1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Cumhurbaşkanı Eroğlu’ndan Küçük’e
Cumhurbaşkanı Eroğlu’ndan Küçük’e

Cumhurbaşkanı Eroğlu’ndan Küçük’e

“Yanlış akıl hocaları (var), kendisine doğru yolu değil, gerçeği değil, yanlış, hatalı yolu gösteren şu veya bu öfkeyle hislerine hakim olamayan, ya da eroğlu fobisi olanların yanlış yönlendirmeleri var”

A+A-


“Geçmişi unutmayı bir gelenek haline getirdi”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük’ün hafıza ve hatırlamada yanlışlıklar yaptığını söyleyerek, Başbakan’ın geçmişi unutmayı bir gelenek haline getirdiğini söyledi.

İrsen Küçük’ün Ulusal Birlik Partisi (UBP)’den ayrı olarak girdiği seçimlerde, milletvekili seçilemediğini, 1984’te partiden ayrıldıktan sonra kurduğu TAP ile barajı geçemediğini, TKP, CTP ve YDP’nin birleşmesinden oluşan DMP çatısı altına girdiğinde de milletvekili olamadığını, UBP’ye alındıktan sonra meclise girebildiğini ve bakan olabildiğini hatırlattı.
Dün bir kabulü sırasında kendisine sorulan soruları da yanıtlayan ve Küçük’ün kendisinin katıldığı kurultay ve sonralarını ya hatırlamadığını ya da kamuoyuna yanlış aktardığını söyleyen Eroğlu, Küçük’ün kendisinin UBP’nin 3 değerli insanıyla kurultaya girdiğini, ve kurultaylardan sonra partiden ihraç edildiklerini veya partide duramadıklarını aktardığını söyleyerek, Enver Emin’le 1996 yılında kurultaya girdiğini, fakat bir genel başkanın kendisine rakip çıktı diye birisine gücenmesi veya kırılmasının mümkün olamayacağını söyledi.
O zamanlarda, aralarında Kenan Atakol, Salih Coşar ve Erdal Onurhan’ın da bulunduğu 6 Lefkoşa milletvekilinin tümünün Enver Emin’e destek verdiğini hatırlatan Eroğlu, daha sonra Enver Emin’in UBP’den ayrıldığını fakat kendisiyle dostluğunu sürdürdüğünü, “Emin’e destek veren milletvekillerininse UBP’deki görevlerine devam ederek 1996’da kendisine hükümeti kurma görevi verildiğinde makam alarak, bakan ve meclis başkanı” görevlerine getirildiklerini söyledi.

“Tarihe yanlış not düşülmesin”
Tüm bunları yanlış anlaşmalara mahal vermemek ve tarihe yanlış not düşülmesini engellemek için söylediğini belirten Eroğlu daha sonra Ertuğrul Hasipoğlu’yla yarışa girdiğini ve Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun Hasipoğlu’nu desteklediğini anlattı.
Hasipoğlu’nun kurultay sonrası partiden ayrılmadığını, Küçük’ün bunu da yanlış hatırladığını söyleyen Eroğlu, Tahsin Ertuğruloğlu’nun da bir sonraki hükümette (UBP-DP) yine Dışişleri Bakanı görevini sürdürdüğünü, Hasipoğlu’nun da Meclis Başkanlığı’nı devam ettirdiğini söyledi.
Grupta 6 kişinin Hasipoğlu’nun Meclis Başkanlığı yönünde oy verdiğini söyleyen Eroğlu, onları da dışlamayıp kucakladıklarını söyledi.

