Hristofyas’ın Kıbrıs sorunundaki politikası Makarios’tan miras

'Hristofyas’ın Kıbrıs sorunundaki politikası Makarios’tan miras'

Hristofya, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ilk ve tek Cumhurbaşkanı III. Makarios’u anma töreninde birlik çağrısında bulundu.

A+A-
 

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, önceki gün; Rum tarafında süregelen hükümet krizi ve RMMO deniz üssünde meydana gelen patlamanın etkilerinin gölgesinde gerçekleştirilen Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ilk ve tek Cumhurbaşkanı III. Makarios’u anma töreninde birlik çağrısında bulundu.
Rum basınından Politis; “Dimitris Hristoyfas Makarios’a Atıfta Bulunarak Birlik Çağrısı Yaptı” başlığıyla yansıttığı haberinde, Hristofyas’ın; Cikko Manastırı’nda yapılan törenin ardından yaptığı açıklamada, “Ulusal Lider Makarios’un vasiyetini inançla takip ediyoruz. Ana öğretisi ve ana vasiyeti, zor günlerde birlik içerisinde olunmasıydı. Bu çizgiyi takip ediyoruz ve sonuna kadar da devam edeceğiz” dediğini yazdı.
Habere göre Hristofyas’a; Cumartesi akşamki görüşmelerinde DİKO Başkanı Marios Karoyan’la anlaşıp anlaşmadıkları soruldu. Soruya cevap vermek istemeyen Hristofyas, “Bugün Makarios’u anıyoruz” dedi.
Cikko Manastırı’nda yer alan, Cikko ve Dillirga Piskoposu Nikiforos’un yönettiği anma töreninde resmi konuşmayı Rum Yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu yaptı. Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas’ın Kıbrıs sorunundaki icraatlarını savunan ve bu konuda Hristofyas’ı eleştirenlere de mesaj gönderen Stefanu, Hristofyas’ın Kıbrıs sorunundaki politikasının, Makarios’un bıraktığı miras üzerine bina edildiğini belirterek, şunları söyledi:

“HRİSTOFYAS’IN POLİTİKASI MAKARİOS’UN…”

“Başkan Hristofyas’ın Kıbrıs sorunundaki politikası Kıbrıs Rum tarafını zırhlandırıyor ve çözüm isteğindeki samimiyeti konusunda ikna ediyor, çünkü Kıbrıs Cumhuriyeti’nin birinci Cumhurbaşkanı III. Makarios’un bıraktığı miras üzerine bina edilmiştir.”
Stefanu, Hristofyas başkanlığındaki hükümetin politikasının uluslar arasında, Rum yönetiminin devletlik varlığını güçlendirdiğini, devletlik varlığının “adalet mücadelelerindeki mızrakları” olduğunu belirterek, iç cepheye şu mesajı verdi:
“Biz Makarios’u bu şekilde onurlandırıyoruz. Kıbrıs Cumhuriyeti’ni savunarak ve Markarios’un cesaretle, vizyonuyla ve gerçekçiliğiyle ileri götürdüğü tarihi uzlaşıyı sahiplenerek. İki bölgeli iki kesimli federasyon Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk toplumları arasında 1977’de uzlaşılan bir gerçektir. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bütün başkanları iki bölgeli iki kesimli federasyon üzerinden müzakere etti, bugünkü başkan da böyle yapıyor. Federasyondan uzaklaşmamız, çözüm mücadelemizi üzerine bina ettiğimiz kararların (BM Güvenlik Konseyi) iptalini gündeme getirir. Makarios retçiliğe çakılıp kalmadı, ileriye baktı”.

STEFANU TÜRK TARAFINI “YAVAŞLATMA TAVRI GÜTMEKLE” SUÇLADI
Kıbrıs sorununda yürütülmekte olan müzakerelere de değinen Stefanu, Türk tarafını “yavaşlatma tavrı gütmekle” ve “çözüme ulaşılmasına olanak tanımamakla” suçladı.
Stefanu, TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC ziyareti sırasında söylediklerini “diyaloğu mayınlayan ve Kıbrıs sorununun çözümünü dinamitleyen hezeyan olduğunu” iddia ederek, “Türk tarafının retçi tavrının karakteristik göstergesidir” dedi.
Rum basınından Fileleftheros; “Hristofyas Aynı Makarios Gibi… Hükümet Sözcüsü Kinayeli Şekilde Paralellik Kurdu… Rota Değişikliği İsteyenlere Makarios’a Göndermede Bulunarak Yanıt Verdi” başlıklı haberinde, Rum hükümet kanadının RMMO deniz üssündeki patlamadan sonra Hristofyas’a yönelik saldırıları, 1974’te III. Makarios’a yönelik saldırılarla özdeşleştirdiğini; Rum Başkanlık Köşkü önündeki protesto mitinglerinin 15 Temmuz 1974 darbesi ile özdeşleştirilmesinin de tesadüf olmadığını yazdı.
Hristofyas’ın, Makarios’la özdeşleştirilmesi çabasının dün de sürdüğüne işaret eden gazete, Rum Sözcü Stefanos Stefanu’nun söylediklerine yer verdi.

 

 

 

 

Bu haber toplam 596 defa okunmuştur