1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. "Black Friday" çılgınlığı başladı
"Black Friday" çılgınlığı başladı

"Black Friday" çılgınlığı başladı

İndirimlerden faydalanmak isteyen tüketicilerin en çok tercih ettiği ürünler televizyon, oyun konsolları, cep telefonu ve tabletler oldu.

A+A-

ABD'de Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı başladı. İndirimlerden faydalanmak isteyen tüketicilerin en çok tercih ettiği ürünler televizyon, oyun konsolları, cep telefonu ve tabletler oldu.

ABD'de vatandaşların bütün yıl sabırsızlıkla beklediği ve indirimli alışverişlerin tüm ülkeye yayıldığı "Kara Cuma" (Black Friday) satışları başladı.

Her yıl kasım ayının dördüncü perşembe günü kutlanan "Şükran Günü"nü (Thanksgiving Day) takiben gerçekleşen Kara Cuma'da satışlar bu sene yine perşembe akşamından başladı.

Ülkenin en büyük perakende zinciri olan Walmart'ın New Jersey eyaletindeki mağazasında yaklaşık bin kişi satışların başlaması için yerel saatle 18.00'i (TSİ 02.00) bekledi.

Elektronik ürünler mağaza zinciri Best Buy'ın New Jersey eyaletindeki şubesinde de 700'e yakın kişi soğuk havaya rağmen mağazanın önünde sıraya girdi.

Her iki mağazanın önünde uzun kuyruklar oluşurken, indirimlerden faydalanmak isteyen tüketicilerin en çok tercih ettiği ürün televizyon oldu. Bunu oyun konsolları ile cep telefonu ve tabletler izledi.

ABD Ulusal Perakendeciler Birliğine (NRF) göre, Kara Cuma'da 115 milyon kişinin alışveriş yapması tahmin ediliyor.

Türkiye’de de özellikle internette yer alan Black Friday kampanyaları dün gece itibari ile start aldı.

Black Friday'in sona ermesi ise başka bir online indirim kampanyası olan Cyber Monday start alacak

Milyonlarca müşterinin mağaza ve online sitelere akın ettiği Kara Cuma'dan sonraki ilk pazartesi başlayacak olan ve online alışveriş sitelerinin büyük indirime gittiği Cyber Monday geçen yıl rekor kırmıştı.

28 Kasım 2016'da Cyber Monday etkinliklerinde alışveriş yapan kullanıcılar sadece ABD'de bir günde 3.4 milyar dolar harcamıştı.

Bu ABD'de internet alışverişinde bir günde harcanan en yüksek meblağ olarak tarihe geçmişti

BLACK FRIDAY (KARA CUMA) NEDİR?

ABD'nin yanı sıra İngiltere ve Kanada’da Şükran Günü’nden sonra gelen ilk Cuma günü gerçekleşen "Kara Cuma' büyük indirimlere sahne oluyor.

 

Bu haber toplam 2941 defa okunmuştur
Etiketler :