1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'HEDEF KOOPERATİFLEŞMEK'
KOMİTE TOPLANDI

KOMİTE TOPLANDI

Sosyal güvenlikle ilgili yasaları görüşmek üzere komite toplandı. Bıçaklı: yasaya olumlu oy verecek milletvekilini işçi ve halk düşmanı ilan edeceğiz

A+A-

 

 

Meclis İdari ve Sosyal İşler Komitesi bugün sosyal güvenlikle ilgili yasaları görüşmek için toplandı.

Ergün Serdaroğlu başkanlığında gerçekleşen toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi yanında, Sendikal Platform öncülüğünde sendikalar da katıldı.

Toplantıda Ünverdi, sosyal güvenlik yasasında yapılmak istenen değişiklikler hakkında sendikalara bilgi verdi.

Bunun üzerine Sendikal Platform adına konuşan Türk-Sen Başkanı Arslan Bıçaklı, tasarının geri çekilmesini istedi.

Bıçaklı yaptığı konuşmada, Komite üyesi UBP Milletvekili Ahmet Çaluda’nın aynı zamanda Türk-İş’in Kıbrıs temsilcisi olduğunu belirterek, yasaya nasıl oy vereceğini merak ettiğini söyledi.

Çaluda da toplantının ardından söz alarak Bıçaklı’ya yanıt verdi.
Çaluda, yaklaşık 17 yıl sendikacılık döneminde birçok yasaya karşı olduğu dönemler olduğunu ve her defasında görüşünü belirterek müzakere ettiğini dile getirdi.

ÜNVERDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi de toplantıda, sosyal sigorta ile sosyal güvenlik yasalarının neden değiştirilmesi gerektiği konusunun uzun zamandan beri konuşulmakta olduğunu belirterek, bakanlığın bu kapsamda siyasi parti, sendika ve sivil toplum örgütleriyle bir araya gelerek konu üzerinde görüş alış verişinde bulunduğunu kaydetti.

Ünverdi, “Bildiğiniz gibi Sosyal Sigortalar çok ciddi bütçe açığı içindedir. Gelir ve gider arasındaki açık her geçen gün büyüyor. Bu kara deliği dengelemek ve finans konusunda güçlük içinde olan kuruma daha sağlam zemin hazırlamak zorundayız” dedi.

Çalışanların sosyal sigorta fonuna katılımlarını artırmak için yeni yasa tasarısında iyişlleştirme ve düzenlemeler yaptıklarını ifade eden Ünverdi, katılımın arttığı oranda çalışanların geleceğe daha güvenli bakacağını vurguladı.

BIÇAKLI

Sendikal Platform ve diğer sendikalar adına konuşan Türk-Sen Başkanı Arslan Bıçaklı da, sosyal güvenlikle ilgili toplantının ancak 2 kez ertelendikten sonra bugün yapılabildiğine dikkat çekerek, bu durumun meclisin iş ciddiyetini yansıttığını ileri sürdü.

Sendikaların yasa tasarıyla ilgili görüşlerini daha önce belirttiğini ifade eden Bıçaklı, tasarının geri çekilmesi gerektiğini söyledi.

“Bizim iddiamız vardır. Şu an devleti yöneten hükümet yasal mükellefiyetlerini yerine getirmesi halinde bu fonun hiçbir sıkıntısı olmaz” diyen Bıçaklı, devletin sosyal sigortalara olan 400 trilyon borcunu, ülkede 30 binin üzerine kayıt dışı işçiyi ve sosyal sigortalara ait olduğunu iddia ettiği Sea Side Otel’i neden değerlendirilmediğini sordu.

Bıçaklı, yasaya olumlu oy verecek milletvekilini işçi ve halk düşmanı ilan edeceklerini ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 802 defa okunmuştur