1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Biyologlar'dan Lefkoşalılara çağrı
Biyologlardan Lefkoşalılara çağrı

Biyologlar'dan Lefkoşalılara çağrı

Lefkoşa’yı çöplüğe dönüştürenleri unutmayın; Oyunuzu yaşanılabilir bir Lefkoşa için verin

A+A-

Biyologlar Derneği, 7 Nisan’da gerçekleştirilecek, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı ve Meclis Üyeliği Ara Seçimleri ile ilgili açıklama yaptı.

Açıklamanın tam metni şöyle:


Lefkoşa’yı çöplüğe dönüştürenleri unutmayın;  Oyunuzu yaşanılabilir bir Lefkoşa için verin

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan uzun süreli kaos ve bir başkente yakışmayacak derecedeki sorunların ardından belediyede yeni bir dönemi başlatacak seçimin yapılmasına çok kısa bir süre kalmıştır. Bu aşamda, sağlıklı ve yaşanılabilir bir Lefkoşa’nın yeniden yaratılması için Biyologlar Derneği olarak Lefkoşa halkına bazı hatırlatmalarda bulunmak bizim için kaçınılmazdır. Biyologlar Derneği, çevre ve insan sağlığı açısından görevde olduğu 8 yıl boyunca LTB yönetimindeki anlayışı ve bizzat Başkanı Cemal Buluoğluları’nı birçok kez uyarmıştır. Ne yazıktır ki, Sayın Başkan her seferinde medya önünde çevre örgütlerini suçlamış, bizleri halka düşman göstermeye çalışmış ancak görevinin gereğini hiçbir şekilde yerine getirmemiştir. Üstelik, belediyenin bu süreçte yapmış olduğu bu uygulamalar çevreye zarar verdiği gibi halkın parasının boş yere heba olmasına da neden olmuştur.

Unutulmamalıdır ki, Sayın Bulutoğluları’nın görevde olduğu süre boyunca yaptığı birçok icraat ‘‘çevresel duyarlılıktan’’ yoksundur. Lefkoşa Türk Belediyesi 8 yıl önce Kuzey Kıbrıs’ta haşerelerle mücadelede doğaya dost uygulamaların yapıldığı tek belediye konumundayken önce Demokrat Parti’nin belediye başkanı olarak, sonra da Ulusal Birlik Partisi’nin belediye başkanı olarak görev yaptığı süreç boyunca çağdışı kimyasal zehirlerle mücadele edilmeye çalışılmış ve şu an ülkede haşerelerle mücadelede doğaya dost uygulamaların yer almadığı neredeyse tek belediye konumuna gerilemiştir. Sadece bu bile son iki dönemdir Lefkoşa Türk Belediyesi yönetiminde çevre ve halk sağlığını hiçe sayan bir anlayışın hakim olduğunu ortaya koymaktadır. Benzer şekilde, derelerin içerisinin dozerlerle tahrip edilmesi, Göçmenköy’de olduğu gibi dere yataklarını doldurulması, yeşil alanların yok edilmesi ve her yağmur yağdığında Lefkoşa’nın sele mahkum olması da aynı anlayışın ürünüdür. En sonunda ise Dikmen Çöplüğü’nü temizleyeceğini vaat edenlerin Lefkoşa’yı Dikmen Çöplüğü’ne dönüştürdükleri hatırlanmalıdır.

Kuşkusuz bu yıkım sürecin en büyük sorumlusu Cemal Bulutoğluları’dır. Ancak, görev süresi boyunca bağlı bulunduğu hem Demokrat Parti hem de Ulusal Birlik Partisi de bu süreçte en az Sayın Bulutoğluları kadar sorumludur ve suçludur. Hal böyle iken, Lefkoşa halkının bunu bilerek ve görerek Pazar günü sandık başına gitmesi ve oyunu bu bilinçle kullanması son derece önemlidir. Bilinmelidir ki, tek derdi yarınlara yaşanılabilir bir ülke bırakabilmek olan bizler bu seçimde tarafız. Ancak, tarafımız herhangi bir partinin veya adayın tarafı değil, her zamanki gibi çevre sağlığının ve doğanın korunmasının sağlanmasıdır. Bu nedenle, Lefkoşalı’ların çevresel duyarlılılığı olan ve ortaya koyduğu somut projeleri ile sorunlara çözüm üreten partilere ve adaylara oy vereceğine yürekten inanır, seçim sonuçlarının Lefkoşa’ya ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ederiz.

Bu haber toplam 1322 defa okunmuştur