1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Türkiye’nin Emperyal Arzuları ve Kültürel Hegemonyası
Donangil sıkıntılı

Donangil sıkıntılı

2010-2011 basketbol sezonunun bitimi ardından gözler yeni sezona çevrildi. Kimilerine göre iyi ve mutlu, kimilerine göre kötü geçen bir sezonun ardından ülke basketbolu ile ilgili bu spor alanı içerisinde bulunanların önümüzdeki yeni sezonla ilgili bir ta

A+A-

Basketbol Federasyonu Başkanı Okan Donagil’le dobra dobra…

 

Donangil sıkıntılı

 

·        “Devletimizin federasyon kanalı ile bazı spor branşlarında yaptığı ve uyguladığı gibi bizim üye kulüplerimizin kurumsallaşmasını sağlamak ve bu kulüplerimizin maddi imkanlarını güçlendirmesi adına bir takım ilave katkılılar yapması şarttır.”

 

·        “Büyük Bayanlar Ligi sorunsuz başlayıp bitmesine rağmen KKTC bayan basketbolu açısından yetersiz sayıda takımla lig mücadelesi sıkıntı içeriyor.”

 

·        Fastbreak takımımız gibi bir bayan takımı oluşturmak ve Türkiye 2’nci ligi Bayanlar Basketbol liginde mücadele sürdürmeyi de planlıyor ve istiyoruz.

 

2010-2011 basketbol sezonunun bitimi ardından gözler yeni sezona çevrildi. Kimilerine göre iyi ve mutlu, kimilerine göre kötü geçen bir sezonun ardından ülke basketbolu ile ilgili bu spor alanı içerisinde bulunanların önümüzdeki yeni sezonla ilgili bir takım beklentileri var. YENİDÜZEN Spor Servisi olarak bu durumu ele aldık ve Basketbol Federasyon Başkanı Okan Donangil ile özel bir söyleşi yaptık.

 

·        K.ERTOPALOĞLU: Yeni tamamlanan 2010-2011 Basketbol sezonunu genel olarak değerlendirir misiniz? Beklentilerinizi bulabildiniz mi?

·        O.DONANGİL: Öncelikle bu yıl sezona dokuz tane büyük erkek takımla başladık. Biz göreve ilk geldiğimiz dönem büyük erkek ligi altı takım ile oynanıyordu. Görevimizin ilk yılı bu sayıyı yediye daha sonraki yıllarda ise bu sayıyı giderek artırdık. Bu yıl ligimiz elde olmayan birkaç sebepten dolayı biraz sıkıntılı ve geç başlayarak uzun bir lig oldu. Sezon başında kurulan Fastbreak karma takımımız Türkiye Bölgesel Lig’e katılımından ve maçlarından dolayı ligimizin fikstüründe zaman zaman aksamalar oldu, bu sebepten dolayı uzun bir lig geçirdik. Bu olumsuz duruma rağmen sorunsuz, fair-play içerisinde oynan bir lig mücadelesi oldu.”  

 

KURUMSALLAŞAMAMAK

 

“Bu sezon içerisinde takımlarımızın kurumsallaşma sürecinin tamamlanmaması yüzünden her yıl olduğu gibi bazı takımların sahaya çıkamaması ve tüzük gereği ligden ihraçları söz konusu oldu. Bunlar tabi ülke basketbolu ve ülke sporu adına üzücü bir durum teşkil etti. Yaşanan bu bir iki olumsuzluğa rağmen, özellikle köklü ve eski takımlarımız dışında bir Soyer Spor, Akdeniz Spor Birliği ve Karaoğlanoğlu kulüplerinin ligimize yeni katılmaları ve lige ligimize kattıkları renk bizim için oldukça sevindiriciydi. Tüm bunların yanında büyük bayanlar ligi bilinen üzere uzun yıllardan belli takım sıkıntısı çekmektedir. Bir türlü ülke basketbolunda bu sıkıntıyı maalesef çözemiyoruz.

 

“BU ŞARTLARDA ÇÖZÜM ÜRETEMİYORUZ”

 

“Büyük Bayanlar Ligi sorunsuz başlayıp bitmesine rağmen KKTC bayan basketbolu açısından yetersiz sayıda takımla lig mücadelesi sıkıntı içeriyor. Tüm bunlarla birlikte Büyükler dışında altyapı kategorilerindeki liglerimiz bizlere ülke basketbolunun geleceği açısından ümit vermektedir. Altyapı liglerimizde çok yetenekli gençlerin mücadele gösterdiği iyi kalite ve seviyede bir lig yaşandı. Fraklı illerden farklı ilçelerden farklı kategorilerde sporculardan oluşan takımlar şampiyonluk elde ettiler. Bu farklı bölgelerden gelen şampiyonluklar şunu gösteriyor ki ülke basketbolu sadece Lefkoşa’ya endeksli olmadığı ve diğer illerden, bölgelerden yeni yeni gençlerin ülke basketbolunda yavaş yavaş parladığını, basketbola gün geçtikçe ilgi ve sevgi gösterildiğinin bir göstergesi oldu.”

