1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Albayrak'ın soruları Üstel'e
Albayrakın soruları Üstele

Albayrak'ın soruları Üstel'e

Albayrak, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel’den Karpaz’da yapılan yolun ikinci etabı ve yapılması planlanan festival, petrol dolum tesisi konusunda gelinen aşamayla ilgili bilgi vermesini istedi.

A+A-

Meclis’in bugünkü toplantısında ilk gündem dışı konuşmayı yapan Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Gazimağusa Milletvekili Arif Albayrak, Karpaz bölgesindeki çevre sorunlarını gündeme getirdi.

Albayrak, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel’den Karpaz’da yapılan yolun ikinci etabı ve yapılması planlanan festival, petrol dolum tesisi konusunda gelinen aşamayla ilgili bilgi vermesini istedi.

Albayrak, Karpaz’daki yol çalışması sırasında yaşanan sıkıntılara değindi. Yolun ilk etabının yapımı sırasında çevreye zarar verildiğini söyleyen Albayrak, ikinci etapta bu sorunların yaşanmaması adına gereken çalışmanın yapılmasını istedi. Albayrak, Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’na, Biyologlar Derneği, Yeşil Barış Hareketi ve Çevre Mühendisleri Odası’nın çevre konusundaki çalışmalarını ve hazırladığı raporları değerlendirmesi tavsiyesinde bulundu.

Albayrak, toplumun ve kendisinin KKTC’ye petrol dolum tesisi inşa edilmesi konusunun hangi aşamada olduğunu bilmek istediğini söyleyerek, Bakan Üstel’den bu konuda bilgi istedi.

Ülkede bir ay önce gerçekleşen petrol sızıntısı nedeniyle oluşan çevre felaketi konusunda neler yapıldığını soran Albayrak, “İş Sağlığı Yasası’na göre tehlikeli madde taşıyanlarla ilgili risk değerlendirilmesi yapıldı mı? Bunu bilmek istiyoruz. Çevre Dairesi denize deterjan dökerek temizlik yapıldığını, sorunun çözüldüğünü söylerken, çevre örgütleri bunun çağ dışı bir önlem olduğunu, petrolün denizin dibine çökertildiğini, bunun sakıncalı olduğunu açıkladı. Bu konuda son durum nedir?” diye sordu.

Karpaz Altınkum sahilinde rock festivali yapılacağının söylendiğini belirten Albayrak, bu boyuttaki bir festivalin bölgeye vereceği zararın göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydetti. Albayrak, Bakan Üstel’den festival konusunda açıklama beklediklerini söyledi.

ÜSTEL: “YOL ÇEVREYE ZARAR VERMEDEN DEVAM EDİYOR”

Eleştirileri yanıtlayan Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Üstel, ilgili sivil toplum örgütleri ve Ulaştırma Bakanlığı’yla da istişare içinde toplantılar yaptıklarını, projenin çevreye zarar vermeden devam ettiğini; yolun çevreye hiçbir zarar vermeden asfaltlanacağını ve Apostolos Andreas Manastırı’na kadar gideceğini söyledi.

Apostolos Andreas Manastırı’nın restorasyonu için ileriki günlerde ihaleye çıkılmasının da gündemde olduğunu ifade eden Üstel, Altınkum’da festival yapılmasıyla ilgili kendilerine intikal eden herhangi bir başvuru olmadığını yineledi.

Bu sırada CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, yerinden söz alarak, bu yönde internette organizasyon ve pazarlama faaliyetleri yürütüldüğünü belirterek önlem alınmasını istedi.

Bakan Üstel, çevre denetçileriyle yapacakları çalışmalarla çevreyi kirletenlere cezai uygulamalar getireceklerini de vurguladı.

Denize petrol sızması konusunda ise, gerekli önlemler alınarak kirliliğin temizlendiğini yineleyen Üstel, bundan sonra böyle olayların yaşanmaması için de gerekli girişimleri yaptıklarını, ilgili firmayı da uyardıklarını anlattı.

Bu haber toplam 1355 defa okunmuştur