1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Bakanlar Kurulu toplandı
Bakanlar Kurulu toplandı

Bakanlar Kurulu toplandı

Yorgancıoğlu, partisinin Cumhurbaşkanlığı adayı ile partinin çalışmalarını sürdürdüğünü, gelecek ay bu çalışmalarının tamamlanacağını kaydetti.

A+A-

Bakanlar Kurulu Başbakan Özkan Yorgancıoğlu başkanlığında toplandı.

Başbakan Yorgancıoğlu saat 10.45’te, toplantı öncesinde basına açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Yorgancıoğlu, 2013-2014 Tarımsal Üretim döneminde 872 bin dönüm alanda ekim yapıldığını, ancak bu yılın kurak geçmesinden 760 bin dönüm alanın kuraklığa girdiğini ifade ederek, bu çerçevede yüzde 90 kuraklığa giren alanlara dönüm başına 80 TL, yüzde 70 kuraklığa giren alanlara 56 TL, yüzde 50’ye ise 40 TL ödeme yapılacağını kaydetti.

Bu çerçevede kuraklık alanına giren alanlar için üreticilere toplam 52 milyon 500 bin TL ödeme olacağını işaret eden Yorgancıoğlu, bu ödemelerin 18 milyon 500 bin TL’sinin Tarım Sigortası, 34 milyon TL’sinin ise Türkiye Cumhuriyeti kaynaklarından yapılacağını söyledi.

Yorgancıoğlu, bu çerçevede kuraklık ödemelerinin yarısı olan 26 milyon 750 bin TL’nin üreticilere önümüzdeki hafta yapılacağını, geriye kalan kısmının ise tohumluk veya yine nakit olarak ileriki günlerde ödeneceğini kaydetti.

Narenciye için ise üreticilere ödenecek doğrudan gelir desteğinin 7 milyon TL olduğunu, bunun yarısı olan 3,5 milyon TL’nin de önümüzdeki hafta ödeneceğini ifade eden Yorgancıoğlu, geriye kalan ücretin de üreticilere en erken zamanda verileceğini kaydetti.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Bakanlar Kurulu’nun aldığı vergi affı kararı konusunda topluma çağrıda bulunarak, esnaf, kurumsal yapıda olan şirketler, belediyeler ve vatandaşlardan vergi affından yararlanmasını istedi.

Yorgancıoğlu, 3 aylık süreyi uzatma gibi bir niyetlerinin olmadığını belirterek, bu aftan 23 bin 500 esnaf, 4 bin 824 kurumsal yapıda olan şirket olmak üzere toplam 28 bin 304 esnaf ve şirketin yararlanabileceğini, bu yüzden sıkıntıların aşılması ve borçların temizlenip yeniden yapılandırılması için hak sahiplerinin bu haktan yararlanması gerektiğini anlattı.

Cezaların silineceği, borcun yapılandırılacağı bu aftan belediyelerin ve belediyelere borcu olan vatandaşların da yararlanmasını isteyen Yorgancıoğlu, bu af ile belediyelere de rahatlama geleceğine işaret etti.

Vakıflar İdaresi’nden ev, iş yeri ve küçük dükkan kiralayanlarında bu uygulamadan yararlanabileceğini ifade eden Yorgancıoğlu, herkesin geciken borçlarını yapılandırmasını ve bu aftan yararlanması gerektiğini vurguladı.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, açıklamalarının ardından soruları da yanıtladı. Yorgancıoğlu, partisinin Cumhurbaşkanlığı adayı ile ilgili bir soruya karşılık, bu konuda partinin çalışmalarını sürdürdüğünü, gelecek ay bu çalışmalarının tamamlanacağını kaydetti.

Bu çalışma bitene kadar isimler konusunda tartışmaların olmaması gerektiğini ifade eden Yorgancıoğlu, adayı partinin belirleyeceğini vurguladı.
CTP-BG Girne Milletvekili Abbas Sınay’ın milletvekilliğinden istifası ile ilgili bir soruya karşılık da, Sınay’ın çok değerli bir arkadaşları olduğunu, siyasette sıkıntıların olmasının doğal olduğunu, kendisinin de Başbakan olarak sıkıntılarının bulunduğunu, ancak Sınay’ın sıkıntıları konusunda aceleci davrandığını kaydetti.

Hükümet ortağı DP Ulusal Güçler Genel Sekreteri’nin, kendisine yönelik eleştirilerde bulunduğunun anımsatılması üzerine ise Başbakan Yorgancıoğlu, hükümet programını DP Ulusal Güçler Başkanı Serdar Denktaş ile imzaladığını, bu yüzden hükümetteki muhatabının Serdar Denktaş olduğunu vurguladı.

(tak)

Bu haber toplam 1950 defa okunmuştur