’da tamamlandı.

A+A-

Yerli müteahhitlerin tepki gösterdiği köy yolları yapımının  Türkiye’de iki firmaya verilmesiyle ilgili ihale Ankara’da tamamlandı.

KKTC ile Türkiye arasında imzalanan protokol çerçevesinde köy yollarının yapımına ilişkin ihalenin sonuçlandığı açıklandı.  Söz konusu firmaların çalışmalara başladığı belirtildi.

Hatırlanacağı üzere Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, 1 Milyar TL'ye mal olacak olan "köy yolları yapımının" Türkiye’den iki şirkete verilmesine tepki göstermesinin ardından, dün sabah Ankara’ya gitmişti.

“Atı alan Üsküdar’ı geçti” diyen Gürcafer, köy yolları ihalelerinin Türkiye’deki firmalara verildiğini, sözleşmelerin imzalandığını ama yine de bu işin peşini bırakmayacaklarını belirtmişti.

Çalışmalar başladı

Ankara’da açılan ihaleyi kazanan firma, 53 kilometrelik Ziyamet-Dipkarpaz ana yolunda temizlik çalışmalarına Kaleburnu girişinde başladı. Yakın zamanda asfaltlama işlemine başlanması hedefleniyor.

Başbakan Ersan Saner Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri ve Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile birlikte Kaleburnu’na giderek incelemelerde bulundu.

Başbakan Saner burada yaptığı açıklamada, Türkiye ile imzalanan 4 protokolden birinin karayollarıyla ilgili olduğunu ve 322 kilometrelik köy yollarının yenilenmesini kapsadığını, buna ilişkin Ankara’da açılan ihalenin tamamlandığını ve ihaleyi kazanan firmanın bugün Ziyamet-Kaleburnu ana yolunda temizlik çalışmalarına başladığını kaydetti.

Başbakan Saner, hükmet olarak pandemi döneminde sağlık koşullarını en iyi noktada tutmaya çalışırken, pandemiden kaynaklı ekonomik krize rağmen Türkiye’nin desteğiyle halkın refahını artırmaya yönelik alt yapı yatırımlarını güçlendirme çalışmalarını da sürdürdüklerini ifade etti.

Başbakan Saner, Büyükelçi ve Bakan’la birlikte temizlik çalışmaları yapılırken,   halkın heyecanını paylaşmak için bugün bölgeyi ziyaret ettiklerini söyledi.

Başbakan Saner, en kısa zamanda söz konusu yolun “temel atma” töreninin gerçekleştirileceğini belirterek, “Dünyada Kovid-19 kendini bu kadar ciddi şekilde hissettirirken, dünya ekonomileri zordayken bizler Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin destekleriyle bu işlere dört elle sarılmış bulunmaktayız. Bize her zaman katkı yapan Anavatanımızın Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Yardımcısı Sayın Fuat Oktay’a yürekten teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum” dedi.

Başbakan Saner, Ziyamet’ten başlayıp Dipkarpaz’a kadar giden güzergahın da yapımıyla bölgeyi ziyaret edecek vatandaşların ve turistlerin ring şeklinde Karpaz yarımadasını dolanma imkanına sahip olacaklarını kaydetti.

Saner, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri’ye de teşekkürlerini iletti.

Bu haber toplam 2420 defa okunmuştur
İlgili Haberler