1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Haziran’da ara seçim var mı?
Haziran’da ara seçim var mı?

Haziran’da ara seçim var mı?

Yasa, bir vekil koltuğunun boşalması halinde Haziran ayında ara seçim yapılmasını emrediyor. Ancak Seçim ve Halkoylaması Yasası bir yıl içinde genel seçim olması durumunda ara seçim yapılmasına gerek olmadığını da belirtiyor

A+A-

 

YENİDÜZEN (Özel)


CTP milletvekili Kadri Fellahoğlu’nun Lefkoşa Belediye Başkanlığı’na seçilmesinin ardından gözler Fellahoğlu’nun meclisteki koltuğu için yapılması öngörülen “milletvekilliği ara seçimine” çevrildi.
Seçim ve Halkoylaması Yasası’na göre belediye başkanı seçilen Kadri Fellahoğlu iki makamı birden kullanamayacak.
Bu nedenle “belediye başkanlığı” yönünde tercih yapacak olan Fellahoğlu’nun bu kararının resmileşmesi ile de, milletvekilliği düşmüş olacak.
Yasa, bir vekil koltuğunun boşalması halinde Haziran ayında ara seçim yapılmasını emrediyor. Ancak Seçim ve Halkoylaması Yasası bir yıl içinde genel seçim olması durumunda ara seçim yapılmasına gerek olmadığını da belirtiyor.

Konuyla ilgili YENİDÜZEN’e konuşan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Nevvar Nolan, yargı organının bu konudaki tavrını önünüzdeki günlerde açıklayacağını belirtti.
“Kadri Bey belediye başkanlığı yönünde tercih hakkını kullanacak belli ki, bu tercihten sonra vekilliği de düşmüş olacak. Biliyorsunuz 2014 yılında Genel Seçim var, yeniden vekil koltuğu için bu yıl bir ara seçime ihtiyaç olur mu, bu konuda karar vermemiz gerekecek” diyen Nevvar Nolan “Haziran ayında kesin ara seçim var diyemiyoruz, henüz YSK’nın tavrı net değil” diye konuştu.

Bu haber toplam 1873 defa okunmuştur