1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ATEŞKES UZATILDI
ATEŞKES UZATILDI

ATEŞKES UZATILDI

İsrail ile Filistinli gruplar arasındaki ateşkesin 5 gün daha uzatıldığı belirtildi

A+A-

İsrail ile Filistinli gruplar arasındaki ateşkes 5 gün daha uzatıldı.

Kahire'deki görüşmeleri gerçekleştiren Filistin heyetinin başkanı Azzam el-Ahmed, İsrail ile Filistinli gruplar arasındaki ateşkesin 5 gün daha uzatıldığını söyledi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise '' İsrail ile Filistinli gruplar arasında devam eden doğrudan olmayan görüşmeler için zaman kazanma ve tam bir barış sağlanması adına mevcut ateşkesin 5 gün daha uzatılması konusunda taraflar anlaşmaya varmıştır'' denildi.

Filistin heyetinde bulunan Kays Abdulkerim, "Bu gece yarısı bitecek geçici ateşkesin 72 saat daha uzatılması üzerine anlaşmaya varıldı" diye açıklama yapmıştı.

İsrail basınında yer alan haberlerde ise İsrail Güvenlik Kabinesi'nin, Kahire'deki görüşmeleri gerçekleştiren heyetle yapılan toplantı sonrası, bu gece yarısı sona eren ateşkesin 72 saat daha uzatılması konusunda karara vardığı duyurulmuştu. Mısır, Filistin tarafından, bugün 00.01'de sona eren ateşkesin 72 saat daha uzatılmasını talep etmişti.

Mısır'ın çağrısı üzerine İsrail ile Filistinli direniş gruplar arasında, 11 Ağustos gecesi 72 saatlik ateşkes kararı alınmıştı. Geçen hafta da Mısır'ın arabuluculuğuyla Kahire'de Filistin ve İsrail heyetleri arasında kalıcı ateşkes sağlanması için dolaylı görüşmeler başlamıştı.

İsrail'in 7 Temmuz'da Gazze'ye başlattığı saldırılarda bin 956 kişi hayatını kaybetti, 10 binden fazla kişi yaralandı.

GAZZE ŞERİDİ'NİN FARKLI BÖLGELERİNE SALDIRILAR DÜZENLEDİĞİ BELİRTİLDİ

Diğer yandan, İsrail ordusunun, Gazze Şeridi'nin farklı yerlerine hava saldırısı düzenlediği, bölgeden yoğun patlama sesleri geldiği bildirildi.

AA muhabirinin emniyet yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Mısır'ın başkenti Kahire'de taraflar arasında varılan anlaşma uyarınca ateşkesin 5 gün daha uzatılmasından 35 dakika sonra İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi'nin farklı noktalarına 4 hava saldırısı düzenledi. Saldırılarda tarım arazileri ve boş araziler vuruldu.

Resmi makamlardan saldırılara ilişkin henüz açıklama yapılmazken, İsrail savaş uçaklarının Gazze semalarında uçtuğu kaydedildi.

(AA)

Bu haber toplam 1146 defa okunmuştur