GÖLGEDE 45 DERECE!

GÖLGEDE 45 DERECE!

Orman Dairesi, hava sıcaklığının gölgede 44-45 dereceye kadar çıkmasının beklendiğine işaret ederek, ormanların olağanüstü yangın tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı konusunda uyarıda bulundu ve ormanlara giriş çıkışların geçici bir süreliğine yasaklandığ

A+A-

 

Orman Dairesi, hava sıcaklığının gölgede 44-45 dereceye kadar çıkmasının beklendiğine işaret ederek, ormanların olağanüstü yangın tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı konusunda uyarıda bulundu ve ormanlara giriş çıkışların geçici bir süreliğine yasaklandığını açıkladı.

 

Orman Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, artan yangın tehlikesine karşı geçici bir süreliğine mevcut orman içi yollarına her türlü giriş-çıkışlar; ayrıca ana ulaşım karayollarına bağlantısı bulunan tüm orman yolları ikinci bir duyuruya kadar yasaklandı.

 

Kararın orman arazilerinin yangın tehlikesinden korunması amacıyla yasalar kapsamında alındığı ifade edilen açıklamada, yasağa uymayanlar hakkında yasal işlem yapılacağı vurgulandı.

 

Açıklamada, geçici mahiyetteki tedbirler için anlayış gösterilmesi ve özellikle araçtan sigara izmariti atılması gibi yangına neden olabilecek eylemlerden kaçınılması çağrısında bulunuldu.

 

Ateşli piknik alanları dışında 1 Mayıs-31 Ekim tarihleri arasında her ne sebeple olursa olsun ateş yakmanın yasak olduğu da anımsatılan açıklamada, bu yasağa uymayanlar hakkında gerekli yasal işlemlerin başlatılacağı kaydedildi.

 

Piknik sahaları içerisinde ateşin iyice söndüğünden emin olduktan sonra bölgenin terk edilmesi gerektiğine de işaret edilen açıklamada, ormana yakın yerlerde tarımsal faaliyet yapan kişilerin yangın riskine karşı gerekli tedbirleri alması uyarısında bulunuldu.

 

Orman Dairesi, duman gören vatandaşları Orman Yangını (ALO 177), Polis İtfaiyesi (ALO 199), Sivil Savunma (ALO 101) veya Polis (ALO 155) telefonlarına ihbar etmeye de çağırdı

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 908 defa okunmuştur