1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Dikmen bölgesinin geleceği şekillendiriliyor…
Büyük iddia

Büyük iddia

Taşınmaz Mal Komisyonu’nun daha önce dostane anlaşma yoluyla tazminata bağladığı bir Kıbrıslı Rum başvurusunu iptal ettiği ve internet sitesinden bu kararı kaldırdığı iddia edildi. Politis gazetesi “Komisyon Pişman Oldu – 1,8 Milyon Ster

A+A-

Taşınmaz Mal Komisyon’nun 1.8 Milyon Sterlinlik tazminatı iptal ettiği iddia edildi

 

Büyük iddia

 

Taşınmaz Mal Komisyonu’nun daha önce dostane anlaşma yoluyla tazminata bağladığı bir Kıbrıslı Rum başvurusunu iptal ettiği ve internet sitesinden bu kararı kaldırdığı iddia edildi. Politis gazetesi “Komisyon Pişman Oldu – 1,8 Milyon Sterlinlik Tazminat Kararını İptal Etti” başlıklarıyla verdiği haberinde, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun, bir grup Kıbrıslı Rum’un Ayios Epikitos (Çatalköy) bölgesinde bulunan eski taşınmaz malları için varılan anlaşmayı iptal ettiğini ileri sürdü.

Gazete, Komisyonun, internet sitesinde, 3 Mart 2011 tarihinde karara bağlanan ve bir grup Kıbrıslı Rum’un Çatalköy’de bulunan 12 dönümlük arazisi ve bir evi hakkında varılan, 1 milyon 870 bin 540 sterlinlik dostane anlaşmayı, hissedarlardan birinin hissesini “taşıması ve mal sahipliğinden çekilmesi” sonucunda başvuru yapanların dilekçelerini geri çekmiş olması sebebiyle iptal ettiğini duyurduğunu yazdı.

 

TİTİZLİKLE İNCELENDİ

Politis, Komisyon’un sitesinde yer alan anlaşmanın hemen buradan silindiğini, tazminat miktarının da bugüne kadar ödenmiş tazminat miktarından düşüldüğü iddia ederek, tazminat miktarının bu kadar kolay silinmesinin aslında Komisyonun söz konusu parayı hiç ödememiş olduğuna işaret ettiğini savundu. Komisyonun karara varmadan önce başvuruları titizlikle incelediğinin düşünülmesine karşın, karardan sonra hissedarlardan bir tanesinin hissesini taşımış olduğunun belirtilmesinin de, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), Komisyonu “güvenilir iç hukuk organı” ilan eden kararına ters düştüğü ileri sürüldü.

Gazete ayrıca, “Komisyonun aslında tatilde olması ve sadece dilekçe kabulü yapmasına karşın söz konusu kararı geçtiğimiz Pazartesi açıklamış olduğu” da öne sürüldü.

 

 

 


FOTO: ARŞİV

 

Bu haber toplam 1913 defa okunmuştur