1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kesinti miktarı belli oluyor
Kesinti miktarı belli oluyor

Kesinti miktarı belli oluyor

Güney’deki tıraşlama miktarı kısa bir süre içerisinde belli olacak

A+A-


KRİTİK SAATLER


Dimitriadis’in Kıbrıs Rum Merkez Bankası başkanlık görevinden ayrılması için baskılar artıyor
Anastasiadis’ten “birlikte mücadele” çağrısı

Omiru memorandumun meclise götürülmesini istiyor

Son 24 saatin Güney Kıbrıs ekonomisinin tüm açık cepheleri için belirleyici olacağı, zira hayati öneme sahip bu zaman dilimi içerisinde Kıbrıs Bankası’ndaki teminat kapsamında olmayan mevduatlardan yapılacak “tıraş” miktarının belli olmasının beklendiği belirtilirken, Kıbrıs Rum Merkez Bankası Başkanı Panikos Dimitriadis’in görevinden ayrılması yönündeki baskıların arttığı kaydedildi.
Fileleftheros gazetesi “Gizli Rakamla Tıraş... Panikos Dimitriadis’i Merkez Bankası’ndan Çıkışı İçin Baskılar Artıyor... Kooperatif Kuruşlarında Paniğe Neden Olan Amerikan Kuruluşuna Fısıldamalardan Dolayı Saldırılar” başlıklarıyla manşetten verdiği haberinde, ekonomistler ve siyasi faktörlerin, hiçbir yetkili makam, yeninden sermayelendirme için istenen miktar konusunda net herhangi bir veri sunmadığı için yoğun hoşnutsuzluklarını dile getirdiklerini belirtti.
Net verilerin sunulmaması nedeniyle belirsizliği koruyan oyunların yapıldığını ve Kıbrıs ekonomisine zarar verdiğini kaydeden gazete, eleştirilerin, Kıbrıs Bankası’nın yeninden sermayelendirlmesi konusunda ipleri oynatan Alvarez and Marshall kurumu grubu ve Merkez Bankası ile başkanı Dimitriadis’e kadar uzandığını belirtti.
Gazete bilinmeyen istenen miktarı toplama yönündeki sürpriz tıraşlamanın, Güney Kıbrıs ekonomisinde huzuru sağlama çabalarına katkıda bulunmadığına işaret etti.
Tüm belirtilere göre tıraşlamanın derin olmasının, böylece Kıbrıs Bankası’nın teminat kapsamında olmayan mevduatlarının yeni bir “soğuk duşa” maruz kalmasının beklendiğini aktaran gazete, böyle bir gelişmenin, işletmelerini ve genel olarak piyasanın likidite düşüşünü ve özel sektördeki işsizlik şişkinliğini şiddetlendirerek ekonomik zeminde yeni sarsıntılara neden olacağı yorumunda bulundu.

“Savaş…”
En cesaretlilerin Güney Kıbrıs banka sistemini temelinden sarsan devam eden gelişmede kontrolsüz “savaştan” bahsettiğini kaydeden gazete, aynı faktörlerin, Kooperatif kuruluşlarında da kesinti yapılacağına dair söylentilerin, Güney Kıbrıs’taki bankaları araştıran Amerikan örgütüne (Alvarez and Marshall) işaret eden isme sahip olduğunu vurguladığını belirtti.
Gazete “Bankalarda Zamanlar Yarış... Hükümet ve Merkez Bankası Konuların Kapanmasını İstiyor” başlıklarıyla iç sayfalarda verdiği haberinin devamında, Rum Hükümeti ve Merkez Bankası’nın, 350 milyon Euro’luk ek önlem ve bankaların yeninden sermayelendirilmesi odak noktasıyla ele alacakları daha yakıcı konuların olduğunu belirtti.
Manşette aktardığı üzere tıraşlamanın derin olacağı, birçok şirkette likidite sıkıntısının baş göstereceği ve işsizliğin artacağıyla ilgili konuları bu kez ayrıntısına aktaran gazete, ikinci bir şokun da Güney Kıbrıs’ın memorandumun yeninden incelenen hedefleri için 2013 yılında alması gereken 350 milyon Euro’luk ek önlemden gelmesinin beklendiğini aktardı.

