Basın Günü kutlandı

'Basın Günü' kutlandı

Kıbrıs’ta ilk Türkçe gazete kabul edilen Saded’in yayına başladığı 11 Temmuz 1889’un anısına kutlanan “11 Temmuz Basın Günü”, dün akşam Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nin (KTGB) düzenlediği kokteyl ve ödül töreniyle ku

A+A-

“11 Temmuz Basın Günü” kutlandı

10 GAZETECİYE BASIN HİZMET ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Kıbrıs’ta ilk Türkçe gazete kabul edilen Saded’in yayına başladığı 11 Temmuz 1889’un anısına kutlanan “11 Temmuz Basın Günü”, dün akşam Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nin (KTGB) düzenlediği kokteyl ve ödül töreniyle kutlandı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, CTP milletvekilleri Sibel Siber ve Teberrüken Uluçay, TC Lefkoşa Büyükelçiliği Basın Müşaviri Nazan Er de geceye katılarak gazetecilerin gününü kutladı.

SİYAH KURDELE

Kokteyl sırasında, basına yönelik şiddet ve ülkede yaşanan değerlerin yitirilmesi sürecine, medyanın tepkisini yansıtmak için gazetecilerin göğüslerine siyah kurdele takıldı.

11 Temmuz’a özel içerikle yayımlanan birliğin yayın organı “Medya” dergisinin üçüncü sayısı da etkinliğe katılanlara sunuldu.

10 GAZETECİYE BASIN HİZMET ÖDÜLÜ

Lefkoşa Türk Belediyesi Kent Orkestrası’nın dinleti sunduğu kokteylde, “Hüseyin Kanatlı, Neriman Cahit, Eşref Çetinel, Omaç Başat, Şener Levent, Süleyman Ergüçlü, Erten Kasımoğlu, Saadettin Celalettinoğlu, Ayer Delideniz ve Erdal Gökhan”a basın hizmet ödülleri, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve geceye katılan siyasiler tarafından verildi.

Ayer Delideniz, rahatsızlığı nedeniyle etkinliğe katılamazken, Şener Levent’in ve Eşref Çetinel’in plaketlerini onlar adına başkaları aldı. Gecede rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Saffet Soykal’ın plaketi de daha sonra takdim edilecek.

EROĞLU: “GECE GÜNDÜZ KOŞMAK GEREK”

Basın Günü kokteyli ve ödül gecesinde konuşan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Gazeteci arkadaşların gece gündüz koşmaları, ister köşe yazarı olması, ister haber muhabiri olsun mutlaka çalışması, uğraşması, haberler üretmesi, güzel yazılar hazırlaması gerekmektedir. Dolayısıyla büyük uğraş isteyen bir meslektir” dedi.

 “İNCE BİR DAMARIN TIKANMASIYLA…”

Tıbbiye öğrencisiyken kadavrada insan damarlarını gördüğünü, ancak anjiyo geçirdikten sonra “ince bir damarın tıkanmasıyla insan hayatının bittiği” gerçeğini bir kez daha anladığını dile getiren Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle konuştu:

“Onun için bu hayatta birbirimizi kırmadan uğraş vermemiz, birbirimize sevgi ve muhabbet içinde düşüncelerimizi aktarmamız, demokratik bir ülkede vazgeçemeyeceğimiz unsurlardan biridir. Gazetecilik hassas bir meslektir. Çok güzel kalem oynatan arkadaşlar var. Çok şükür memleketimizde kaleminden kan damlayan yok ama bazen karşıdakilerin de insan olduğu unutularak kaleme alınan yazılar, karşıdakini üzmekte, kırmaktadır.

KALEM OYNATIRKEN…

Ama memnuniyetle söylemek isterim ki bizim memlekette bunun asgarisi vardır. Mutlaka zaman zaman değişik, karşı görüşlerin birbiriyle rekabeti, çatışması olacaktır ama mühim olan, insan onurunu rencide edecek davranışlardan kaçınmaktır. Hepimiz insanız, hassasiyetlerimiz vardır. Tabi ki bazı hassasiyetler sonucu öfkelerimiz de olabilir ama öfkelerimizi yazımıza yansıttığımız zaman, karşıdaki insana ne gibi etki yapacağı muhasebesini kendimizde yorumlamamız ve ona göre kalem oynatmamız gerekir diye düşünüyorum.”

“ELEŞTİRİLMEME HİÇBİR ZAMAN KIZMADIM, TENKİTLERDEN DERS ALDIM”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, gazetecilerle hiçbir problemi olmadığını ifade ederek, milletvekilliği, başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı dönemlerinde, hükümette olduğu zamanlarda icraatlarından dolayı gazetelerde eleştirilmeye hiçbir zaman kızmadığını söyledi.

Sadece bir kez dava açtığını ve o davada da özür dilendiği için davanın kapandığını anlatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, birçok tenkite itibar ettiğini, “Altında acaba ne vardır diye araştırdım ve bazı tenkitlerden ders aldığımı bu samimi ortamda rahatlıkla söyleyebilirim” dedi.

MUTLUYAKALI: “DAHA PARLAK BİR YIL OLSUN”

KTGB Başkanı Cenk Mutluyakalı, kokteylde yaptığı konuşmada, bu yılın ülke ve gazeteciler için daha parlak bir yıl olmasını dileyerek, Kıbrıs Türk medyasının sorunlarını, sıkıntılarını sık sık duyurmaya çalıştıklarını; gazetecilere yönelik artan şiddeti protesto için de gecede siyah kurdeleler taktıklarını söyledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1171 defa okunmuştur