1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “KKTC'yi tanımıyoruz, bize göre doğmadınız”
“KKTC'yi tanımıyoruz,  bize göre doğmadınız”

“KKTC'yi tanımıyoruz, bize göre doğmadınız”

TC pasaportunda doğum yeri "KKTC" yazdığı için Malta Konsolosluğu'nda vize başvurusu kabul edilmeyen Ezgi Bertiz, başından geçenleri anlattı...

A+A-

Sanatçı Ezgi Bertiz, TC ve KKTC vatandaşı olmasına rağmen, TC pasaportundaki doğum yeri "KKTC" göründüğü için Malta Konsolosluğu'nda vize başvurusu dâhi yapamadığını ve "doğduğunuz ülkeyi tanımıyoruz, bize göre siz doğmadınız" denilerek konsolosluk binasından dışarıya çıkarıldığını açıkladı.

Kişisel sosyal medya hesabından açıklama yapan Bertiz, insan hakkı ihlaline uğradığını vurgulayarak, vize başvuru hakkının elinden alındığına dikkat çekti.

"Kimliksiz" olarak adlandırılan TC ve KKTC vatandaşı olarak yaşamını sürdürdüğünü anlatan Bertiz, bu kapsamda pek çok hususta mağduriyetler yaşadığını söyledi.

Başından geçen süreci anlatan Bertiz, Ankara'daki Malta Konsolosluğu'na giderek vize başvurusu yapmak istediğini ve tüm işlemlerini TC üzerinden ve TC pasaportu ile yaptığını belirtti.

Malta Konsolosluğu tarafından içeriye dahi alınmadan, TC pasaportunda doğum yeri KKTC yazdığı için başvurusunun dahi kabul edilmediğini belirten Bertiz, "Defalarca tüm evraklarımın bir TC vatandaşı olarak TC’den edinildiğine izahat getirmeye çalışsam da bana söylenen şu oldu; TC vatandaşı olabilirsiniz ama KKTC’de doğdunuz ve sizi değerlendirmeye alamayız zira doğduğunuz ülkeyi tanımıyoruz dolayısı ile bize göre siz doğmadınız."

Bertiz, başından geçenleri şöyle anlattı:

"Bugün de h(p)iç’leştirildik.

TC ve KKTC vatandaşıyım.

Kimliksizler olarak adlandırılan ve tüm diğer dostlarım gibi birçok hususta mağduriyet yaşayan bir insanım.

Bugün tüm evraklarım belgelerimin TC üzerinden edinilmesine özen göstererek TC pasaportum ile Malta vizesine başvuru yapmak için Ankaraya Malta Konsolosluğuna geldim. Bu süreçte bir danışman tutup önceden de tüm evraklarımı titizlikle incelettim. Yani özetle TC nüfus cüzdanım ile TC’den edinilmiş istenilen tüm belgelerimle başvuru yapmaya gittim.

Malta Konsolosluğu tarafından içeriye dahi alınmadan, Pasaportumda doğum yeri KKTC yazdığı için başvurunuzu dahi kabul edemeyiz denildi. Defalarca tüm evraklarımın bir TC vatandaşı olarak TC’den edinildiğine izahat getirmeye çalışsam da bana söylenen şu oldu;

TC vatandaşı olabilirsiniz ama KKTC’de doğdunuz ve sizi değerlendirmeye alamayız zira doğduğunuz ülkeyi tanımıyoruz dolayısı ile bize göre siz doğmadınız.

Bir daha başka bir yerde doğamayacağıma göre bu hususta ne yapabiliriz dedim ve yalnızca dışarıya çıkarıldım.

Benim başvuru hakkımın dahi elimden böylece alınmış olması bir insan hakları ihlalidir ve bunun duyulmasını istiyorum."

Bu haber toplam 43127 defa okunmuştur
Etiketler :