“Hafıza yanlışlığı var...”
En son da Tahsin Ertuğruloğlu’yla kurultaya girdiğini belirten Eroğlu, Başbakan’ın, “Tahsin Ertuğruloğlu’nu kendisinin partiden attığını ve Küçük’ün Başbakan olduktan sonra Ertuğruloğlu’nu yine partiye aldığını” söylediğini anımsatarak, burada da bir hafıza yanlışlığı bulunduğunu kaydetti.
Ertuğruloğlu’nun kurultayı kaybetmesinin ardından milletvekilliğine devam ettiğini UBP’nin o dönemlerde muhalefette olduğunu belirterek, CTP iktidarının erken seçimle 1 yıl önceden devrilmesinden sonra Ertuğruloğlu’nun Lefkoşa Milletvekili Adayı olduğunu, Küçük’ün Ertuğruloğlu’nun ne zaman partiden atıldığını hatırlamadığını söyledi.

“Ertuğruloğlu, Küçük’ün kendi imzasıyla partiden atıldı”
Ertuğruloğlu’nun, Cumhurbaşkanlığı seçimi için kendisinin aday gösterilmesi ve Ertuğruloğlu’nun da bu yönde imza vermesine rağmen, sırf Mehmet Ali Talat’ın seçimi kazanması için, bazı kişilerin dürtüsüyle Cumhurbaşkanı adayı olduğunu belirten Eroğlu, kendisinin Cumhurbaşkanı olması ardından İrsen Küçük’ün parti başkanı olduğunu ve İrsen Küçük’ün imzasıyla parti meclisinin kararının Meclis’e gönderildiğini ve burada kürsüden okunarak tüm dünyaya ilan edildiğini söyledi.

“Yanlış akıl hocaları... Eroğlu fobisi olanlar”
“Kıbrıs Türk halkının içinde bulunduğu, sosyal ve ekonomik sorunlar yanında bir erken seçimin kapıda olduğunun hatırlatılması ve tüm bunlara rağmen Başbakan’ın Cumhurbaşkanı’yla neden atışmakta ısrar ettiği” yönündeki soruyu da Eroğlu, “Bunu tabii Sayın Başbakan’a sormanız gerekir, daha fazla detaya girmek istemiyorum ama, elbette yanlış akıl hocaları (var), kendisine doğru yolu değil gerçeği değil, yanlış, hatalı yolu gösteren, şu veya bu öfkeyle hislerine hakim olamayan, ya da Eroğlu fobisi olanların yanlış yönlendirmeleri var diye düşünüyorum.” diyerek yanıtladı.


Küçük’ün 2012 yılının Haziran ayında kurultaya aday olacağını açıkladığını, bu olayların o tarihten çok önce başladığını kaydeden Eroğlu, gerek kabine içinden gerek dışından hatta şimdi İrsen Küçük’ün yanında olan birçok milletvekili ve bakanın kendisini ziyaret ettiğini ve İrsen Küçük’ü eleştirdiklerini fakat bunları kendisinin hiçbir zaman basınla paylaşmadığını söyledi.
Bir Başbakanın danışmanları olmasının normal olduğunu fakat danışmanlarının kendisi kadar gerçekleri görebilecek, her türlü kin, hırs ve öfkeden arınmış bir kişiliğe sahip olması gerektiğini ifade eden Eroğlu aksi halde işlerin bu tür noktalara geldiğini söyledi.

“Ne rakip ne düşman olarak görüyorum”
“İrsen Bey’le kavga etme niyetim yok” diyen Eroğlu, İrsen Küçük’ü ne rakip ne de düşman olarak gördüğünü söyleyerek “bütün bu olayları yaratan kendisi ama ‘benim kimseyle sorunum yok’ diyor” şeklinde konuştu.
Kendisinin UBP’nin kurulma aşamasında 1976’da memur olduğunu ve Gazimağusa hastanesinde görev yaptığını hatırlatan Eroğlu Cemaat Meclisi kanunlarına göre, “kendi ilçesinden milletvekili olmak isteyen devlet memurları istifa ederler” maddesine uyarak istifasını Sağlık Bakanlığı’na yazılı sunduğunu ve Mağusa ilçe örgütünün kuruşunda ailesiyle birlikte gece-gündüz çalıştığını birçok kişinin partiye katılmasına ve kongrelerde görev almasını sağladığını söyledi. (tak)

Bu haber toplam 1186 defa okunmuştur