1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Avukatlar "Mazbata"ya karşı yürüdü
Avukatlar Mazbataya karşı yürüdü

Avukatlar "Mazbata"ya karşı yürüdü

Avukatlar "Mazbata Yasası"nın boykot etmek için meclise yürüdü

A+A-

Barolar Birliği, “Borç İlişkilerinden Kaynaklanıp Tahsili Geciken ve/veya Tahsil Edilemez Hale Gelen Borçların Ekonomik İyileştirme Kapsamında Yeniden Yapılandırılması Yasası”nın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Yasaya tepki olarak bir süredir davalara girmeyen Barolar Birliği üyesi avukatlar, bugün de Cumhuriyet Meclisi’ne yürüdü ve Meclis Başkanı Hasan Bozer’le görüştü.

BOZER

Meclis Başkanı Hasan Bozer, Barolar Birliği yetkilileriyle yaptığı görüşmede, Barolar Birliği’nin sorunlarını dinlediğini ve sıkıntıları gidermenin görevleri olduğunu belirtti.

Dünyadaki ekonomik krizin etkisiyle KKTC’de de krizin sosyal ve ekonomik sonuçlar yarattığını ifade eden Bozer, parlamento olarak bu sıkıntıları giderebilmek adına ekonomi ve finans yaşamına yeni bir şekil verme adına AD-HOC komitesini kurduklarını ve yasalarda düzenleme yaptıklarını hatırlattı.

Toplumun tüm katmanlarının katkı koymasını sağlamak ve ortak bir sonuca varmak için çalıştıklarını söyleyen Bozer, komitede üretilen yasa hakkında Barolar Birliği’yle fikir ayrılığı oluştuğunu ve demokrasi gereği dinleyerek ve anlayarak yola devam edeceklerini belirtti.

Bozer, bugünkü gibi görüşmelere devam ederek, birbirlerini anlayarak yasaları çıkarmak için irade ortaya koyacaklarını ifade etti.

BEDEVİ

Barolar Birliği Başkanı Ünver Bedevi de, Bozer’e, kendileriyle görüştüğü için teşekkür ederek, ülkede birçok sorun varken geniş yetkilerle kurulan AD-HOC Komitesi’nin arzu edilen kalitede sonuçlar çıkarmadığını öne sürdü ve bundan dolayı Meclis’e geldiklerini belirtti.

AD-HOC Komitesi’nin hazırladığı yasayla halkın ileriye dönük büyük sıkıntılar yaşayacağını ileri süren Bedevi, “Biz avukatlar olarak taraf olmamamıza rağmen meclise ve topluma hizmet edip doğru bildiğimizi ısrarla anlatmaya çalışıyoruz” dedi.

Bedevi, çok geç olmadan gerekli önlemlerin alınabilmesinin önemine işaret etmek için her yolu denediklerini ve ısrarlarında kararlı olduklarını belirterek, “Avukatların, hukukçuların, Meclis’in veya komitesinin yerine alternatif teşkil etme arzusu yoktur” diye konuştu.

YAPILAN YASALAR HUKUKEN YETERSİ

Barolar Birliği Başkanı Ünver Bedevi, Meclis Başkanı Bozer’le görüşmesinin ardından meclis bahçesinde üyelerine görüşmede konuşulanları aktardı.

Bedevi, Meclis Başkanı’nın her zamanki kibarlığıyla kendileriyle görüştüğünü belirterek, Bozer’in sıkıntılarını farkında olduğunu, olmadıklarını da kendilerinin anlattığını söyledi.

Özellikle avukatları, yargıyı ve toplumun geniş kesimini ilgilendiren, ekonomik konularla ilgili AD-HOC Komitesi’nden ciddi beklentileri olduğunu ve bunların gerçekleşmediğini gördüklerini Bozer’e ilettiklerini ifade eden Bedevi, “Sürecin bu şekilde devam etmesi halinde bir yere varılamayacağını çıkarılan hapislik emirlerine ilişkin müracaat hakkı içeren yasaların hukuken yetersiz olduğunu, ve bunların gerçek çareler teşkil etmediğini… anayasa açısından da sıkıntılar içerdiğini ısrarla Meclis Başkanı’na anlattık” dedi.

Bedevi, Bozer’in kendilerini anladığına inandığını gereğinin yapılıp yapılmayacağını ise bekleyip göreceklerini belirterek, bu geç noktada dahi olsa yetkililer tarafından gerekenin yapılmasını umduğunu söyledi.Avukatlar olarak toplumun tüm kesimlerine yardımcı olmak için uğraştıklarını ifade eden Bedevi, şahsi kaprislere kapılmadan yapılacak adam gibi yasalar istediklerini söyledi, “şuana kadar olanlarla takriben 3 ay boşa geçirildi ve toplumun ileriye dönük boşa geçirilecek zamanı yoktur. Herkes rol mü yapacak gerekeni mi yapacak düşünsün” dedi.

“BİRKAÇ GÜN BEKLEYİP GİDİŞATI GÖRECEĞİZ”

Bedevi, toplumun da kendileri gibi siyasilerden çok şey beklediğini avukatların toplum için yola çıktığını ve siyaset yapmadığını belirterek, bir yanlışlık olduğunu ve bunu düzeltmek için ne gerekirse yapacaklarını söyledi.

Birkaç gün bekleyip gidişatı göreceklerini ve ardından da tavırlarını yeniden belirleyeceklerini ifade eden Bedevi, hukukçular olarak, bu sabah yapılandırma yasasıyla ilgili iptal davasını da açtıklarını ve davanın dosyalandığını da söyledi. (tak)

Bu haber toplam 2230 defa okunmuştur