‘Kıbrıs sorununun çözümüne izin vermiyor’

‘Kıbrıs sorununun çözümüne izin vermiyor’

Rum siyasiler, 1974’te ölenler anısına dün düzenlenen anma törenlerindeki konuşmalarında, yine Kıbrıs sorununa değinip Türkiye’yi eleştirdi

A+A-

 

 


Rum siyasiler, 1974’te ölenler anısına dün düzenlenen anma törenlerindeki konuşmalarında, yine Kıbrıs sorununa değinip Türkiye’yi eleştirdi.
Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Haravgi gazetesine göre, önceki gün katıldığı bir anma töreninde konuşan Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu, Türkiye’nin bu kadar zamandır gösterdiği olumsuz ve uzlaşmaz tutumuyla Kıbrıs sorununun çözümüne izin vermediğini; bunun aksine, “işgalin” oldubittilerini dondurmak için zamanın akıp gitmesinden yararlandığını iddia etti.
Türkiye’nin KKTC’de kültürel mirası tahrip ettiğini savunan Stefanu, Türkiye’nin Kıbrıs Rum malları üzerinde toplu inşaatlar yaptığını, ayrıca BM ve Avrupa Konseyi’nin Kıbrıs’a ilişkin kararlarını görmezden geldiğini ve uygulamadığını öne sürdü.
Tüm bu davranışların uluslararası toplum için bir “kışkırtma” olduğunu savunan Stefanu, uluslararası toplumun, kararlı bir şekilde tepki göstermesi ve Türkiye’den uluslararası hukuka saygı duymasını, kararları uygulamasını ve “işgale” son verecek, iki kesimli iki toplumlu federasyon çerçevesinde halkı birleştirecek çözüm için işbirliği yapmasını istemesi gerektiğini iddia etti.

İLİADİS: “BÖLÜNMEYİ AŞMAK İÇİN MÜCADELE VERİLMELİ”

Rum Savunma Bakanı Dimitris İliadis de “işgal ve bölünmeyi aşmak için mücadele etmelerinin, kahramanlar ve savaşta ölenler karşısında bir borç olduğunu” savundu.
İliadis, şimdi koşulların daha zor olduğunu ve zaman geçtikçe koşulların daha da zorlaştığını; çünkü “yerleşiklerin” sayısının arttığını, mülklerin yağmalandığını, Türk askerinin de adanın kuzey kısmını elinde tutmaya ve gelecek için öldürücü tehdit olmaya devam ettiğini iddia etti.
İliadis ayrıca Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı “kışkırtıcı” olmakla suçladı.

HARALAMBUS: “YOL UZUN VE ZORDUR”
Rum Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sotirula Haralambus da Rum tarafının tek hedefinin iki toplumlu, iki kesimli federasyon çerçevesinde Kıbrıs sorununun çözümü oluğunu ileri sürdü.
Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik yapılan görüşmelere değinen Haralambus, “yol uzun ve zordur” diyerek, Rum Hükümeti’nin, görüşmelerin tüm aşamasında, devletin işlerliğini ve birliğini garanti edecek acı ancak onurlu bir uzlaşıya hazır olduğunu gösterdiğini savundu.
Haralambus, Erdoğan’ın yaptığı açıklamaların çözüme yardımcı olmadığını da öne sürdü.

OMİRU: “MÜZAKERELER ÇIKMAZA SÜRÜKLENİYOR”
Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru, Türklerin zaman zaman yaptığı çeşitli öneri ve yaklaşımların iki devletli varlığın tanınmasını öngördüğünü iddia etti.
Türk liderliğinin görüşlerinin, her demokratik kavramı ve uluslararası kuralları ihlal ettiğini savunan Omiru, Türk uzlaşmazlığından dolayı doğrundan müzakerelerin çıkmaza sürüklendiğini ileri sürdü.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 563 defa okunmuştur