AB’DEN YENİ ATAMA

AB’DEN YENİ ATAMA

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, BM iyi niyet misyonu çerçevesinde görev yapan temsilcisinde değişiklik yaptı

A+A-

AB’DEN YENİ ATAMA

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Avrupa Birliği’nin Kıbrıs’ta devam eden kapsamlı müzakere sürecine destek vermek amacıyla BM iyi niyet misyonu çerçevesinde görev yapan temsilcisinde değişiklik yaptı.

Bu bağlamda 7 Temmuz tarihindeki Cenevre zirvesinden sonra 31 Ekim’e kadar devam edecek olan ve liderlerin kapsamlı konularda bir uzlaşıya varmaları beklenen bu yeni süreçte, taraflara AB konularında destek olması amacıyla adada tam zamanlı mesai yapması için deneyimli Portekizli diplomat Jorge Cesar das Neves’i atadı.

Cesar das Neves’ten önce Kasım 2009’dan beri bu görevi yürütmekte olan Leopold Maurer, eş zamanlı olarak Karadağ’da AB Delegasyonu Başkanlığı görevini de yürütmekteydi.

1 Ağustos 2011 tarihinde görevi Maurer’den devralacak olan Cesar das Neves, uzun yıllar AB Ortak Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi olduğu dönemde Javier Solana’nın ofisinde görev yaptı.

Halihazırda Barroso’ya bağlı Avrupa Politika Danışmanları Bürosu’nda görevini sürdüren Cesar das Neves’in Barroso tarafından atanması, uluslararası gözlemciler tarafından Avrupa Komisyonu’nun Birleşmiş Milletlerin çabalarını daha etkili şekilde destekleme kararı aldığı biçiminde yorumlanıyor.

 

 

 

 

Bu haber toplam 752 defa okunmuştur