1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Euro Grubu olağanüstü toplanıyor
Euro Grubu olağanüstü toplanıyor

Euro Grubu olağanüstü toplanıyor

Gazeteler Vatikan’daki Papa seçimlerinden esinlenerek konuyla ilgili haberlerine “ekonomi için beyaz duman çıktı” yorumlu başlıklar attılar.

A+A-

 

Almanya’nın Güney Kıbrıs’a karşı tavrında görülen değişikliğin Brüksel’in daha hızlı çalışmasına neden olduğu, sadece Güney Kıbrıs’ın durumunun ele alınacağı olağanüstü Euro Grubu toplantısının yarın Brüksel’de gerçekleştirileceği haber verildi.

Gazeteler Brüksel’deki çarkların süratle dönmeye başladığı ve yalnızca bir gün içerisinde hem AB zirve toplantısı çerçevesinde bu akşam düzenlenecek yemeğin ardından Euro Bölgesi liderlerinin zirve toplantısı yapacakları hem de yarın Euro Grubu’nun olağanüstü toplanacağının açıklandığı haberini manşetlerine taşıdılar ve geniş yer verdiler. Gazeteler Vatikan’daki Papa seçimlerinden esinlenerek konuyla ilgili haberlerine “ekonomi için beyaz duman çıktı” yorumlu başlıklar attılar.

Politis “Brüksel-Atina-Moskova Üçgeninde Kıbrıs İçin Süratli Gelişmeler... Memorandum İçin de Beyaz Duman... Olağanüstü Euro Grubu Toplantısı Cumaya” başlık ve spotlarını kullandığı haberinde Güney Kıbrıs’ın Troyka ile imzalayacağı memorandum konusunda Brüksel’den “beyaz duman çıkıyor” göründüğünü ancak cuma günkü olağanüstü Euro Grubu toplantısının nihai çözümü getirip getirmeyeceğinin kesin olmadığını yazdı.

Habere göre perde gerisi çalışmalar yoğunlaşıyor ve Güney Kıbrıs’ın ihtiyaç duyacağı yardım miktarının 17 milyar Euro’nun çok daha altına çekilmeye çalışılıyor. Bu amaçla çalışmalar gerek Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in AB zirvesi için bulunduğu Brüksel’de gerekse muhtemel anlaşmanın diğer iki ayağı olan Atina ve Moskova’da yoğunlaştırılıyor.

Anastasiadis’in Atina ziyaretinin ardından Yunanistan’da kalan Rum teknokratlar Yunan denkleriyle, bu ülkede faaliyet gösteren Rum bankalarının (şubelerinin) Yunanistan tarafından yeniden sermayelendirilmesi meselesini yoluna koymaya çalışıyor.

Anastasiadis’in Rusya Devlet Bakanı Vladimir Putin’den görüşme randevusu alma çabaları üzerine Rusya’nın Anastasiadis’ten önce Moskova’ya davet ettiği Güney Kıbrıs’ın Maliye Bakanı Mihalis Sarris Pazartesi günü Moskova’ya gideceğini açıkladı.

FİNANSMAN İHTİYACI 17,5 MİLYARIN ALTINDA, 13-15 MİLYAR EURO DOLAYINDA OLABİLİR

Gazete Brüksel’den edindiği bilgilere dayanarak yarınki olağanüstü Euro Grubu toplantısında Güney Kıbrıs’ın kamu borcunu sürdürülebilir kılabilecek bütün yöntemlerin masaya yatırılacağını, Güney Kıbrıs için kabul edilebilir finansman miktarının da 17,5 milyar Euro’nun altında; 13-15 milyar Euro dolayında olabileceğini ancak bunun Atina ve Moskova’daki gelişmelere bağlı olacağını yazdı.

Görüntünün ancak Güney Kıbrıs’ın Maliye Bakanı Sarris’in Moskova’da yapacağı temaslardan sonra netleşeceğine inanıldığına işaret eden gazete aynı kaynaklara dayanarak, pek çok şeyin halen açıkta olduğuna ve Güney Kıbrıs’ın finansal ihtiyaçlarının radikal biçimde sınırlandırılmasında ısrar eden Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) cuma günkü toplantıda sergileyeceği tavrın katalizör olacağını belirtti.

