Kıbrıs sorunu da kriz kurbanı

'Kıbrıs sorunu da kriz kurbanı'

Rum tarafındaki siyasi ve ekonomik krizin, aynı zamanda 11 Temmuz'da Mari'deki Deniz Üssü'nde meydana gelen patlamanın ardından şekillenen ortamın; Kıbrıs sorunuyla ilgili süreci önemli ölçüde etkilediği ifade edildi

A+A-

 

 


Rum tarafındaki siyasi ve ekonomik krizin, aynı zamanda 11 Temmuz’da Mari’deki Deniz Üssü’nde meydana gelen patlamanın ardından şekillenen ortamın; Kıbrıs sorunuyla ilgili süreci önemli ölçüde etkilediği ifade edildi.
“Kıbrıs Sorunu Da Kriz Kurbanı” başlıklı haberinde, Kıbrıs sorununun da ülkede şekillenmekte olan yeni ortamın kurbanı olacağının belli olduğu yorumunda bulunan Fileleftheros, elde ettiği bilgilere dayanarak “muhtemel arabulucular tarafından perde arkasında çeşitli senaryoların tartışılmakta olduğunu” kaydetti. Gazete bu senaryoların, Rum iç cephesindeki gelişmelere göre faaliyete konulabileceklerini belirtti.
Haberde, şu an en baskın olarak görülen senaryonun, Rum tarafındaki patlamadan sonra meydana gelen siyasi çıkmazlar ve yaşanan zorluklardan dolayı; doğrudan müzakereler sürecinin “planlayanların (tasarlayanların) ön gördüğü sona sahip olmayacağı” şeklinde olduğu belirtildi.
Hristofyas’ın vatandaşlar üzerindeki etkisinin kısa zaman önce yaşananlardan dolayı azaldığı ve Hristofyas’ın; Kıbrıs sorununda ortaya çıkacak bir anlaşmayı ileriye götürme ve kabul ettirmenin ağırlığını kaldıramayacağı düşüncesi bulunduğunu belirten gazete, bu senaryoya göre, sürece ara verilmeyeceğini ancak sürecin ortaya konan zaman takvimleri temelinde; bir diğer deyişle Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığının başlamasına kadar korunacağını savundu. Gazete, muhtemel arabulucuların dikkatinin, 2013 yılında Güney’de gerçekleştirilecek başkanlık seçimlerine ve olası adaylarla ilgili senaryolara çevrildiğini de kaydetti.
İkinci senaryonun, karşı karşıya bulunduğu siyasi ve ekonomik problemler yüzünden Rum tarafının daha “hassas” olacağı şeklinde olduğunu yazan gazete, başka alanlardaki baskıdan dolayı, Rum tarafının Kıbrıs sorununda daha esnek olabileceği yönünde değerlendirmeler bulunduğunu ekledi.
Gazete, “Lefkoşa’daki” yabancı diplomatlar arasında konuşulan üçüncü senaryonun ise, adada şekillenen ortama göre, Hristofyas’ın başka problemlerden dolayı ortaya çıkan imajı yıkma ve çıkış yolu ortaya koymak için tek çıkar yolun; Kıbrıs sorunu olduğu şeklinde olduğunu belirtti.
Mari’deki patlamadan sonra yaşanan gelişmelerin, Hristofyas’a; Kıbrıs sorunundaki süreci sürüncemede bırakma (erteleme) olanağı sunabileceğini ifade eden gazete, Hristofyas’ın, patlamadan dolayı meydana gelen trajik olayların ışığında; Cenevre’de son aşamaya kadar olan tüm adımların belirlendiğinin farkında olarak, sorumluluk yüklenmeden oyunun kurallarını değiştirebileceğini ekledi.

BM GÜVENLİK KONSEYİNİN BİLGİLENDİRİLMESİ
BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’in önümüzdeki eylül ayında BM Güvenlik Konseyi’ni Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak bilgilendireceğini yazan gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak, hem yaz mevsimi olması hem de pratik sebeplerden dolayı, bilgilendirmenin liderler arasında gerçekleştirilecek bir miktar görüşmeden sonra yapılmasının düşünüldüğünü ifade etti.
O zamana kadar liderler arasında en az 7-8 görüşme yapılmasının beklendiğini belirten gazete, bugün adaya dönecek olan ve yarın Rum lider Hristofyas’la bir araya gelecek olan Downer’in, Salı günkü liderler görüşmesine katılacağı da ifade edildi.