Anastasiadis’ten çağrı

Politis gazetesine göre Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, milli çıkarlarının, Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi için birlik içerisinde mücadele etmeyi ve ekonominin yeninden canlanması için birlikte savaş verilmesini gerektirdiğini belirtti.
Önceki gün Kıbrıslı Rumların ulusal lideri Başpiskopos Makarios’la ilgili düzenlenen bir etkinlikte konuşan Anastasiadis, Kıbrıs Helenizm’inin, “Türk işgalinin” devam eden tedirginliği, ayrıca ekonomik sıkıntıların acı baskıları tarafından denendiğini savundu. Anastasiadis, bu tedirginlik ve baskılar karşısında devlet ve halk olarak yenilmez fikirlerini ve daha iyi günlere yönelik sarsılmaz inançlarını öne sürdüklerini iddia etti.
“Dayanacağız ve diz çökmeyeceğiz” diyen Anastasiadis, sözlerine, dik duracaklarını ve umutsuzluğa kapılmayacaklarını ekledi.
Kıbrıs Rum Başpiskopos İkinci Hrisostomos da mücadeleye devam edilmesi çağırısında bulundu.
Fileleftheros gazetesine göre Anastasiadis, aynı yerde yaptığı konuşmasında, kooperatiflerdeki mevduatlardan da kesintiye gidileceğine dair söylentileri yorumlayarak, “sorumsuzların işi” ifadelerini kullandı.
Anastasiadis, bu kritik günler içerisinde, herkesin sorumlu davranması gerektiğini vurgulayarak, önceki gün olanların sorumsuzlardan başka birisinin işi olmadığını belirtti.

Anastasiadis Hrisostomos’la ekonomiyi konuştu

Gazete ayrıca ön sayfadan verdiği haberine Anastasiadis’in Hrisostomos’la Güney Kıbrıs ekonomisini ele aldıkları baş başa bir görüşme gerçekleştirdiğini yazdı.

Omiru memorandumun meclise gitmesini istiyor

Fileleftheros gazetesinin bir başka haberine göre Kıbrıs Rum Meclisi ve EDEK Başkanı Yannakis Omiru, Kıbrıs Rum Hükümeti’nin Troyka ile anlaşmaya vardığı memorandumun, onaylanması için Meclise götürülmemesini “akla hayale sığmaz” olarak nitelendirdi.
Memorandumun, altı ülkenin parlamentosuna sunulacağına dikkat çeken Omiru, onaylanması için Meclise sunulmamasının akla hayale sığmaz olacağı değerlendirmesinde bulundu.

DİKO, AKEL’i yalanladı

Alithia gazetesi de DİKO’nun; kredi sözleşmesi için referandum yapılmasını öngören Troyka’dan çıkış önerisinin şekillenmesi konusunda AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun kendisiyle uzlaşı içerisinde olduğu yönündeki haberlerin doğru olmadığını açıkladığını aktardı.
Avrupa Merkez Bankası’ndan gönderilen mektup dikkate alınmadı

Politis gazetesi dünkü sayısında 15 Ekim 2010 ve 5 Kasım 2011 tarihlerinde, Avrupa Merkez Bankası Başkanı’nın, Güney Kıbrıs ve İtalya liderlerine (Başbakan Silvio Berlusconi) bütçeyle ilgili endişelerin ve derhal iyileştirici önlemlerin alınması ihtiyacının dile getirildiği iki mektup gönderdiğini yazdı.
Gazete İtalya’nın mektuplara yanıt vererek Avrupa Merkez Bankası’ndan destek aldığını, ancak Güney Kıbrıs’ın yapılan uyarıları görmezden geldiğini belirtti. 


TAK

Bu haber toplam 1697 defa okunmuştur