 

·        K.ERTOPALOĞLU: Yeni sezon veya gelecek dönemler için plan ve düşünceleriniz, yapmak istedikleriniz nelerdir?

·        DONANGİL:Sadece yeni sezon olarak değil, gelecek yıllarda ülke basketbolu adına bizim ve ekibimizin ana hedeflerimizden biri düzgün ve aksamayan bir program ve organizasyon planlaması içerisinde liglerimizi temiz, seviyeyi hep yükselterek, kaliteyi yakalayarak lig mücadelelerini oynatmak. Liglerimizin en azından büyükler kategorisinde kurumsallaşmasını tamamlamış, maddi anlamda güçlenmiş, iddialı olacak ve bu iddialı ligimizde en az sekiz büyük erkek ve de en az beş büyük bayan takımlı, rekabeti ve kalite seviyesi yüksek bir lig mücadelesi yaratmak en çok hedeflediğimiz planlar içerisindedir. Buna ilaveten geçtiğimiz yıl yer aldığımız Türkiye Bölgesel Büyük Erkekler Basketbol Ligi’nde daha iyi bir konuma gelecek, Türkiye 2’nci Ligi’ni hedefleyecek, ülkenin gururu olacak iddialı bir yapıyı bir takımı oluşturmak önemli hedef ve beklentilerimizin biri. Bunun yanında Fastbreak takımımız gibi bir bayan takımı oluşturmak ve Türkiye 2’nci ligi Bayanlar Basketbol liginde mücadele sürdürmeyi de planlıyor ve istiyoruz.

 

BİR TAKIMLA TÜRKİYE’DE YER ALMAK

 

“Üç takımlı KKTC Büyük Bayanlar Liginde yer almaktansa, şuan mevcut üç takımın iyi oyuncularından kurulu bir iddialı takım yaratılarak orada mücadele edilmesi, ülke bayan basketbolumuza ilginin daha da artması açısından bize göre daha çok önem kazanacak, çok daha etkili ve anlamlı olacak. Bu noktada bizim Türkiye Basketbol Federasyonu ile ikili ilişkilerimiz çok iyi düzeyde olsa bile bu tip organizasyonları gerçekleştirmek ciddi anlamda bütçeye ihtiyaç duyurmaktadır.”

 

“HEDEFLE ZORA GİRİYOR”

 

İtiraf etmek lazım ki, ülkemizin bulunduğu bu ekonomik sıkıntılar yüzünden bu bütçeyi sağlayamıyoruz. Sponsorluk yasasının doğru düzgün olmamasından dolayı devletten de yeterli bir pay bir katkı alamayınca bazı planlanan yapı ve oluşumlar maalesef güçleşiyor ve sıkıntı yaratıp hedefler zora giriyor.

 

·        K.ERTOPALOĞLU:Basketbol Federasyonu olarak Spor Bakanlığından gelecek dönemler için beklentileriniz nelerdir?

·        DONANGİL: KKTC Milli Eğitim gençlik ve Spor Bakanının bize öngördüğü bütçe maalesef çok yeterli bir bütçe değildir. Tüm federasyonlarda olduğu gibi bizde de bu bütçe imkanları dahilinde ancak ve ancak yerel organizasyonlarımızı finanse edebiliyoruz. Geçmiş yıllarda yaşananlara bakacak ve bir değerlendirme yapacak olursak, görüldüğü üzere bu şartlarda ve bu maddi imkanlar ile ülke basketbolumuzun sağlıklı bir yapıda herhangi bir sıçrama yapması çok zor hatta imkansız”

 

“BEKLENTİMİZ”

 

“Beklentimiz şudur ki, devletimizin federasyon kanalı ile bazı spor branşlarında yaptığı ve uyguladığı gibi bizim üye kulüplerimizin kurumsallaşmasını sağlamak ve bu kulüplerimizin maddi imkanlarını güçlendirmesi adına bir takım ilave katkılılar yapması şarttır. Bizler Federasyon yönetimi olarak spor kanalında bulunan paranın daha rasyonel ve adil kullanıldığı anda, daha iyi imkanlar ile ülkenin diğer branşları diğer sportif alanları da başarı ve yüksek kalite seviyesini yakalayacağımız inancındayız. Bu konu ile ilgili önümüzdeki dönemde, yeni sezonda çok daha ciddiyetle , hassasiyet ile duracağımız belirterek bu alanda üye kulüplerimizin de kendilerine faydalı olacak ciddi destek vermelerini talep ediyor ve bekliyoruz.”

 

  

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 705 defa okunmuştur