1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Kıbrıs sorunu masaya yatırıldı
Kıbrıs sorunu masaya yatırıldı

Kıbrıs sorunu masaya yatırıldı

77 sayfalık yakınlaşmalarla ilgili görüş ve düşüncelerini de paylaştıktan sonra onların görüşlerini de aldığını anlatan Eroğlu, “Çok güzel bir toplantı oldu. Çok anlamlı düşünce ve öneriler ortaya çıktı” dedi.

A+A-

Derviş Eroğlu, siyasi parti yetkilileriyle Kıbrıs konusunda bir araya geldi. Eroğlu, gerçekleştirdiği görüşmeyi “anlamlı düşünce ve öneriler ortaya çıkan güzel bir toplantı” olarak değerlendirerek, gelişmeler ortaya çıktıkça yeniden bir araya geleceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, siyasi parti yetkililerine, gerek Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis ile geçen hafta gerçekleştirdikleri yemekli görüşmede konuşulanlar hakkında, gerekse BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı’nın yapmış olduğu görüşmelerde ele alınan bazı konular hakkında bilgi aktardığını belirtti.
77 sayfalık yakınlaşmalarla ilgili görüş ve düşüncelerini de paylaştıktan sonra onların görüşlerini de aldığını anlatan Eroğlu, “Çok güzel bir toplantı oldu. Çok anlamlı düşünce ve öneriler ortaya çıktı” dedi.

Siyasiler ne dedi?

“Kıbrıs konusu yeniden gündem olacak”


CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, geçen günlerde gerek Cumhurbaşkanı Eroğlu, gerekse diğer diplomatlarla yapılan diplomatik temaslarla ilgili bilgi aldıklarını ve süreçle ilgili düşüncelerini Cumhurbaşkanıyla paylaştıklarını ifade etti.
İlk temasın Eylül ayında olabilecek gibi göründüğünü belirten Yorgancıoğlu, o güne kadar tüm tarafların bazı hazırlıklar yapması gerekeceğini dile getirdiklerini aktardı ve ileriki günlerde yeniden bir araya gelebileceklerini söyledi.
“Kıbrıs konusu yeniden gündem olacak” diye Yorgancıoğlu, müzakereler başladığında Türk tarafının öneri yapıcı, inisiyatif geliştirici bir konumda olması gerektiği düşüncesinde olduklarını ifade etti.
Yorgancıoğlu, bu konulardaki görüşlerini bugün Eroğlu’na bir kez daha aktarma imkanı buldukları bu toplantının yararlı olduğuna inanç belirtti.

UBP Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük, Cumhurbaşkanı’nın davetiyle katıldıkları toplantıda, Kıbrıs konusunda son dönem gerçekleştirilen temaslarla ilgili bilgi aldıklarını, bu arada Downer’in taraflara sunduğu 77 sayfalık çalışmanın da gündeme geldiğini belirtti.

En çok ilgilendikleri konunun görüşmelerin ne zaman başlayacağı olduğuna işaret eden Küçük, Cumhurbaşkanı’ndan aldıkları bilgiyle Anastasiadis’in görüşlerini söyleyebilmek için 15-18 Haziran tarihleri arasında yapılacak Ulusal Konsey toplantısını bekleyeceği ve orada alınacak kararlar ışığında kendi kararını üreteceğini öğrendiklerini kaydetti ve bunun da Ekim ayına kadar sarkacak bir olay olduğunu ifade etti.
DP-UG Dışilişkiler Sorumlusu Atay Ahmet Raşit de, Cumhurbaşkanının Anastasiadis’le yemek de dahil müzakerelere yönelik hazırlık çalışmalarıyla ilgili bilgilendirildiklerini ifade ederek “oldukça yararlı bir görüşme ve bilgilendirme oldu” dedi.

DP UG Milletvekili Hasan Taçoy ise, Anastasiadis’in müzakere sürecinin değiştirilmesi yönündeki girişimleriyle ilgili olarak bu hareketle toprak konusunu öne alacakmış gibi, Maraş’a karşılık Ercan havalimanının açılması gibi konuları daha ön plana aldığını belirterek Anastasiadis’in bunu yapacağına özel temsilcisinin bir an önce atanmasını sağlaması gerektiğini, Cumhurbaşkanı’na da aktardıklarını söyledi.
TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit de, görüşmelerde, son gelişmelerle ilgili bilgi aldıklarını belirtirken “bu arada ortaya çıkan bir gerçek var ki Rum tarafı ısrarla özlü görüşmelerin eylül-ekim aylarına bırakılmasına sağladı ve bu doğrultuda BM’yi de ikna etmiş bulunuyorlar” dedi. (TAK)

Bu haber toplam 1222 defa okunmuştur