1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Kıbrıslı Türklerin iradesi bertaraf edilecek"
Kıbrıslı Türklerin iradesi bertaraf edilecek

"Kıbrıslı Türklerin iradesi bertaraf edilecek"

Soyer, Türkiye’ye sunulan raporlar sonrası istenen reformların kayıtsız şartsız uygulanmak zorunda kalacağını, “Bu Kıbrıslı Türkler’in iradesini bertaraf etmektir” dedi.

A+A-

Cumhuriyetçi Türk Partisi – Birleşik Güçler (CTP-BG) Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Meclis Genel Kurulu2nda, ‘Ekonomideki ve Finans Alanındaki Gelişmeler’ konusunda konuştu.

Ülkede ciddi bir ekonomik kriz olduğunu dile getiren Soyer, küresel krizin ülkeyi çok yönlü şekilde etkilediğini söyledi.

Buna bağlı olarak yakın zamanda Güney Kıbrıs’ta Avrupa Merkez Bankası kararıyla mevduatlardan belirli bir oranda kesinti yapılması planından bahseden Soyer, Güney Kıbrıs’ın bu konuyla ilgili bir arayış içinde olduğunu dile getirdi.

Soyer, AB’nin yabancı para hareketlerini denetlemek için çeşitli önlemler aldığına işaret ederek, “CTP’nin hükümet olduğu dönemde kara para aklamanın önlenmesi ve gazinoların denetlenmesiyle ilgili yasa ve tedbirleri almamış olsaydık bugün Güney’den çok daha kötü durumda olurduk” dedi.
Güney’deki sorunun temelinin kara para olduğunu öne süren Soyer, kurallarla yaşamak ve evrensel normlara uymanın önemli olduğunu anlattı.

Güney Kıbrıs’taki ekonomik durumdan dolayı KKTC’de bir “akbaba hali olduğunu” savunan Soyer, Bankalar Birliği’nin konuyla ilgili yaptığı açıklamaya işaret ederek, “gelecek olan paranın kaynağının kontrol edileceğine dair açıklamayı tebrik ediyorum” dedi.

Güney Kıbrıs’taki mevduat kesintisinin dünyada tartışma konusu olduğuna işaret eden Soyer, “Onlar aktör ve faktördürler, ama biz değiliz” dedi.
Güney Kıbrıs’ta mevduatların kesilmesiyle ilgili paketi bir gurur meselesi haline getirip reddettiğini söyleyen Soyer, “Bizde ise Maliye Bakanlığı bundan böyle her ay, sonraki ayın beşine kadar TC Yardım Heyeti’ne rapor sunacak. KKTC bütçesi bu rapor şartıyla desteklenecek. Rapor sonucunda öngörülen reformları uygulamak durumunda kalacak” diyerek, Türkiye ile imzalanan protokolü eleştirdi.
Soyer, bu şartın siyaset alanını daralttığına dikkat çekerek, bunun Güney Kıbrıs’ın reddettiği paketten daha ağır olduğunu söyledi.

Bunun hem Türkiye hem KKTC için olumsuz olduğunu ifade eden Soyer, Türkiye’nin böylece adadaki olumlu ya da olumsuz tüm gelişmelerden sorumlusu haline geleceğini söyledi.
Soyer, Türkiye’ye sunulan raporlar sonrası istenen reformların kayıtsız şartsız uygulanmak zorunda kalacağını, “Bu Kıbrıslı Türkler’in iradesini bertaraf etmektir” dedi.

Kıbrıs Türk petrollerinin özelleşmesi konusuna da değinen Soyer, özelleştirmeden sonra benzinden alınan kar payının 0,5’ten, 0,9’ya yükseltilmesini eleştirdi.
Soyer faiz mağdurlarıyla ilgili çalışmalara da değinerek konuyla ilgili “aklın duyguların önüne geçmemesi” gerektiğini dile getirdi.

