1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Kıbrıslı Türk Lider Eroğlu, Ban ile görüştü
Kıbrıslı Türk Lider Eroğlu, Ban ile görüştü

Kıbrıslı Türk Lider Eroğlu, Ban ile görüştü

“Rum tarafının bunun son bir uğraş olduğunu öğrenmesi gerekir”

A+A-


 

• “Her müzakerede sadece alma olmaz, karşılıklı al-ver gerekir”
• "Anlaşmaya teşvik edilmesi gereken taraf Rum tarafıdır"
• “Rumların, doğal gazı paylaşmama düşünceleri devam ederse, bu anlaşma olmaması yönünde bir teşvik olur”
• “Müzakereler yapmak ve anlaşmanın yolları aramak için şehir ve köy önemli değil. New York’ta olsa da bir araya gelmemiz önemli”

Kıbrıslı Türk Lider Eroğlu, New York’ta BM Genel Sekreteri Ban Ki- Moon’la bir araya geldi. Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Eroğlu,  Kıbrıs sorununun uzun yıllar geçmesine, genel sekreterler, liderler değişmesine rağmen, “K.Rum tarafının her anlaşmaya hayır demesi” nedeniyle çözülemediğine öne sürdü, şimdi son bir gayretle anlaşmaya varmanın yollarını açmaya çalıştıklarını iddia etti. Kıbrıs’ta yaşanan gerçeklere dayalı bir anlaşma vurgusu yapan Eroğlu, “Rum tarafının bunun son bir uğraş olduğunu, karşı tarafının da eşitliğine saygı göstermeleri gerektiğini öğrenmeleri gerekir. Her müzakerede sadece alma olmaz, karşılıklı al-ver gerekir” dedi.

“Son aşamayı değerlendirme fırsatı bulduk”

Eroğlu görüşme sonrası konuşmasına, “ Sayın Genel Sekreterle, samimi bir ortamda faydalı bir görüşme yaptık. Müzakerelerde gelinen son aşamayı değerlendirme fırsatı bulduk” şeklinde başladı. Eroğlu, “Sayın genel sekreterin yeni özel danışmanı ile müzakereleri daha sık bir şekilde muhataplarımızla sürdüreceğimiz kararına varmış bulunuyoruz. Tahmin ederim Rum tarafı da bu müzakerelerin sonuç alıcı şekilde yapılması gerektiği noktasına gelmişlerdir. Karşı taraf samimi olarak anlaşma isterse, ben dünyanın tanıdığı ülkeyim, Kıbrıslı Türkler bana mahkumdur diye hareket ederse bir anlaşmaya varmak mümkün değildir. BM, İİT ve değişik ülkelerde anlaşma mesajları verilmektedir. İşte bu noktada anlaşma isteyen ülkelere düşen görevler vardır. Bizler ambargolar altında isek, bu Rumların anlaşmaya yaklaşmalarını engelliyor. Dünya, artık yeni bazı hareketler içine girmeli. Kıbrıs Türk tarafını anlaşmaya teşvik etmelerine gerek yoktur. Anlaşmaya teşvik edilmesi gereken taraf Rum tarafıdır” şeklinde konuştu.

“Doğal gazdan sadece Rumlar faydalanamayacak”

Sorular üzerine doğal gazdan sadece Rumların faydalanamayacağını belirten Eroğlu, “Biz bu konuda 2 öneri yaptık. Rumların, doğal gazı paylaşmama düşünceleri devam ederse, bu anlaşma olmaması yönünde bir teşvik olur. Doğal gazın bulunması, Rum tarafında milliyetçi cephenin gelişmesine ve Kıbrıs Türklerine karşı daha çok tepki içine girilmesine neden olmaktadır. Umudumuz bunun kapsamlı çözümle halledilmesidir” yanıtı verdi.
“Rum Liderle New York’ta görüşme olamaz mıydı?” sorusu üzerine Eroğlu, “Böyle bir arzumuzu Eide vasıtasıyla Sayın genel sekretere ilettik. Rum tarafı buna sıcak bakmamıştır. Rumlar bir gerçeği kabul etmek istemiyor. Biz eşit iki tarafız. Bu eşitlik ilkesiyle müzakereleri yürütüyoruz. Müzakereler yapmak ve anlaşmanın yolları aramak için şehir ve köy önemli değil. New York’ta olsa da bir araya gelmemiz önemli” ifadelerini kullandı.

----------------------------------------------------------


Nami de heyette

Kıbrıslı Türk Lider Eroğlu ve Ban arasındaki dünkü görüşme Kıbrıs saati ile 19:15’de gerçekleşti. Görüşmede, Dışişleri Bakanı Özdil Nami, KKTC New York Temsilcisi Mehmet Dana, Müzakereci Kudret Özersay, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ ve Cumhurbaşkanlığı Danışmanlık ve Siyasi İşler Müdürü Müzakere Heyeti Üyesi Güneş Onar da hazır bulundu BM kanadından ise Genel Sekretere Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Jeffery Feltman ile Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide eşlik etti
(BRT/TAK)

---------------------------------------------------------


Birleşmiş Milletler, dün Eroğlu ve Ban Ki Moon arasında gerçekleşen görüşmeyi resmi sitesinde yayınladı. BM tarafından yapılan açıklamada, BM Genel Sekreteri Ban ve Kıbrıslı Türk Lider Eroğlu arasında gerçekleşen görüşmede, liderlerin kapsamlı bir çözüme ulaşılması yönünde sürdürdükleri müzakerelerin ele alındığı belirtildi. Açıklamada, liderlerin geçtiğimiz hafta gerçekleşen görüşmede, 11 Şubat’ta yayınlanan ortak metin doğrultusunda müzakereleri daha da ileriye taşıyacağı ile ilgili varmış olduğu mutabakattan duyulan memnuniyet dile getirildi. BM tarafından yayınlanan açıklamada, Ban Ki Moon’un tarafları ortak metindeki prensipler temelinde, konumlarındaki farklıları gidermek için ara vermeden çalışmaya teşvik ettiği belirtildi.

Bu haber toplam 2199 defa okunmuştur