1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Belediye kendi esrarını üretecek
Belediye kendi esrarını üretecek

Belediye kendi esrarını üretecek

Başkent Amsterdam Belediyesi, devlet bütçesine yıllık 750 milyon euro yük getiren kaçak üretimi önlenmek için bizzat esrar yetiştirmeyi planlıyor.

A+A-

Başkent Amsterdam Belediyesi, devlet bütçesine yıllık 750 milyon euro yük getiren kaçak üretimi önlenmek için bizzat esrar yetiştirmeyi planlıyor.

Amsterdam Belediyesi yönetiminde yer alan partiler, esrar üretiminin, belirlenecek çiftçiler tarafından belediye adına resmi olarak yapılmasını istiyor.

Demokratlar 66 (D66), Yeşil Sol (GL), Sosyalist Parti (SP), Liberal Sağ Parti (VVD) ve İşçi Partisi'nden (PvdA) oluşan koalisyon, uygulanacak plan konusunda anlaştı.

Eski bir bakan olan Amsterdam Belediye Başkanı Eberhard van der Laan da belediyenin deneme amaçlı yasal üretim yapması için girişimlere başlayacağını söyledi.

Belediye yönetimine göre, esrar üretiminin belediye tarafından yapılması, yüz milyonlarca euroluk pazarın kontrol altına alınmasını sağlayacak.
Sırada diğer kentler de var

Hollanda'da "Hoşgörü Yasası" kapsamında açık alanda beş köke kadar Hint keneviri yetiştirmeye göz yumuluyor. Piyasada serbest olarak satılan esrar ise, kaçak yollarla üretiliyor.

Hollanda'da esrar satışı yapılan ve "coffee shop" adı verilen 700 kafe bulunuyor. Bu kafelerin yüzde 85'inin yer aldığı 54 belediye, esrar üretiminin belediyeler tarafından yapılmasını istiyor. Belediyeler bu amaçla ortak bir bildirge imzaladı.

Utrecht, Eindhoven ve Heerlen belediyeleri de, Amsterdam Belediyesi gibi esrar üretimi yapmak için plan hazırlıyor.

Güvenlik ve Adalet Bakanı Ivo Opstelten, esrar üretimi amacıyla Hint keneviri ekiminin serbest bırakılmasına karşı çıkıyor.

Esrar üretiminin serbest bırakılmasını savunan derneğin sözcüsü Derrick Bergman, hükümetin yasa değişikliği yapması konusunda önemli adımlar atıldığını söylüyor.

Hollandalı yetkililere göre kaçak esrar üretiminin bütçeye verdiği yıllık zarar 750 milyon euro civarında.

Kaçak esrar ekimi kaçak elektiriği de artırıyor

Devlet, kaçak üretimle mücadele için yıllık 460 milyon euro masraf ediyor. Polislerin bir bölümü, sadece kaçak esrar üretimi ile mücadele için görevlendiriliyor.

Evlerin çatıları ve işyerlerinin gizli bölmelerinde yasa dışı olarak yapılan esrar ekiminde kaçak elektrik kullanılması da, milyonlarca euroluk zarara yol açıyor. Hollanda makamlarına göre, kaçak üretimden doğan vergi kaybı en 250 milyon euro. 

Belediyelere göre, esrar üretiminin yasal olarak kendileri tarafından yapılması durumunda en azından yılda 750 milyon euronun devletin kasasında kalacak. Kafelerin sattıkları esrarı belediyelerden alması nedeniyle kaçak üretim ve kayıt dışı ticaretin büyük ölçüde önleneceği düşünülüyor.

Polise göre, Hollanda'da yıllık 50 bin farklı alanda kaçak esrar üretimi yapılılıyor. Her yıl bunlardan 5 - 6 bini ihbar ya da baskınlar sonucu yakalanıyor.

Hollanda polisine göre esrar üretimi Türk ve Kürt kökenli göçmenler arasında da oldukça yaygın. Polise göre, Türkler ve Kürtler çok zor ulaşılabilen gruplar. İçe kapalı yaşıyorlar, "hemşehricilik" çok yaygın. O nedenle mücadele etmek zorlaşıyor.

Arnhem kentinin eski polis şeflerinden M. Daniel, Türk ve Kürtlerle, ancak birbirlerini ihbar etmeleri sağlamak suretiyle başa çıkılabileceğini savunuyor.

 

(BBCTÜRKÇE)

Bu haber toplam 1686 defa okunmuştur