TATAR

Maliye Bakanı Ersin Tatar, bugün Güney Kıbrıs’ta büyük bir çıkmaz ve sorun bulunduğunu, AB ile yapılan anlaşmaya baştaki partinin (DİSİ) kendi üyelerinden bile onay alamadığını kaydetti.
Tatar, KKTC’de bir sistem bulunduğunu, kurallara bağlı olarak KKTC’ye para gelebileceğini kaydetti.
KKTC’nin de kendine göre ekonomik sıkıntıları bulunduğunu ve Türkiye ile imzalanan ekonomik protokolde bunlara yer verildiğini ifade eden Tatar, karşılıklı vaatler olduğunu ve iki tarafın da meclislerinden bu protokolün geçtiğini kaydetti.
Meseleleri başka boyuta çekip politika yapmanın doğru olmadığını belirten Tatar, yapılanların doğru olduğunu, yapılanları TC’ye raporlarla sunup uzmanlarla tartışmanın disiplin getirdiğini kaydetti.
Gümrüklerle ilgili ne gerekiyorsa yapılması için talimatları bulunduğunu ifade eden Tatar, “Ben doğruları yapmaya çalışıyorum” dedi.
Faiz konusunda komitedeki çalışmaya katıldığını, gizlilik prensibine bağlı olarak daha iyiyi bulmak için çalıştıklarını belirten Tatar, hapisteki mazbata mağdurlarının yapılan düzenleme ile dışarı çıktığını, bu kişiler için belirlenen son tarih olan 31 Mart tarihinin uzatılabileceğine işaret etti.
Tatar, hapislik cezasının tamamen ortadan kalkmasının taraftarı olmadığını da belirtti.
CTP-BG Milletvekili Teberrüken Uluçay’ın gümrüklerdeki denetimle ilgili olarak yerinden sorduğu soruya karşılık Tatar, gümrüklerdeki sorunun gözden geçirilmekte olduğunu, otomasyon uygulamasını da yürürlüğe koyacaklarını, çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

SOYER

CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer tekrar söz alarak, hangi nedenle petrollerin özelleştirilmesinin ardından kar payının yükseldiğini sormasına rağmen cevap alamadığını kaydetti.
Hükümetin bir bütün olduğunu kaydeden Soyer, sorularına cevap almaları gerektiğini söyledi.
Sorumlulukların başkalarına atılmasının doğru olmadığını belirten Soyer, “Keşke biz de siyasi ve ekonomik olarak Rusya ve Çin ile ilişki kurabilsek” dedi.
Rumların doğalgaz konusunda diğer ülkelerle de anlaşmalar yaptığını, Rusya ile yapılmasına niçin karşı çıkıldığını soran Soyer, Rumların yaptığının yanlış olduğunu, ancak diğer ülkelerle ilişki kurulmasının doğru bir yaklaşım olduğunu söyledi.

TATAR

Maliye Bakanı Ersin Tatar tekrar söz alarak, Rusya’yı küçümsemediğini, KKTC ile doğru ilişkiler içine girilmesinin kendinin de temennisi olduğunu belirterek, kendi ifadesinin, “Rumların şimdi zor durumda olduğu için Ruslara doğalgazı peşkeş çekmesi” olduğunu söyledi.
Tatar’ın konuşması sırasında CTP-BG Milletvekili Soyer ile Tatar arasında bir süre gerginlik yaşandı.
Maliye Bakanı Tatar, TC ile ilişkilerde yanlışlığın CTP-BG zamanında başladığını, CTP’nin KKTC kendi ayakları üzerinde duracak deyip sonra 5 bin 700 kişiyi işe aldığını, bütçe açıklarının büyüdüğünü ve güven kaybı yaşandığını ifade etti.
Türkiye ile imzalanan protokolde tüm maddelerin KKTC’nin geleceği için olduğunu ifade eden Tatar, acı reçeteler de olduğunu ve bunlardan birinin de kıdem tazminatları olduğunu, bundan sonra işe girecek işçilerin Tek Sosyal Güvenlik Yasası çerçevesinde kıdem tazminatı alamayacağını kaydetti. Buna tek başına karar vermediklerini, muhalefetin de bu kararda payı olduğunu söyleyen Tatar, “CTP tarafından 1 Ocak 2008’de geçen ilgili yasalarda yapılan değişikliklere ve protokole göre bundan sonra işe girecek olanlar kıdem tazminatı alamayacak, ancak zamanında işe girenler kıdem tazminatlarını almaya devam edecek” dedi.
Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın KKTC’deki işlerin iyiye gittiğini belirttiğine işaret eden Maliye Bakanı Tatar, yapılan doğruların da ortaya konulmasını istedi. (tak)

Bu haber toplam 1258 defa okunmuştur