“BAN’IN RAPORU ERDOĞAN YÜZÜNDEN GECİKİYOR”
Gazete, yukarıdaki ara başlıkla verdiği haberinde ise, Genel Sekreter Ban’ın BM Güvenlik Konseyine yönelik iyi niyet misyonu raporunun sunulmasının; tüm belirtilere göre gecikeceğini bildirdi. Gazete, Ban’ın raporunun; Rum tarafının raporda TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarıyla ilgili somut bir ifadede ısrar etmesi yüzünden gecikmekte olduğunu ifade etti.
Uluslararası örgütte, “iyi bir ortam meydana getirilmesine katkıda bulunmayan ve sürece yardımcı olmayan açıklamalarla ilgili daha çok belirsiz ve genel bir ifadenin uygun görülmekte” olduğunu yazan gazete, Erdoğan’ın açıklamalarının BM merkezindeki Kıbrıs grubunu meşgul ettiğini ve bu açıklamalarla ilgili bir takım izahatlarda bulunulmasına çalışıldığını belirtti.
Rum tarafının, Başbakan Erdoğan’ın açıklamaları konusunda neredeyse tüm “başkentler” nezdinde girişimlerde bulunduğunu ekleyen gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak bazıları haricinde çoğunluğun; Rum tarafının protestolarını mesafeli karşıladığını ve Erdoğan’ın açıklamalarının önemsiz gösterilmeye çalışıldığını kaydetti.

“HER ŞEYE ÜÇLÜ GÖRÜŞMEDE KARAR VERİLECEK”
Rum tarafında haftalık olarak yayımlanan Kathimerini ise yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakereler sürecine “hiçbir uzatma verilmeyeceğini” ve liderler arasında yapılacak geriye kalan 17 görüşmenin; sürecin en nihayetinde nereye gideceğini kesin anlamda tayin edeceğini yazdı.
“BM’nin niyetlerini çok iyi bilen diplomatik çevrelerden elde ettiği bilgilere” dayanan gazete, tarafların seçeneklerinin ikiyle sınırlı olduğunu belirtti ve “tarafların ya ekim ayında New York’ta çözüm planının son rötuşları için uluslararası konferans toplanmasına karar verilmesi ve çözüm huzmesi bulunması için Kıbrıs sorununun tüm boyutlarındaki anlaşmazlıkları arasında görüş birlikleri bulunması amacıyla, istekli bir şekilde yoğun bir şekilde çalışacaklarını; ya da görüş birliklerine varılmayacağını ve sürecin sona ereceğini” ifade etti.
Müzakerelerin uzatılması konusunun gündemde olmadığını yineleyen gazete, diplomatik çevrelerin “üçlü görüşmenin ekim ayında olacağını ve liderlerin Genel Sekreter’le iyi veya kötü bir gün geçireceklerini; ama üçlü görüşmenin ekim ayında olacağını” vurguladıklarını ekledi.

“ÇIKMAZ VE SORUMLULUKLAR”
Gazete yukarıdaki ara başlıkla ise tarafların görüş birliklerine varması ve uluslararası konferans için yolun açılması halinde, BM’nin; vatandaşların bilgisine sunulabilmesi için çözüm planında aralık ayından önce karar kılınmasını uygun gördüğünü belirtti.
Çözüm planının yapılacak olan referandumlarda onaylanacağını veya reddedileceğini kaydeden gazete, çözüme ulaşılması durumunda, AB dönem başkanlığının “Birleşik Kıbrıs” tarafından devralınması için, bu referandumların 2012 yılının ilk iki ayı içerisinde yapılmasının düşünüldüğünü ekledi.
Gazete, taraflar arasındaki anlaşmazlıkların büyük olması ve bu durumun uluslararası konferans toplanmasına müsaade etmemesi halinde, taraflardan birinin farklı görüşü olması durumunda; BM’nin bu anlaşmazlıklar arasında görüş birlikleri bulunmasında ısrar etmeye ve müzakereler sürecini devam ettirmeye niyetli olmadığını da ekledi.
Bunun tam aksine, BM’nin çıkmaz ilan edilmesine yönelmekte olduğunu ve sorumluluklar yüklenmesinin ötesinde Ban’ın raporunda çözüm zeminin değişmesinin önerileceğini kaydeden gazete, BM yetkililerinin sürecin başarısız olması halinde, iki kesimli-iki toplumlu federasyon çözümü şeklinin halkın istediği çözüm şekli olmadığı konusunda artık ikna olacaklarını belirtti.
Mari’deki patlamanın sebep olduğu gelişmelerle, TC Başbakanı Erdoğan’ın açıklamalarına rağmen, sürecin ilerlemekte olduğunu ifade eden gazete, patlamadan sonra yaşananların BM’nin planlarını değiştirmediğini ekledi.


 

 

 

 

Bu haber toplam 613 defa okunmuştur