CTP PM müzakereleri değerlendirdi

CTP PM müzakereleri değerlendirdi

CTP-BG'nin Parti Meclisi, Kıbrıs sorununun çözümü için, ilgili tüm tarafların yeni başlayan yoğunlaştırılmış müzakere sürecine olumlu katkıda bulunması çağrısı yaptı

A+A-

 

Ana muhalefet partisi CTP-BG’nin Parti Meclisi, Kıbrıs sorununun çözümü için, ilgili tüm tarafların yeni başlayan yoğunlaştırılmış müzakere sürecine olumlu katkıda bulunması çağrısı yaptı. CTP-BG, olumsuz beyanatlarının sürece faydası olamayacağına dikkat çekerek, ilgili tarafların dikkatli olmasını istedi.

CTP-BG Parti Meclisi, yeni yoğunlaştırılmış müzakere süreciyle ilgili değerlendirmesinde, süreci yakından takip ettiğini, ekimde New York’ta yapılacak zirveye kadar ilerleme sağlanabilmesi için her iki tarafın da çözüm hedefli yapıcı yeni önerileri müzakere masasına getirmeleri gerektiği inancında olduğunu belirtti.

Yapılacak tüm önerilerin liderlerin 23 Mayıs ve 1 Temmuz 2008’deki açıklamalarına uygun şekilde tek vatandaşlık ve tek egemenliği olan, eşit statüde iki kurucu devlete haiz tek uluslararası kimlikli federal bir yapıya uygun olması gerektiğini kaydeden CTP-BG Parti Meclisi, olası tıkanıklıkları aşmak için BM’nin artan katkılarının önemli bir unsur olduğunu vurguladı.

Her iki tarafın da hâlihazırda önemli ekonomik ve siyasi sorunlar yaşamasının, adanın bir çözüme ne kadar ihtiyacı olduğunu bir kez daha net bir şekilde ortaya koyduğuna işaret edilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

“Müzakere sürecinin Ekim ayına kadar başarılı bir sonuç getirememesi, BM Genel Sekreteri’nin Güvenlik Konseyi’ne olumsuz bir rapor yazarak iyi niyet misyonuna son verilmesini önermesi dâhil, önemli olumsuzluklara yol açabilecek bir gelişme olacaktır.

Böyle bir gelişme adamızın geleceğinin belirsizliğe sürüklenmesinden başka bir anlam taşımayacak, çözümün olumlu getirileri yerine çözümsüzlüğün tüm olumsuzluklarını yaşamaya bizi mahkûm edecektir.

“RUM TARAFINDAKİ SİYASİ İÇ ÇEKİŞMELER…”

Partimiz bu bilinçle her iki taraftaki tüm siyasi güçlere, bu kritik dönemde çalışmalarını çözüme odaklamaları çağrısını yapmaktadır. Bu noktadan hareketle Rum tarafında yaşanan siyasi iç çekişmelerin müzakere sürecini olumsuz etkilemesine izin verilmemesi gerekmektedir. BM Genel Sekreteri’nin açıklamasında liderlerin halklarını çözüme hazırlama çağrısı yer almıştır. Bu safhada, her iki taraftaki iktidar ve muhalefet partilerinin bir araya gelerek sürece olumlu katkıda bulunmaları dâhil olmak üzere sürece gerekli tüm katkıyı CTP-BG’nin koymaya hazır olduğunu bir kez daha yinelemekteyiz.”

CTP-BG Parti Meclisi açıklamasında, yoğunlaştırılmış müzakere süreci henüz yeni başlamışken, müdahil tüm tarafların kamuya yönelik olumsuz beyanatlarının sürece faydası olamayacağına dikkat çekilerek, ilgili taraflara buna gereken dikkati göstermeleri çağrısında bulunuldu.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 613 defa okunmuştur