1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 'Acemice iş yapıyorlar'
Acemice iş yapıyorlar

'Acemice iş yapıyorlar'

Ülke turizminin öncü isimlerinden Aziz Kent (Con Aziz), Kalkınma Bankası ile ilgili ciddi iddialarda bulundu

A+A-

 “Borcumun net miktarını bilmiyorum… Yıllık yüzde yüz altmış faiz uyguladılar. Ticari bankadan 1 milyar borç aldım, faizlerle 12 milyara çıkardılar, bu borcu Kalkınma Bankası devraldı.”
 

 “Sapla samanı birbirine karıştırmasınlar… Eğer para vermişlerse, alsınlar. Ama toplayamadıkları para için bizi cezalandırmasınlar… Kasalarından bir kuruş çıkmadığı halde bizden para toplamaya uğraşmasınlar.”

Tanju KONURALP

Ülke turizminin öncü isimlerinden ve Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Fahri Başkanı Aziz Kent (Con Aziz), Kalkınma Bankası hakkında “Acemi iş yapıyorlar” iddiasında bulundu. Ülkede yatırımcılığa öncülük etmiş kendisi gibi birçok kişinin de Kalkınma Bankası tarafından mağdur edildiğini dile getiren Kent, ülkenin “bu zihniyet ile bir yere gelemeyeceği” yorumunda bulundu.  
Kent, YENİDÜZEN’de Kalkınma Bankası ile ilgili yayınlanan haberin ardından bir açıklamada bulundu.
1993’de bir ticari bankadan 1 milyar TL borçlandığını, bunun faizleriyle 12 milyar TL’ye çıktığını anlatan Kent, “Kalkınma Bankası bu borcu devraldı. 4 milyar da geri ödedim. Sonra dövize çevirdiler, ödediklerimizi de unuttular… Yeni para ile borcumuz 2,5 milyona ulaşmış, onu da bilmiyoruz. Ne borcumuzu biliyoruz, ne de bu borcun nasıl oluştuğunu... Tüm dosyalar, üstelik de kendi yazışmaları ile mevcuttur” diye konuştu.

“Elime nakit bile geçmedi”

1993 yılının Ağustos ayında, başka bir ticari bankaya olan on iki milyar otuz bir milyon (Bu günkü para ile 12 Bin 31) TL’lik borcunun kapatılması için Kalkınma Bankası’na başvurduğunu ifade eden Kent, Kalkınma Bankası’na ise kendisine ait arazileri ipotek ettiğini vurguladı.
Kasım 1994 yılına kadar Kalkınma Bankası’na yaklaşık dört milyar (4 Bin) TL ödeme gerçekleştirdiğini ifade eden Kent, 1. Körfez krizinin başlaması ile borçlarını ödeyemediğini açıkladı. Kalkınma Bankası’ndan nakit para dahi almadığını ifade Kent, bu gün borç miktarının yaklaşık 2,5 milyon TL’ye ulaştığını vurguladı.

“Yıllık yüzde yüz altmış faiz”

Kasım 1994 tarihinde kendisine Kalkınma Bankası’ndan bir yazı geldiğini ifade eden Kent, yazıda borçlarının ödenmemiş olması nedeni ile faiz miktarlarının yüzde yüz altmış olarak değiştirildiği bilgisinin yer aldığını açıkladı. Aynı zamanda borç miktarının günlük döviz kurları üzerinden de hesaplanmaya başladığını vurgulayan Kent, ödenmiş olan dört milyar (4 Bin) TL’lik miktarın ise ödenmemiş olarak gösterildiğini iddia etti.

“Borcumun net miktarını bilmiyorum”

Kalkınma Bankası’nın kendisine uyguladığı yanlış uygulamalara rağmen borcunu ödemeye devam ettiğini ifade eden Kent, bu güne kadar yaklaşık 1 milyon 200 bin TL tutarında bir miktar ödediğini açıkladı. Bu ödemeyle birlikte bu gün net olarak ne kadar borcu olduğunu bilmediğini belirten Kent, Kalkınma Bankası’nın acemice yönetilmesinden doğan sonuçları yaşadığına işaret etti.
Kendisinin de Kalkınma Bankası hissedarı olduğunu belirten Aziz Kent, bankanın amacının yatırımcılara destek ve kolaylık sağlamak olmalı iken, bankanın uygulamaları ile kendisinin oldukça zor şartlara girdiğini ifade etti.
Kalkınma Bankası’nın kendisine yapmış olduğu bu uygulamanın tamamen acemilikten kaynaklandığına yer veren Kent, yıllardır kurtulamadığı bu durumdan artık kurtulmak istediğini açıkladı.
Kent sözlerini şöyle tamamladı:
“Sapla samanı birbirine karıştırmasınlar… Eğer para vermişlerse, alsınlar. Ama toplayamadıkları para için bizi cezalandırmasınlar… Kasalarından bir kuruş çıkmadığı halde bizden para toplamaya uğraşmasınlar.”

Bu haber toplam 1581 defa okunmuştur