AKANSOYDAN AÇIKLAMA

AKANSOY'DAN AÇIKLAMA

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, “CTP-BG’nin Kuzey Kıbrıs’taki elektrik sorununu çözdüğüne, elektriğin ise Kıbrıs sorununun çözümüne katkı yapabileceğine işaret etti.” Akansoy açıklamasında, “Böylesi bir durum yarattığım

A+A-

 

 

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, “CTP-BG’nin Kuzey Kıbrıs’taki elektrik sorununu çözdüğüne,  elektriğin ise Kıbrıs sorununun çözümüne katkı yapabileceğine işaret etti.” Akansoy açıklamasında, “Böylesi bir durum yarattığımızın farkında olmamız nedeniyle, zamanında “gerektiğinde Rumlara da elektrik satabiliriz” demiştik. O gün için ciddiye alınmayan bu durum, bugün gerçeğe dönüşmüştür. Bu iddiamıza geçmişte gülüp geçen vizyonsuz anlayış, bugün Güney Kıbrıs’ta yaşanan büyük felaketin ardından, Rum Tarafı’na elektrik satarken, ne kadar haklı olduğumuzu kanıtlamaktadır. Geçmişte Rum Tarafı’ndan elektrik alan Kıbrıs Türk Halkı’nın CTP-BG hükümetleri tarafından gerçekleştirilen yatırımlar sayesinde, Güney Kıbrıs’a elektrik satabilecek noktaya geleceğine inanmayanlar, bugün halka büyük bir özür borcuyla karşı karşıyadır” dedi.

CTP-BG Genel Sekreteri’nin açıklamasının tam metni şöyle;

 

 

“Elektrik bir ülkenin olmazsa olmazıdır. Elektrik altyapısının durumu veya kişi başına düşen elektrik üretim miktarı ülkeler için birer gelişmişlik kriteri olarak değer bulmaktadır. Kıbrıs Türk Halkı elektrikten yoksun, ya da yeterli elektrik altyapısıyla miktarına sahip olamamanın acısını çok iyi bilmektedir. Elektrik iyi bir ekonomik düzey için de, halkın refah düzeyinin artırılması için de vazgeçilmezdir. Bu nedenle CTP-BG’nin hükümette yer aldığı bütün zamanlarda elektrik konusu hep en öncelikli ve stratejik icraat alanı olarak değerlendirilmiştir.

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ilk elektrik santrali, 1994 yılında göreve gelen ve CTP-BG’in de ortağı olduğu hükümet ve CTP-BG’nin sorumluluğundaki bakanlık tarafından kurulmuştur. CTP-BG küçük ortak olmasına rağmen, elektrik konusu kendisine bağlı olduğu için sorumluluk bilinci ile hareket etmiş ve ülkeye ilk santrali kazandırmıştır. 1994 öncesinde olduğu gibi, 1997–2004 yılları arasında hükümete gelen hiçbir parti elektrik konusunda en küçük bir yatırım yapmadı ve bu konuyu hep yok saydı.

 

CTP-BG, 2004 yılında bu defa büyük ortak olarak hükümete geldiğinde yine elektriği ön planda tutmuştur. Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu CTP-BG sorumluluğundaki Maliye Bakanlığı’na bağlandıktan sonra elektrik sorununu tarihe gömmek için çok büyük yatırımlar gerçekleştirilmiştir.

 

105 MW GÜCÜNDE YENİ ELEKTRİK SANTRALİ KURULDU.

 

Teknecik’te mevcut 120 MW (60+60) buhar santraline ilave olarak önce 70 MW ve sonra da 35 MW olmak üzere, 105 MW gücünde santraller bu dönemde kurulmuştur. Kıb-Tek olanaklarına ilaveten, halkımızın 2 kuruşluk katkıları ve Türkiye Cumhuriyeti’nden sağlanan destekle, bu devasa yatırım yapıldı. Yine bu dönemde, özel sektörün üretim kapasitesi kademeli olarak 45 MW’tan 87 MW’a çıkarılmıştır. Toplamda ülkedeki elektrik üretim kapasitesi 165 MW’tan 312 MW’a 2004-2009 yılları arasında CTP-BG hükümetleri tarafından çıkarılmıştır.

