1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Bakanlar Kurulu kararları
Bakanlar Kurulu kararları

Bakanlar Kurulu kararları

Reel Sektör Danışma Kurulu, Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu ve Ekonomik Koordinasyon Kurulu kuruluyor

A+A-

 

Bakanlar Kurulu, dünkü toplantısında, kalkınmayı hızlandırmak amacıyla Reel Sektör Danışma Kurulu, Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu ve Ekonomik Koordinasyon Kurulu kurulmasını kararlaştırdı.
Kurul ayrıca Çevre Yasası altında hazırlanan ve koruma altındaki bölgelere yatırım yapılabilmesi için ilgili bakanlıktan çevre açısından onay alınmasını getirecek Ekolojik Etki Değerlendirme Tüzüğü’nü geçirdi.
Bakanlar Kurulu’nun bugün saat 11.00’de başlayan toplantısı saat 15.00 sıralarında sona erdi. İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, toplantı sonrasında açıklama yaptı.”
İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, KKTC ekonomisinin kalkınmasını hızlandırmak ve gerekli koordinasyonu sağlamak amacıyla “Reel Sektör Danışma Kurulu”, “Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu” ve “Ekonomik Koordinasyon Kurulu” oluşturulduğunu söyledi.
Çavuşoğlu, “Bu kurulların, KKTC ekonomisinin kalkınmasında üstlerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getireceklerinden hiç şüphemiz yok. Bunların yapacağı çalışmayla kalkınma performansımızın artması bekleniyor. Dolayısıyla yatırımcıların birçok sorunu ve ekonomik konulardaki koordinasyon eksikliği tamamlanmış olacak. Ve KKTC’nin geleceği çok daha güzel olacak umuduyla bu kurullar çalışmaya başlayacak” dedi.
Nazım Çavuşoğlu, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, bugünkü toplantıda ülke gündemine ilişkin konuları görüşüp, bakanlıklardan gelen önergeleri ele aldıklarını belirtti.
Çavuşoğlu, ilk olarak, trafikte seyahati güvensiz hale gelen araçların Devlet Emlak Malzeme Dairesi tarafından teslim alınıp, onun yerine alınacak araçtan 3 bin TL’lik muafiyet öngören uygulamanın süresinin uzatıldığını söyledi. Nazım Çavuşoğlu, “31 Ocak 2013 tarihine kadar aracını teslim edip, bu muafiyetini kullanamayan vatandaşlarımız için süre 31 Nisan 2013’e kadar uzatılmış ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan 3 bin TL’ye kadar bir indirim yapılması Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmıştır” dedi.

“Önemli bir tüzük geçti”

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Çavuşoğlu ayrıca bugünkü toplantıda ayrıca Ekolojik Etki Değerlendirme Tüzüğü’nün geçtiğini söyledi. Çavuşoğlu, “Koruma altındaki bölgelerde bir yatırım yapılabilmesi için önce ilgili bakanlıktan çevre açısından onay alınacak ve daha sonra yatırıma başlanacaktır” dedi.
Çavuşoğlu, bundan sonra “koruma altındaki bölgelere zarar verildi mi, verilmedi mi” tartışmalarının ortadan kalkacağını kaydetti.
Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
“Koruma bölgeleri, Natura 2000 bölgesi ve benzer konularda uzun zamandır ülkemizde tartışma yapılmakta ve devletin bu koruma bölgelerini gelecek nesillere aktarmak için yeterince davranmadığı ya da davranamadığı yönünde birçok tartışma yapılmaktaydı. İlgili bakanlığımız bu konuların önüne geçebilmek ve miras olan alanların gelecek nesillere aktarılabilmesine fırsat tanıyabilmek, onları koruyabilmek adına ilk defa Çevre Yasası tahtında hazırladık bu tüzüğü.”
(tak)

Bu haber toplam 1398 defa okunmuştur