IMF’nin, Güney Kıbrıs’ı kurtarma programına katılım şekli henüz belirsizliğini koruyor. Alman Hıristiyan Demokrat Milletvekili Mikael Maister’in önceki gün Bloomberg’e yaptığı; Berlin’in IMF’nin parasal anlamda iştirakinde ısrarlı olmadığı, teknik uzman olarak katılmasını istediğini ima eden açıklamadan sonra, Brüksel’de Almanya ile IMF arasında çekişme yaşanacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bu çekişmenin sonucu Güney Kıbrıs açısından çok önemli addediliyor.

SARRİS AÇIKLADI... MOSKOVA’YA PAZAR GÜNÜ GİDİYOR, RUS MEVKİDAŞI İLE PAZARTESİ GÖRÜŞECEK

Habere göre Mihalis Sarris dün Brüksel’e hareketi öncesinde basına yaptığı açıklamada, Rus mevkidaşı ile Pazartesi günü Moskova’da görüşeceklerini söyledi: “Bugün Brüksel’e gidiyorum. Pazar günü Moskova’ya uçabilmek için normal şartlarda cumartesi günü geri dönmem gerek” dedi. Kendi ziyaretinin ardından Güney Kıbrıs Başkanı Anastasiadis’in de Moskova’ya gidip gitmeyeceğinin sorulmasına karşılık, kendisinin pazartesi günü Rus Maliye Bakanı’yla görüşeceğini ancak Anastasiadis’in gidişi konusunda bilgisi olmadığını söyledi.

Gazete Sarris’in Rus hükümetine Güney Kıbrıs’ın, daha önce alınan 2,5 milyar Euro’luk kredinin geri ödeme vadesinin uzatılması ve Rusya’nın Kıbrıs Rum ekonomisinin kurtarılmasına ilişkin yeni pakete iştirak etmesi taleplerini ileteceğini kaydetti.

Simerini “Brüksel’de Kıbrıs Memorandumu İçin Kritik İki Gün... Yarınki Euro Grubu Toplantısında Beyaz Duman İçin” başlıklı manşet haberinde bugün itibarıyla, Kıbrıs Rum ekonomisi açısından en kritik ve belirleyici olacak iki güne girildiğini, Güney Kıbrıs’ın memorandumunun kaderinin önümüzdeki 48 satte belirleneceğini yazdı.

Habere göre yarınki olağanüstü Euro Grubu toplantısının ana konusu; çeşitli yöntemlerle kesilip biçilmek üzere Euro Bölgesi’nin ameliyat masasına yatırılacak Rum kamu borcunun sürdürülebilirliği olacak. Rum yönetiminin, ortaklarından ve IMF’den 10 milyar Euro alabilmesi için 7,5 milyar Euro bulması gerekiyor ancak IMF’nin Güney Kıbrıs’ın kredilendirilmesine katılacak mı yoksa gözlemcilik rolü mü oynayacak belli değil.

BULMACANIN DAHA ÇOK PARÇASI VAR, İKİNCİ BİR EURO GRUBU TOPLANTISI MUHTEMEL

Fileleftheros “Anlaşmaya Bir Adım... Kıbrıs İçin Olağanüstü Euro Grubu Toplantısı Ama Bulmacanın Daha Çok Parçası Var” başlıklı manşet haberinde Brüksel’deki kaynakların bir anlaşmanın ana parametrelerinin ‘stock tanking’ tarzında kaydedilmeye çalışılacağı yarınki olağanüstü toplantıda görüşmelerin zor olacağını, uzun sürebileceğini yazdı.

Habere göre Brüksel’deki kaynaklar yarınki toplantıda bir anlaşma için bütün unsurlar bir araya getirilemez ise önümüzde hafta, bu sefer ele konferans şeklinde gerçekleştirilecek yeni bir Euro Grubu toplantısı gerekebileceğini de belirttiler.

Güney Kıbrıs Başkanı’nın AB zirvesi çerçevesinde bugün Brüksel’de, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras’ın da bulunduğu liderlerle yapacağı görüşmeler çok önemli addediliyor. Bu görüşmelerde Yunanistan’daki Kıbrıs Rum bankalarının Yunan tüzel kişiliği çatısı altında birleştirilmesi konusunda kaydedilen teknik düzeydeki zorlukların aşılacağı değerlendiriliyor.

(tak/rb)

Bu haber toplam 1265 defa okunmuştur