 

Kurulu Santral Güçleri

 

Buhar Santralı

2x60 MW

120 MW

Kalecik Santralı

5 x 17,5 MW

  87 MW

Teknecik Yeni Santral

6 x 17,5 MW

105 MW

TOPLAM:

 

312 MW

 

CTP-BG, elektrik üretim kapasitesini artırırken, gelecek 15 yılı düşünerek yatırım gerçekleştirdi. Uluslararası standartlara göre ülkelerin üretim kapasitelerinin tüketim miktarından daha yüksek olması gerektiğinden, hükümette olduğumuz dönemde bu düzey yakalanmıştır. Bu yatırımlar yapılmadan önce santrallarımız tam anlamıyla bakıma alınmamış ve yedeksiz olarak çalışırken, bu çabaların sonucunda bir taraftan santralların bakıma alınmaları, diğer taraftan da herhangi bir arıza durumunda yedek güç bulundurmak mümkün olabilmiştir. CTP-BG hükümetleri tarafından gerçekleştirilen elektrik yatırımları sayesinde bugün oluşan durum özet olarak aşağıdaki gibidir:

 

-         Toplam 312 MW olan üretim kapasitemize karşılık, tüketimimiz sayılı günlerde en fazla 250 MW civarına çıkmaktadır. Bu nedenle en sıkışık durumda bile 50-60 MW düzeyinde yedek güç bulunmaktadır.

-         310 km uzunluğundaki iletim hatlarına 285 km daha ilave edilmiştir.

-         665,5 MVA’lık Kurulu Trafo gücü 1040,5 MVA çıkarılmıştır.

-         Yüksek gerilim seviyesi 66kV (66,000 Volt) seviyesinden 132 kv (132,000Volt) seviyesine çıkarılarak enerji iletim kapasitesi artırılmış, hatlarda oluşan kayıplar ve gerilim düşüm problemleri önemli ölçüde azaltılmıştır.

-          

Böylesi bir durum yarattığımızın farkında olmamız nedeniyle, zamanında “gerektiğinde Rumlara da elektrik satabiliriz” demiştik. O gün için ciddiye alınmayan bu durum, bugün gerçeğe dönüşmüştür. Bu iddiamıza geçmişte gülüp geçen vizyonsuz anlayış, bugün Güney Kıbrıs’ta yaşanan büyük felaketin ardından, Rum tarafına elektrik satarken, ne kadar haklı olduğumuzu kanıtlamaktadır. Geçmişte Rum tarafından elektrik alan Kıbrıs Türk halkının CTP-BG hükümetleri tarafından gerçekleştirilen yatırımlar sayesinde, Güney Kıbrıs’a elektrik satabilecek noktaya geleceğine inanmayanlar, bugün halka büyük bir özür borcuyla karşı karşıyadır.

 

Dahası bu son yaşananlar, Kuzey ile Güney’in en azından elektrik konusunu insani boyutuyla ele almasının ve kaynak verimliliğini gözeterek davranmasının zorunlu olduğunu gözler önüne sermektedir. Enterkonnekte bir elektrik altyapısının adadaki varlığı, hem olası beklenmedik durumlar karşısında önlem alabilmeyi, hem de üretim ve dağıtım konularında rasyonel çözümler üretebilmeyi sağlayacağı net olarak görülebilmelidir. Böylesi bir işbirliği, Kıbrıs Sorunu’na çözüm bulmak amacıyla devam eden görüşmelere de katkı yapacak önemli bir unsur olarak görülmeli ve değerlendirilmelidir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1346 defa okunmuştur