ERDOĞAN, SİYASİ PARTİLERLE GÖRÜŞTÜ

ERDOĞAN, SİYASİ PARTİLERLE GÖRÜŞTÜ

20 Temmuz kutlamalarına katılmak amacıyla Kuzey Kıbrıs'ta bulunan Türkiye Başbakanı Erdoğan, mecliste temsil edilen siyasi partilerle bir araya geldi

A+A-

20 Temmuz kutlamalarına katılmak amacıyla Kuzey Kıbrıs’ta bulunan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi partilerle programlanan görüşmeleri Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’nde gerçekleşti.

YORGANCIOĞLU: ÜLKENİN İÇİNDE BULUNDUĞU SORUNLAR KONUSUNDA GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNDUK

Türkiye Başbakanı Erdoğan, ilk görüşmesini saat 13.35’de Özkan Yorgancıoğlu başkanlığındaki CTP - BG heyetiyle yaptı. Yorgancıoğlu’na görüşmede Genel Sekreter Asım Akansoy ile Lefkoşa Milletvekili Özdil Nami eşlik etti.

CTP - BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, yaklaşık 40 dakika süren görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, genelde Kıbrıs sorunu ve ülkenin içinde bulunduğu sorunlar konusunda Erdoğan’la görüş alışverişinde bulunduklarını anlattı. Yorgancıoğlu, “Birbirimize nasıl yardımcı olabileceğimizi, ülkemizin içinde bulunduğu sorunları aşmada neler yapmamız gerektiğini karşılıklı görüştük
ve bundan böyle birbirimize düşüncelerimizi daha sık aktarma konusunda bir öngörü ortaya çıktı” dedi.

ÇAKICI: “TÜRKİYE BAŞBAKANI ERDOĞAN’A VERİLEN BİLGİLER DOĞRU DEĞİL”

Türkiye Başbakanı Erdoğan, CTP - BG heyetinin ardından Genel Başkan Mehmet Çakıcı, Genel Sekreter Esat Varoğlu ve Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları’ndan oluşan TDP heyeti ile görüştü.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı görüşme sonrasında yaptığı açıklamada,  Türkiye Başbakanı Rcep Tayyip Erdoğan’la iyi bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

TDP olarak Erdoğan’a “Toplumsal varoluş mitinglerinde ortaya koydukları mektuplar; Maraş Açılımı; Toplumsal Varoluş Bildirgesi ve UMUD Projesi’nden oluşan bir dosya sunduklarını ifade eden Çakıcı, “Biz Kıbrıs Türklerinin çözüm arzusunda olduğunu ve Avrupa Birliği’ne giden süreçte adım atılmasını istediğini belirttik. Kuzey Kıbrıs’ta sivilleşmenin gerekli olduğunu, itfaiyesini bile yönetemeyen bir toplumun devlet olamayacağını, bu anlamda da Türkiye’de olan demokratikleşme ve sivilleşme değişikliklerinin burada da olması üzerinde durduk” dedi.
 
Kıbrıs Türk halkının ekonomik zorluklar içerisinde olduğunu söylediklerini kaydeden Çakıcı şöyle konuştu:

“Ama belli ki hükümet sayın Başbakan’a ‘Kıbrıs Türk halkının ekonomik olarak çok iyi durumda olduğunu, her bireyin bir arabası olduğunu” iletti. Anladığım kadarıyla onlar da öyle inanmışlar.  Bunun doğru olmadığını, Kıbrıs Türk halkının çok zorluklar içerisinde olduğunu özellikle İskele, Güzelyurt ve Mağusa gibi bölgelerde büyük sorunlar yaşandığını anlattık.”

DENKTAŞ: İÇ SIKINTILAR ÜZERİNDE DURDUK

Türkiye Başbakanı Erdoğan, TDP heyetinin ardından Genel Başkanı Serdar Denktaş, Genel Sekreter Bengü Şonya ve Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu’ndan oluşan DP heyetiyle görüştü.

DENKTAŞ

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, kısa süren görüşmede Türkiye Başbakanı Erdoğan’a ağırlıklı olarak iç konularda ne oluyor, ne bitiyor, sıkıntılar nedir, nereden kaynaklanıyor konularındaki görüşlerini aktardıklarını söyledi.

Denktaş, Erdoğan’dan ileriki günlerde yeni bir görüşme talep ettiklerini, bunun gerçekleşmesi halinde kendisine ve ekibine görüşlerini daha ayrıntılı şekilde anlatma fırsatı bulacaklarını vurguladı.

AVCI: TEŞEKKÜR ETTİK

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis’te temsil edilen siyasi partilerle görüşmeleri çerçevesinde Lefkoşa Merit Otel’de Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) Genel Başkanı Turgay Avcı başkanlığındaki parti yetkililerinden oluşan heyeti kabul etti.

Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından basına açıklama yapan ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, Türkiye’nin KKTC’ye desteğine teşekkür ettiklerini belirterek, bundan sonraki süreçte de Ankara’yla, Türkiye Cumhuriyeti’yle el ele, kol kola yürünmesi gerektiğini ve bunun dışında başka bir düşünce olamayacağını ifade ettiklerini bildirdi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 924 defa okunmuştur